Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Digi 1000 + ASUS RT-AC1200G+ - sfaturi, sugestii, optimizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Salut,

Cateva amanunte:

Am cumparat routerul din titlu fiindca n-am reusit nicicum sa folosesc al doielea port de LAN de la echipamentul Fiberhome PON ONU, si vroiam ambele calculatoare pe wired. Apropo, care e nomenclatura corecta pentru acest tip de echipament? GPON? In fine, dupa un telefon la RDS, a fost pus in mod bridge, am conectat ambele calculatoare la ASUS pe lan 1-2 si 2 telefoane pe wireless.

Am facut update la firmware, acum e 3.0.0.4.382_50624.

Am schimbat cateva setari (enable IPv6, pus parola/user la PPPoE, configurat wireless, si cam atat cred).

Intrebarea mea e, vad ca routerul are multe alte setari iar eu nu prea ma pricep la retelistica, ma descurc cu ceva configurari rudimentare, dar nu inteleg toate aceste tehnologii in amanunt - trebuie schimbat ceva ca sa mearga "mai bine" cu abonamentul RDS Gigabit? Exista ceva recomandari pentru acest model de router? Eu stiu ce functii utile care mi-ar folosi? In general as fi multumit daca o sa fie stabil si pot face download la viteze decente, cat mai aproape de ce oferea conexiunea directa la Fiberhome (care a fost extrem de stabil chiar si la 40C afara, si a oferit performante foare bune, inclusiv pe wireless pentru apartament de 2 camere).

Performanta actuala a routerului:
https://rcs-rds.spee...d5-e3c88838a657

Pare a fi ceva mai mica decat direct pe Fiberhome si cam lisita de consistenta. Unele teste cad pe la 600-800 Mb, daca activez protectia DDOS si "Respond ICMP Echo (ping) Request from WAN", s-au dus 900Mb. Firewall deactivat, can 925Mb. Am dat jos ceva torente Linux de test, viteze la fel inconsistente, in jur de 20-65MB. Procesorul routerului pare solicitat la maximm de aceste workloads.

Asadar, ar trebui sa modific ceva setari, sau sa-l las asa cume e? Pot face ceva sa-i stabilizez performanta mai aproape de direct pe Fiberhome? Ce functii e recomandat sa le las enabled? Orice sfat e bine venit.

Multumesc.

PS: o data ce a fost pus in mod Bridge echipamentul respectiv Fiberhome, ii mai pot accesa meniul? Vad ca nu ma mai lasa sa intru in el.

Edited by chanyi, 24 June 2018 - 22:49.


#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut!
Lasa-l cu Firewall dezactivat si configurarile de baza.Dezactiveaza si protectia DDOS.
Mai mult nu ai ce-i face.La banii astia... atata poate.
Daca nu esti multumit... treci pe MikroTik. Eu d'asta am! Dar daca treci pe echipamente profi... te cam pregatesti de preturi mai mari... in jur de 500RON si putin mai sus! Dar ai router dupa asta!
Daca esti multumit de acest ASUS,pastreaza-l!

Edited by Tehnicianul1970, 24 June 2018 - 22:52.


#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai la viteze de peste 924Mbps ce vrei mai mult de atat ?!
Eu maximul l-am atins in jur de 940Mbps si nu e o viteza constanta cu un Asus RT-AC56U
Eu zic ca e destul de buna viteza respectiva si oricum nu va fi constanta
Nu are rost sa iti schimbi routerul pt un maxim de 20Mbps in plus
Mai fa niste teste in diferite zile si la ore diferite si ai sa vezi ca ce ti-am scris e din experienta/testele facute de mine in practica

#4
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

 wather, on 25 iunie 2018 - 04:28, said:

Pai la viteze de peste 924Mbps ce vrei mai mult de atat ?!
Eu maximul l-am atins in jur de 940Mbps si nu e o viteza constanta cu un Asus RT-AC56U
Eu zic ca e destul de buna viteza respectiva si oricum nu va fi constanta
Nu are rost sa iti schimbi routerul pt un maxim de 20Mbps in plus
Mai fa niste teste in diferite zile si la ore diferite si ai sa vezi ca ce ti-am scris e din experienta/testele facute de mine in practica
Nu vreau sa-l schimb. Doar ca sunt foarte multe setari care habar n-am ce fac, ma gandem ca poate am ratat ceva ce trebuie activat.

920+Mb e fara DoS protection. Daca activez respectiva, cade la 850-880.

Se pare ca m-am inselat. Cred ca de fapt rezulatele variaza atat din cauza retelei, sau a altor factori de care n-am habar eu. Testul de mai jos e cu Firewall (si pe ipv6) si DoS activat. Daca se mentine in zona asta sunt mai mut decat multumit.
https://rcs-rds.spee...43-6f92614623e1

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca vroiai sa folosesti mai multe porturi pe cablu, era necesar doar un switch cu porturi de 1000 Mbps. Un router folosesti doar daca ai vrea viteze mai mari pe wireless.

Edited by baribalu, 25 June 2018 - 07:22.


#6
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

 baribalu, on 25 iunie 2018 - 07:21, said:

Daca vroiai sa folosesti mai multe porturi pe cablu, era necesar doar un switch cu porturi de 1000 Mbps. Un router folosesti doar daca ai vrea viteze mai mari pe wireless.
Am si doua telefoane totusi, si se mai intampla sa ajut cunostinte cu vreo tableta/telefon, pe care le conectez la fel prin WiFi.
Dar e bine de stiut, merci.

#7
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Mic update:

Se pare ca routerul e mai mult decat capabil, chiar si cu setarile de securitate activate.

Am instalat azi un PC mai vechi in cealalta camera, FX 8350, are Gigabit, nici nu m-am chinuit sa-i schimb driverele care le-a instalat automat Windows 10. Are un HDD de 320GB/7200 rpm.

Rezultatele au fost uimitoare, 975MB/550MB, practic ambele peste limita maxima a abonamentului.

Cred ca ori e vorba de retea aici si cat fluctueaza, ori s-ar putea sa fie faptul ca routerul e langa acel calculator si cablul e foarte scurt. E posibil sa fie si un cablu mai nou (e cel din cutia Fiberhome).

Cablul care merge la calculatorul meu e cam lung, poate cam 10m, si e de pe vremurile cand aveam 100mbps, deci ma indoiesc sa fie 6e. Ma gandesc ca ar fi bine sa cumpar un cablu nbnou de caliate, dar la lungimea asta o sa cam coste, cam scump pentru doar cativa MB inutili.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate