Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Dumnezeu nu minte

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#73
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 27 iunie 2018 - 21:53, said:

Paco, logica este o scula. Un instrument. Un cuțit de Bucătărie, dacă vrei. Nu poate fi greșita, ci doar greșit utilizată.
Logica poate fi un mod de comparatie insa e utilizata gresit. Si ti-am dat un exemplu in care chiar daca logic e corect totusi realitatea contrazice.
Alt exemplu: e logic sa-mi raspunzi insa nu e sanatos spiritual .Posted Image

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Jesus Christ :facepalm:

#75
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 27 iunie 2018 - 22:02, said:

Jesus Christ Posted Image
Nu te-ai prins. Am facut o glume dragule.
In fine , logica nu are legatura intotdeauna cu realitatea. Spre exemplu teoria evolutiei, e logica, credibila, chiar Papa de la Roma spune ca e valida, insa din prisma biblica e falsa.
Ti-as da n exemple dar ma tem sa nu te plictisesc. Cert e ca in biblie minciuna apare frecvent, comisa chiar de entitatea ce se declara "dumnezeu". Am in vedere exemplu cu Avraam cand e chemat sa-si aduca singurul fiu ca jertfa de ardere. Era isaac singurul fiu al lui Avraam ? Nu era ismael primul fiu al lui Avraam ?

#76
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 27 iunie 2018 - 21:59, said:

Logica poate fi un mod de comparatie insa e utilizata gresit. Si ti-am dat un exemplu in care chiar daca logic e corect totusi realitatea contrazice.
Alt exemplu: e logic sa-mi raspunzi insa nu e sanatos spiritual .Posted Image
La gluma asta, îmi vine să plâng, să știi.

View Postpacopaco1967, on 27 iunie 2018 - 22:10, said:

Nu te-ai prins. Am facut o glume dragule.
In fine , logica nu are legatura intotdeauna cu realitatea. Spre exemplu teoria evolutiei, e logica, credibila, chiar Papa de la Roma spune ca e valida, insa din prisma biblica e falsa.
Ti-as da n exemple dar ma tem sa nu te plictisesc. Cert e ca in biblie minciuna apare frecvent, comisa chiar de entitatea ce se declara "dumnezeu". Am in vedere exemplu cu Avraam cand e chemat sa-si aduca singurul fiu ca jertfa de ardere. Era isaac singurul fiu al lui Avraam ? Nu era ismael primul fiu al lui Avraam ?
Nenea Paco, dumneata nu vrei să pricepi că logica, alături de matematică, sunt doar niște instrumente, după cum ți-a explicat Monseniorul?
Nu orice raționament valid est obligatoriu adevărat, să știi. Ca să-ți explic, raționamentul valid dacă pleacă de la premise false, va genera o concluzie falsă. Asta nu înseamnă că logica dă greș, câtuși de puțin.

#77
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 27 iunie 2018 - 22:18, said:

La gluma asta, îmi vine să plâng, să știi.


Nenea Paco, dumneata nu vrei să pricepi că logica, alături de matematică, sunt doar niște instrumente, după cum ți-a explicat Monseniorul?
Nu orice raționament valid est obligatoriu adevărat, să știi. Ca să-ți explic, raționamentul valid dacă pleacă de la premise false, va genera o concluzie falsă. Asta nu înseamnă că logica dă greș, câtuși de puțin.
Logica cuiva poate fi gresita. Tot logica e . Utilizata gresit. Banuiesc ca utilizarea mai multor termeni creeaza confuzie.  Dragul nostru moderator nu a inteles ideea mea. A incercat sa corecteze ce nu a inteles. Eu vin cu exemple in care arat neadevarul biblic, alt exemplu, fii lui dumnezeu apare des in biblie si apoi apare exprimarea "singurul fiu" . Logic nu are cum sa fie singurul fiu daca biblia spune adevarul cand spune "fii lui dumnezeu" .Ma tem ca sunteti prea obositi sa intelegeti. Ori poate aveti duhul contrazicerilor. Posted Image

#78
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
NU!  Logica nu poate fi greșita.
E ca și când ai da vina pe cuțit pentru ca ți-a tăiat greșit friptura.

Tu confunzi ipoteza cu metoda.....

#79
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 27 iunie 2018 - 22:35, said:

NU!  Logica nu poate fi greșita.
E ca și când ai da vina pe cuțit pentru ca ți-a tăiat greșit friptura.

Tu confunzi ipoteza cu metoda.....
Repet, logica e modul in care cineva face o asertiune. Ea poate fi gresita, fara sa-si dea seama, ba chiar poate fi convins ca logica lui e corecta. La baza gandirea logica are o singura temelie sau ar trebui sa aiba, adevarul. De aceea si isus spune, ca Tatalui astfel de inchinatori ii sunt pe plac, in duh si adevar. Vreau sa arat ca biblia e presarata cu minciuna, numai ca voi aveti gandire deziderativa, daca e dumnezeu atunci spune adevar, asa ca daca noua nu ni se pare adevar tot noi gresim. Ori aici isus spune clar, Tatalui ii sunt pe plac inchinatorii in duh si adevar, adica noua ni se adreseaza, duhului, ratiunii noastre, adica noi prin ratiunea noastra sa analizam cum e . Daca e ceva ce ne izbeste in ratiune atunci nu are cum sa fie corect. Findca asta iubeste Tatal, zice asa, atat timp cat se ghideaza dupa rationamente si are spiritul , dorinta de a cunoaste adevarul, eu il iubesc.  Si de aceea cand ai in fata o carte indifferent ca i  se spune "sfanta" trebuie sa treci totul prin filtrul ratiunii si adevarului, astfel daca ai "singurul Fiu" si apoi " fii lui dumnezeu"  ceva nu e in ordine.  Nu pot fi adevarate in acelasi timp ambele afirmatii daca ele sunt identic exprimate. La fel si in cazul afirmatiei " daca mananci din acel pom vei MURI in acea zi" , adica e un efect ireversibil. E la fel ca in situatia daca ti-ai pus trotil la basca ti-ai fotot scafarlia. Nu exista alta cale. Asa si cu Adam si Eva, ei trebuiau sa moara in acea zi si nu s-a intamplat. Ori aici dumnezeu fiind atotstiutor , nu stia ca nu o sa moara in acea zi ?  Nu veniti iar cu aiureala ca era despre moartea spirituala ca nu se potriveste.

#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
OK Paco. You win :)
Din experiența....:)

#81
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 27 iunie 2018 - 23:29, said:

OK Paco. You win Posted Image
Din experiența....Posted Image
Nu pari prea convins de ce am spus. Sa vedem ce spune Marione, cica studiaza oamenii, adica pe mine. O fi si el un pui de filozof. Era o perioada cand invata cuvinte noi. E bine zic eu, findca omul cat traieste invata. Daca e pe directia adevarului atunci toate bune . Din pacate in discutiile cu cativa atei a spus multe prostii, aia l-au dibuit . Era unul Marius si reusea ala sa scoata toate prostiile din mintea lui. Un munte si nimic altceva. Posted Image

Edited by pacopaco1967, 27 June 2018 - 23:42.


#82
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt însă foarte convins ca ai câștigat :)

#83
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 27 iunie 2018 - 22:26, said:

Ori poate aveti duhul contrazicerilor. Posted Image
ia te uita. :)

#84
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View Postpenticostalul, on 25 iunie 2018 - 18:06, said:


Mie mi-ar placea sa spunem ca omul a evoluat dintr-o Mare Broasca.
Broasca are asa, ceva tainic, aproape omenesc.
O putem numi Broasca Primordiala.

Ce, e asa greu de crezut ca o Broasca s-a transformat in Om?

În știință nu e pe crezut. Tu poți să crezi orice, dar în lipsa unor dovezi obiective e nulă credința ta. De aia, dacă ești prea limitat să înțelegi știința și ce înseamnă demersul științific, religia e calea facilă și potrivită de urmat.

Edited by caiuscorneliu, 28 June 2018 - 08:28.


#85
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View Postarsmundis, on 27 iunie 2018 - 21:03, said:

Nu Moise a scris Biblia, de unde ai scos asta?

A scris totuși, primele 5 cărți din Biblie...

#86
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postdark, on 28 iunie 2018 - 08:38, said:

A scris totuși, primele 5 cărți din Biblie...
Da la o parte pana la intreg e cale lunga. Din cate am citit a mai scris niste anexe care au fost date la o parte de preotimea din vremea aia...

#87
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcaiuscorneliu, on 28 iunie 2018 - 08:22, said:

În știință nu e pe crezut.
Inseamna ca Broscologia Evolutionista NU e stiinta.
Acolo trebe sa crezi, frate, toooot felu' de nerozii.

View Postcaiuscorneliu, on 28 iunie 2018 - 08:22, said:

Tu poți să crezi orice, dar în lipsa unor dovezi obiective e nulă credința ta. De aia, dacă ești prea limitat să înțelegi știința și ce înseamnă demersul științific, religia e calea facilă și potrivită de urmat.
Ai exprimat exact adevarul despre religia ateista.

Edited by penticostalul, 29 June 2018 - 21:42.


#88
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcaiuscorneliu, on 28 iunie 2018 - 08:22, said:

În știință nu e pe crezut.
E pe pipăite, nu-i așa? De exemplu, cu toții putem simți cum ne înconjoară materia neagră și energia întunecată, este?

#89
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postmario_bril, on 29 iunie 2018 - 21:40, said:

E pe pipăite, nu-i așa? De exemplu, cu toții putem simți cum ne înconjoară materia neagră și energia întunecată, este?
Corect, aproape intreaga fizica moderna este pura teorie pentru ca inca nu au reusit sa dovedeasca in laborator aproape nimic. Pur si simplu totul reiese din ecuatii. A trecut demult epoca masurarii si cantaririi doar ca unii se tot agata de asta, ce nu pot scarpina nu exista.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate