Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Mancare sanatoasa! Mancare pentru familie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
De ceva timp ma tot gandesc ce inseamna mancare sanatoasa, cum se traduce ea in mesele familiei, gen sa avem proteine, carbohidrati, sa mancam legume, sa mancam fructe, sa evitam mancarea fast food, chimicale.

Am urmarit asa de multe documentare, stiri, am citit asa de multe articole ca nici nu mai stiu ce sa mananc sau care este "necesarul" care trebuie asigurat corpului.

Dau exemplu de astazi
Am mancat de dimineata pulpe de pui dezosate pe grill, mancare de amestec de legume(mix mexican la care am mai adaugat cartof si macrov) si carne de pui(tot asa dezosat), salata de rosii, castravete si atat, fara ulei. Nu am folosit ulei nici pe grill, branza cumparata de la piata.

Pe la 14:00 si ceva mi-a venit foame si am mancat niste paste si ore fiert cu o rosie.

Si diseara cred ca o sa mananc Mancare de cartof cu legume(alta mancare, facuta acum), 2 oua pe grill(oua de la tara), branza, probabil cateva rosii taiate pe o farfurie ca deja mancai cam multe, carne pe grill.

Nu folosesc sare in excess, daca fac eu salata o mananc fara sare si ulei, puri simplu nu imi place sarea si nu suport uleiul care nu isi are rost, la ceva natural adaug ceva fabricat.

Poate vreti sa treceti cam ce mancati voi, cam ce urmariti sa puneti pe masa la familie, daca evitati cumva uleiul. De exemplu eu folosesc doar condimente uscate, adica sa poti vedea frunza...

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La pranz nu ai mancat corect, nu asociezi orez cu paste, sunt 2 alimente cu carbohidrati.

Oua seara? Sunt grele.

Uleiul bun, superior presat la rece sau de masline, rapita, struguri nu e deloc rau. In cantitati normale desigur.

Edited by arab, 24 June 2018 - 14:48.


#3
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Acum 5 minute ai deschis topic despre curve, l-ai sters pe ala si acum faci despre mancare ?Posted Image
Mancare sanatoasa inseamna sa mananci mancare curata, fara chimicale, de preferat din propria gradinaPosted Image , sa respecti mesele zilei, sa mananci moderat, sa nu mananci pana te simti satul.

Edited by diegodanny, 24 June 2018 - 14:48.


#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai cred ca nu i-au dat curvele mancare  sanatoasa.... si erau dame de companie.... adica niste curve mai educate :D


La mine mancare sanatoase = ceea ce creste la mine in gradina/curte.

Edited by PoeOvidiu, 24 June 2018 - 14:49.


#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostPoeOvidiu, on 24 iunie 2018 - 14:48, said:

La mine mancare sanatoase = ceea ce creste la mine in gradina/curte.
La fel ca mine Posted Image, mancarea din propria gradina este cea mai curata si sanatoasa Posted Image iar cand sunt nevoit sa cumpar, aleg de la producatorii romani Posted Image direct de la sursa.

Edited by diegodanny, 24 June 2018 - 14:50.


#6
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postdiegodanny, on 24 iunie 2018 - 14:47, said:

Mancare sanatoasa inseamna sa mananci mancare curata, fara chimicale, de preferat din propria gradinaPosted Image , sa respecti mesele zilei, sa mananci moderat, sa nu mananci pana te simti satul.
Da, am deschis 3 subiecte. Aveam notat sa deschid astea 3 subiecte. Cam la asta sunt bune notitele... sa nu uiti ce ai de intrebat.

View Postarab, on 24 iunie 2018 - 14:45, said:

La pranz nu ai mancat corect, nu asociezi orez cu paste, sunt 2 alimente cu carbohidrati.

Oua seara? Sunt grele.

Uleiul bun, superior presat la rece sau de masline, rapita, struguri nu e deloc rau. In cantitati normale desigur.
Ma invatasem(sau ne invatasem, doar discutam despre mancarea la familie) sa mananc orice cu ulei, salata de orice fel cu ulei de floarea soarelui, prajit ouale, carnea intr-o baie de ulei si consumam 1 sticla de ulei pe saptamana si nici nu ma simteam prea bine.
Asa ca nu mai folosesc ulei.

O sa cumpar o sticla de ulei de mazline pentru salata.

Deci o masa trebuie sa contina cantitate echilibrata de proteine, carbohidrati, legume si poate un fruct?

View PostPoeOvidiu, on 24 iunie 2018 - 14:48, said:

La mine mancare sanatoase = ceea ce creste la mine in gradina/curte.
Te iubesc.

Este ea mancare sanatoasa ce creste la tine in gradina, dar cum o mananci? Ce contine o masa?

View Postdiegodanny, on 24 iunie 2018 - 14:48, said:

La fel ca mine Posted Image, mancarea din propria gradina este cea mai curata si sanatoasa Posted Image
Da, dar care este mancarea aia, da si tu exemplu cu ce ai mancat.

Edited by Argent, 24 June 2018 - 14:54.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
fasolea....dimineata, la pranz si seara :)...excelenta….:))

#8
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostArgent, on 24 iunie 2018 - 14:53, said:

Este ea mancare sanatoasa ce creste la tine in gradina, dar cum o mananci? Ce contine o masa?

Da, dar care este mancarea aia, da si tu exemplu cu ce ai mancat.
Mai exact legume: rosii, castraveti, vinete, tot ce cultivi in propria gradina etc.
Lactate(branza/lapte) prefer de la cineva care se ocupa cu asa ceva Posted Image desigur sa il cunosti pe om, sa fie curat Posted Image, macar cele luate de la "taran" stii ca este lapte adevarat si branza facuta din lapte Posted Image etc.
Oua prefer de la gainile mele Posted Image carne la fel , in decembrie prefer sa cumpar porc si sa facem singuri preparatele Posted Image

Edited by diegodanny, 24 June 2018 - 15:03.


#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sa notez ca trebuie sa cumpar 1 kg de fasole sa fie acolo.
Trebuie sa cumpar niste conserve de mazare, fasole galbena, ciuperci. Sa fie acolo sa nu apelez la mancare junk cand raman in pauza de inspiratie.

Si cred ca ar trebui sa cumpar o punga de vidat.

#10
Capix

Capix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2018
Peste nu servesti?

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostArgent, on 24 iunie 2018 - 14:53, said:

Te iubesc.

Este ea mancare sanatoasa ce creste la tine in gradina, dar cum o mananci? Ce contine o masa?

Da, dar care este mancarea aia, da si tu exemplu cu ce ai mancat.
  Sper totusi sa nu ma iubesti Posted Image


Dimneata:
3 oua omleta, o ceapa si niste telemea. Ouale le prajesc in untura rezultata prin aruncarea unei bucati de slanina in tigaie. Normal ca las si slanina in omleta.


Pranz

  Tocanita de pui cu mamaliga,
Ciorba de fasole cu afumatura

Cina

Paine cu untura in care am prajit ieri carnatul si niste ceapa verde .


Colesterolul e in limite, asta in caz ca urmeaza intrebarea.  :D

Edited by PoeOvidiu, 24 June 2018 - 15:10.


#12
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostPoeOvidiu, on 24 iunie 2018 - 15:09, said:

  Sper totusi sa nu ma iubesti Posted Image

Depinde Posted Image daca este fata de ce nu Posted Image

Edited by diegodanny, 24 June 2018 - 15:10.


#13
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Capix - Pur si simplu am trecut ce am mancat astazi, cand mi-am citit mesajul mi-am dat seama ca am mancat cam multe rosii, am fost la piata si am cumparat niste rosii bune la gust ca alea din copilarie si am tot mancat.
Am baby hering in frigider si sprot. Capelinul, baby hering si hamsie, astea 3 feluri merg pe grill fara ulei.

Inainte mancam pangasius ca nu are oase dar tot asa am inteles ca nu este prea sanatos.

Edited by Argent, 24 June 2018 - 15:11.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mancarea sanatoasa e pentru oameni bolnavi. Da-o in pana mea de viata, daca trebuie sa tin toata viata regim. Mananc ce imi cade bine si inca nu am crapat.


View Postjimi91, on 24 iunie 2018 - 14:56, said:

fasolea....dimineata, la pranz si seara Posted Image...excelenta….Posted Image)
  Fac pariu ca furnizezi gaze in reteaua nationala Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 24 June 2018 - 15:13.


#15
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostArgent, on 24 iunie 2018 - 15:11, said:

Capix - Pur si simplu am trecut ce am mancat astazi, cand mi-am citit mesajul mi-am dat seama ca am mancat cam multe rosii, am fost la piata si am cumparat niste rosii bune la gust ca alea din copilarie si am tot mancat.
Am baby hering in frigider si sprot. Capelinul, baby hering si hamsie, astea 3 feluri merg pe grill fara ulei.

Inainte mancam pangasius ca nu are oase dar tot asa am inteles ca nu este prea sanatos.
Nu manca pana la refuz ca ai sa te ingrasi, de preferat mananca astfel incat sa nu te simti satul/a, si sa respecti mesele zilei Posted Image

View PostPoeOvidiu, on 24 iunie 2018 - 15:11, said:

Mancarea sanatoasa e pentru oameni bolnavi. Da-o in pana mea de viata, daca trebuie sa tin toata viata regim. Mananc ce imi cade bine si inca nu am crapat.

Daca vrei sa fii sanatos mananca sanatos Posted Image , mancarea nesanatoasa te imbolnaveste.

Edited by diegodanny, 24 June 2018 - 15:13.


#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Manca linistit cat incape. Important e sa bagi munca fizica pe urma. Eu iarna mananc mai putin si ma ingras.
  Daca unul care face munca de birou mananca la fel ca mine, in 2 luni il ia cu ambulanta.

#17
Capix

Capix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2018
Incearca si niste file de somon (nu medalion) la cuptor cu ulei de masline si amestec mexican. Scump somonul dar eu zic ca merita.

#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ce mancam eu in stagiul militar "sanatos", adica nu prea era carne:
-orez fiert cu urme de bulion si vagi urme de slanina
-mancare de cartofi, tot asa, cu vagi urme de slanina
-mancare de varza, carnea,la fel
-iahnie de fasole, carnea, la fel. Era cea mai buna mancare.
Cele de mai sus alternau, se asezonau cu un codru de paine neagra de vreo 200 grame. Painea de 1 kg trebuia taiata in 4 (dupa norma) dar se taia in 5. Dimineata, parca si seara, o cana de apa colorata numita ceai.
Iarna mai apareau cateodata si muraturi.
Si uite asa, nu m-am ingrasat dar nici nu am slabit. Carne mancam de vreo zece ori mai putina decat acum. Doar marmelada mi-a cam deranjat dantura. Eram mai viguros, mancam orice era cat de cat comestibil. Noroc ca eram la Sulina si vara mai prindeam peste cu plasa in mare. Il mancam fript pe tabla presarata cu sare.
In concluzie, mancam sanatos, adica nu prea multe calorii.

Edited by altuser09, 24 June 2018 - 15:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate