Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Parbriz crapat

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
bitdefender77

bitdefender77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2015
Salutare,

Am mers in spatele unui camion, a sarit o piatra de la rotile acestuia si mi-a crapat parbrizul (initial crapatura era mica, dar vad ca tot creste ...).
Am sunat la reprezentanta de unde am cumparat masina si mi-au spus ca inlocuirea parbrizului ma costa 3000 ron (parbriz normal, fara incalzire, doar senzori ploaie/lumina).
Problema e ca mi-a expirat si asigurarea casco cu cateva zile inainte de incident si nici nu am reinnoit-o :)

Prin urmare, credeti ca merita sa-l schimb la reprezentanta chiar daca platesc mai mult? o fi mai de calitate parbrizul? sau sa aleg un service/firma oarecare (care schimba parbrize) la un pret mai mic?

Dar daca mi-as face acum asigurare casco si peste cateva saptamani, sa zicem, merg la ei cu parbrizul crapat ... credeti ca ar fi sanse sa ma
despagubeasca?

Multumesc mult.

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Dar daca mi-as face acum asigurare casco si peste cateva saptamani, sa zicem, merg la ei cu parbrizul crapat ... credeti ca ar fi sanse sa ma
despagubeasca?

La Allianz și Omniasig fac poze și inspecție vizuală înainte de încheiera poliței. Poate există unele care nu fac, dar mă îndoiesc ...

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pilkington. Eu zic ca nu are rost sa mergi la reprezentanta. Vezi ce producator scrie pe parbrizul tau si alegi acelasi producator.

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Dar nu exista nimic care sa ofere ceva protectie ? ceva asemanator cu folia antiefractie ?
Si eu am mers o data in spatele unui camion, dar am scapat doar cu o urma microscopica de la o piatra, fara nici o crapatura.

Edited by diegodanny, 23 June 2018 - 13:43.


#5
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
cat timp erai in perioada de valabilitate casco mergea sa-ti faci iar casco fara inspectie vizuala. acum nu cred ca se mai poate, depinde si de norocul tau presupun.. cere o oferta de casco de la firma respectiva si acolo o sa scrie daca o sa fie cu inspectie vizuala..
o fisura mica se poate repara, in bucuresti sunt multi care repara parbrizul cu un fel de rasina, probabil un epoxy (cautare pe google - reparatii parbrize). trebuia sa te misti repede, sa te duci imediat la o reparatie d-asta.. ai avut si ghinion, crapatura e intr-o zona cu tensiune mai mare si d-aia s-a extins.. si se va mai extinde la  orice soc, vibratie mai mare..

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu pune pabriz in reprezentanta. Mergi la un sediu mare care pune doar parbrize si stai pe capul lor cand il schimba. In mod normal, daca ai masina normala un parbriz cu senzor de ploaie e 700-800ron maxim (chiar daca e berlina din clasa D).

La reprezentanta BMW a fost fostul meu sef cu seria 3, si i-au montat parbrizul stramb. A facut reclamatie, si l-au reprogramat dupa 1 luna sa-l dea jos sa-l lipeasca iar. Sa nu ai impresia ca daca faci ceva in reprezentanta, o sa fie 100% o lucrare perfecta.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005
Cea mai eficientă protecţie e să stai dracului departe de camionul ăla, mai ales dacă e plin cu balastru.

#8
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postmihaicozac, on 23 iunie 2018 - 13:51, said:

Cea mai eficientă protecţie e să stai dracului departe de camionul ăla, mai ales dacă e plin cu balastru.
Era vorba despre pietrisul de pe jos pe care rotile camionului il arunca in spate, unele drumuri sunt acoperite cu pietris.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi ca piatra a sarit din bena?
Nu! A fost aruncata de roti.

Alt CASCO nu mai faci acum fara inspectie si foto.

#10
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Da' parbrizul ala are folie de aur pe el de costa 3000 de lei o amarata de sticla? Ce samsari sunt unii in plm, jegmaneala pe fata. Inteleg sa-ti bagi acolo, adaos profit si munca ta.... da' nici ca la nesimtiti sa iei 3000 de lei pe o sticla

Edited by tico18, 23 June 2018 - 14:26.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce masina ai?

#12
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
3000 de lei un amarat de parbriz, auzi.

Daca il mai spargi de 2 ori, iti iei un Astra G de banii astia.

#13
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ia vezi daca gasesti aici parbriz ca au preturi foarte bune:
http://www.magazinuldeparbrize.ro/
https://www.parbrizeacasa.ro/

http://www.automotiveglass.ro/

Edited by diegodanny, 23 June 2018 - 14:59.


#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005

View Postdiegodanny, on 23 iunie 2018 - 13:54, said:

Era vorba despre pietrisul de pe jos pe care rotile camionului il arunca in spate, unele drumuri sunt acoperite cu pietris.
Şi când iese din balastieră e plin pe roţi cu pietricele.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdiegodanny, on 23 iunie 2018 - 13:54, said:

Era vorba despre pietrisul de pe jos pe care rotile camionului il arunca in spate, unele drumuri sunt acoperite cu pietris.
Tot un dreaq, daca statea corect mai in spate, era boier. Si cu Casco si fara.

#16
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nici nu merita sa bagi pe casco un parbriz, mai mare polita urmatoare pt un rahat, la ager service am pus un parbriz original cu 550 de lei cu manopera cu tot

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@initiator ce masina ai?

#18
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Da o cautare "austroglass" si vezi daca au filiala in zona ta. Nu fac reclama dar au preturi f.decente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate