Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Tahicardie paroxistica (ortostatica) supraventriculara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Marina-Cernat

Marina-Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2018
O zi buna tuturor! Va rog, am nevoie de clarificare...

De vreo luna se manifesta tahicardie paroxistica la statul in picioare si mai ales la cativa pasi (pana spre 160 bpm era, inainte de alua beltaloc, acum, daca insist sa mai merg, se duce spre 120, cu oboseala accentuata) facuti prin casa. Intinsa pe pat - 70-80 bpm, normal.

Termenul de 'ortostatica' l-am adaugat eu, dupa cercetari pe net, deoarece tahicardia se manifesta doar daca merg. Cand stau in picioare, pulsul creste spre 90-100, dupa un timp tb sa stau jos, obosesc.

A evoluat progresiv in ultimele luni. Cu rapiditate in ultima luna. Precedent, din decembrie atacuri de panica, palpitatii, oboseala si puls marit la stat in picioare sau activitate (innot de exemplu) si de vreo 2-3 luni traume emotionale.

Vreau sa inteleg de unde poate veni acest simptom, intrucat dupa holter, ekg, ecografie, sange, nu este afectat cordul. Ce alte analize generale, investigatii se mai pot face pentru a stabili cauza?

Este un pic de hipertiroidie. Ar putea fi doar de la asta? Asa accentuat, sa nu pot sa merg mai multe de 20 de pasi?

Posibil oboseala suprarenalelor, tinand cont ca vsh 75 si artrita de 12 ani? S-a gasit si o infectie urinara joasa. Astept rezultatul uroculturii. Poate o asemenea infectie sa fie cauza?

M-as bucura mult sa imi explice cineva care este mecanismul de formare a acestei simptomatologii...
Ce se poate face... in afara de ablatie sau betablocante (din care iau doza mica 25 mg betaloc, cat sa ma ajute sa ma ingrijesc singura)

Multumesc!

Edited by Marina-Cernat, 24 June 2018 - 10:21.


#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
ce greutate ai?

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Varsta, sex e clar, greutate, gen activitate etc?

Daca nu e de la inima e pe fond nervos, distonie neurovegetativa. Cum stai cu stresul?

Cred ca un psihiatru ar face minuni.

Edited by arab, 24 June 2018 - 10:28.


#4
Marina-Cernat

Marina-Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2018
Da, asa am considerat si eu in lunile trecute, distonie neurovegetativa.
Apoi diagnosticul asta ... paroxistic... :)) si manifestarile radicale m-au descurajat foarte mult, sa nu mai spun ca pe net asa ceva nu se vindeca.. din ce am citit.

Am 50 de kg de obicei, la 1.68 m. Chiar am reintrat acum sa adaug ca in ultima luna am slabit 3 kg sau 4. Si in prima parte a zilei mi-e foame mai des.

Da, m-am gandit la stres, intr-adeva a fost, permanent si pe fundal, in ultimii ani.

Psihiatrul? sau psiholog?

multumesc!

..am 42 ani, 3 copiii mari, divort acum 10 ani..  este un stres acumulat...

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Psihiatru!

Pe fond de stres slabesti sau te ingrasi, mananci sau nu mananci.

Zi-ne si varsta ca e important.  

Sa ghicesc...cam 40-45?

L.E vad ca ai scris varsta mai tarziu, eu doar banuiam asta!

Tahicardie ai si de la stari infectioase sau febrile.

Edited by arab, 24 June 2018 - 11:18.


#6
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Daca ai si slabit + tahicardie> Hipertiroidie netratata. Sunt forme de hipertirodie cu analize aparent normale (TSH, FT4). Du-te la un endocrinolog bun!

Edited by ccdsah, 24 June 2018 - 21:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate