Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vaccinul antirabic - alcool, cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Bună ziua!

Am fost mușcat de câinele de la poarta unui liceu pe lângă care am trecut. Nu știam dacă acesta este vaccinat sau nu, rana este superficială la gamba piciorului iar pantalonii nici nu mi-au fost găuriți de dinții acestuia.

Aveam în plan să ignor acest fapt, însă la o căutare pe google am aflat ca nu este de joacă deoarece superficialitatea rănii nu conteaza în cazul infestării cu aceasta boală groaznică numită rabie.

Am mers la spitalul de boli infecțioase să-mi fac vaccinul, mi-au făcut într-un umăr vaccinul antirabic și în celălalt vaccinul antitetanos. După ce m-am întros de la spital am vorbit cu portarul acelui liceu și mi-a spus că, câinii respectivi sunt vaccinați și au chiar și carnete de sănătate, dar, sfatuit de un medic veterinar, continui tratamentul. Nu am întrebat și nu mi s-a spus dacă am voie să consum alcool, țigări, cafea etc. însă pe diferite site-uri am aflat de aceste interdicții, până si de interdicția de a face sex Posted Image)


Urmează să mă prezint mâine pe data de 23, după care pe 27, 4 iulie respectiv 18. Am voie între aceste perioade de timp să consum o cafea pe zi? dar alcool? urmează anumite petreceri, mers la mare cu facultatea și eventual o mică sărbătoare că am terminat anul 3 integralist Posted Image)

De la alcool pot să mă abțin, însă de 3 zile nu am mai consumat cafea și mă doare capul îngrozitor.

Mulțumesc!

Edited by BomfunkMCs, 22 June 2018 - 17:00.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
de la antitetanos timp de o saptamana dormeam jumatate din zi, nu maimretin exact, dar parca am avut si ceva migrene

#3
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Probabil ca esti din Bucuresti. Pentru ca in provincie e o aventura sa gasesti vaccin antirabic si antitetanos.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
te duci la spitalul cu pricina și întrebi acolo. Ce primești info de pe net poate fi corect sau nu.

#5
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View Postgreenlife, on 22 iunie 2018 - 17:02, said:

Probabil ca esti din Bucuresti. Pentru ca in provincie e o aventura sa gasesti vaccin antirabic si antitetanos.
Nu, sunt din Baia Mare.
Am fost la Spitalul de Boli Infectioase si Psihiatrie Baia Mare.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu vad de ce ai avea interdictii de genul asta.

#7
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View Postpasilla, on 22 iunie 2018 - 17:09, said:

Nu vad de ce ai avea interdictii de genul asta.
Cică conține antibiotic.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Da-l in fras de antibiotic.Tu ai intrebat daca poti consuma cafea.

View PostBomfunkMCs, on 22 iunie 2018 - 16:56, said:

Am voie între aceste perioade de timp să consum o cafea pe zi?
De la alcool pot să mă abțin, însă de 3 zile nu am mai consumat cafea și mă doare capul îngrozitor.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aia cu sexul poate ca are ceva sens. O eventuala contaminare a partenerei, dar slabe sanse.
Si consumul de alcool, țigări, cafea, numai daca simti ceva slabiciune a organismului, altfel nu cred ca interfereaza.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
N-ai treaba cu cafeaua.Baga mare.

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostBomfunkMCs, on 22 iunie 2018 - 16:56, said:

Am fost mușcat de câinele de la poarta unui liceu pe lângă care am trecut.
Dat imediat in judecata liceul, in occident deveneai milionar daca aveai "norocul" sa ti se intample asta.

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postgreenlife, on 22 iunie 2018 - 17:02, said:

Probabil ca esti din Bucuresti. Pentru ca in provincie e o aventura sa gasesti vaccin antirabic si antitetanos.

In București au cam dispărut maidanezi și sper să rămână asa

#13
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View PostAldulescu, on 22 iunie 2018 - 17:17, said:

Dat imediat in judecata liceul, in occident deveneai milionar daca aveai "norocul" sa ti se intample asta.
Ai dreptate. Însă trăim în România..

https://www.infectio...oad.php?id=3196

Aici am găsit interdicțiile de la cafea, alcool etc.

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View PostBomfunkMCs, on 22 iunie 2018 - 17:11, said:


Cică conține antibiotic.

Antitetanosul conține un antibiotic, pentru că este vorba de un bacil, bacterie. Antirabicul nu are niciun fel de antibiotic, rabia e efectul unui virus, cu totul altceva decât un microb.

View Postgumball3000, on 22 iunie 2018 - 17:02, said:

de la antitetanos timp de o saptamana dormeam jumatate din zi, nu maimretin exact, dar parca am avut si ceva migrene

Ai avut o reacție adversă la una din componentele vaccinului. Cel mult antitetanosul dă o durere musculară în mușchiul în care a fost făcut.

Edited by caiuscorneliu, 22 June 2018 - 17:56.


#15
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View Postcaiuscorneliu, on 22 iunie 2018 - 17:29, said:

Antitetanosul conține un antibiotic, pentru că este vorba de un bacil, bacterie. Antirabicul nu are niciun fel de antibiotic, rabia e efectul unui virus, cu totul altceva decât un microb.



Ai avut un efect advers la una din componentele vaccinului. Cel mult antitetanosul dă o durere musculară în mușchiul în care a fost făcut.
Aprob. Am o asemenea durere în momentul de față. Dar sunt absolut convins că e fix nimic pe lângă chinurile rabiei, mai ales că după ce se văd efectele, nu se mai poate face nimic :))

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcaiuscorneliu, on 22 iunie 2018 - 17:29, said:

Antitetanosul conține un antibiotic, pentru că este vorba de un bacil, bacterie. Antirabicul nu are niciun fel de antibiotic, rabia e efectul unui virus, cu totul altceva decât un microb.

Contine anatoxină tetanică. Nu are antibiotic.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postgreenlife, on 22 iunie 2018 - 17:02, said:

Probabil ca esti din Bucuresti. Pentru ca in provincie e o aventura sa gasesti vaccin antirabic si antitetanos.
Sigur este din Bucuresti , in provincie nu s-ar fi dus nimeni la medic pentru o muscatura de caine . Posted Image

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostJurasikMan, on 22 iunie 2018 - 17:51, said:

in provincie nu s-ar fi dus nimeni la medic pentru o muscatura de caine . Posted Image
Ba da. Nu e de joaca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate