Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cumparare casa de la banca, aflata inca in litigiu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
Am gasit o casa ok, aflata in proprietatea unei banci, pretul este bunicel, sub nivelul pietei. Problema ar fi ca fostul proprietar a facut o contestatie (invocand clauze abuzive la contractul de credit), a pierdut prima infatisare si acum e in etapa in care se hotareste daca mai continua cu inca un recurs.
Functionarul de la banca mi-a zis ca in cazul in care cumpar imobilul acum, banca ramane cu litigiul (nu trece la mine). + In cazul in care banca pierde procesul imi vor returna banii (platesc cash). Pierd doar eventualele imbunatatiri pe care le aduc casei. Ce ziceti? E adevarat ce mi s-a spus? in sensul - banca ramane cu litigiul (desi eu devin noul proprietar) si ca-mi vor returna banii (daca pierd ei procesul)..  cu un alt proprietar al casei poate nu mai sunt asa interesati/seriosi in instanta Posted Image .
In momentul actual as plati mai putin.. cica daca banca castiga procesul (de ex fostul proprietar nu mai continua actiunea - greu de crezut Posted Image  ) cresc si pretentiile lor financiare (si nu mi-as mai putea permite casa respectiva).
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,138
  • Înscris: 09.01.2007

 nlcian, on 22 iunie 2018 - 09:32, said:

Am gasit o casa ok, aflata in proprietatea unei banci, pretul este bunicel, sub nivelul pietei. Problema ar fi ca fostul proprietar a facut o contestatie (invocand clauze abuzive la contractul de credit), a pierdut prima infatisare si acum e in etapa in care se hotareste daca mai continua cu inca un recurs.
Functionarul de la banca mi-a zis ca in cazul in care cumpar imobilul acum, banca ramane cu litigiul (nu trece la mine). + In cazul in care banca pierde procesul imi vor returna banii (platesc cash). Pierd doar eventualele imbunatatiri pe care le aduc casei. Ce ziceti? E adevarat ce mi s-a spus? in sensul - banca ramane cu litigiul (desi eu devin noul proprietar) si ca-mi vor returna banii (daca pierd ei procesul)..  cu un alt proprietar al casei poate nu mai sunt asa interesati/seriosi in instanta Posted Image .
In momentul actual as plati mai putin.. cica daca banca castiga procesul (de ex fostul proprietar nu mai continua actiunea - greu de crezut Posted Image  ) cresc si pretentiile lor financiare (si nu mi-as mai putea permite casa respectiva).
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat

Aia cu bold e bullshit, adica iti vinde ieftin o casa cu probleme ?!
Daca e banca cat de cat mare, zi ca le platesti in cont Escrow, unde banii stau blocati pana la finalizarea procesului. Se face un contract Escrow.

#3
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Daca banca pierde procesul si iti ia casa, dai in judecata banca :)

#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Niciun notar normal la cap nu perfecteaza acte pentru un bun aflat in litigiu...

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Mi ase pare o durere de cap absolut gratuita in conditiile in care piata imobiliara este atat de bogata si dinamica. Te legi la cap fara sa te doara. Sunt case cacalau, sigur mai gasesti ceva bun.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi ca actualul proprietar poate castiga procesul impotriva bancii.
Ce faci in cazul asta ?
Alta problema - procesul se poate intinde pe o durata de cativa ani.
Esti dispus sa blochezi o suma de bani pentru o perioada de 3 sau 4 sau 5 ani ?

Parerea mea este ca te complici inutil.
Bonus - daca banca pierde procesul, actualul proprietar inainte de a fi evacuate poate face ceva stricaciuni pe acolo.

Stiu un caz - casa executata silit cumparata de un cunoscut. A platit vreo 50mii EUR si durat vreo 2 ani pana a intrat in posesie.
Surpriza - aproape totul era distrus de fostul proprietar (centrala + radiatoare nu mai erau, usi nu mai erau, nici ferestre, gresie + faianta sparte intentionat, parchet distrus, pereti varza, etc.) . A bagat vreo 30mii EUR sa-i dea cat de cat un aspect acceptabil.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,307
  • Înscris: 05.06.2002

 notrust, on 22 iunie 2018 - 09:40, said:

Niciun notar normal la cap nu perfecteaza acte pentru un bun aflat in litigiu...
ba da. cumperi drepturi litigioase. becalii si altii ca el s-au imbogatit din manevre de genul asta, initiatorul topicului insa nu o sa se imbogateasca.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
renunta la idee cat mai ai timp. incurcate sunt caile justitiei. de ce sa te legi la cap fara sa te doara ?
cauta alta locuinta, cu siguranta vei gasi una pe placul tau si la un pret pe care ti-l permiti.
intr-o situatie similara m-am aflat acum 5 ani, gasisem un apartament ok, cu pretul sub pretul zonei, ca sa aflam de fapt ca cel care il "vindea" il cumparase la o executare silita pe o nimica toata, si fostul proprietar facuse contestatie (sau cum se numeste in termeni legali) sustinand ca nu fusese respectata procedura de notificare si executare silita, conform legii.
asadar cel care chipurile vindea apartamentul avea doar o hartie din care rezulta ca era castigatorul licitatiei si achitase pretul cerut de executor. inca nu era proprietarul locuintei, a inceput sa o dea cotita cand l-am intrebat despre acte. evident ca am renuntat la ideea de a cumpara acel apartament, era foarte neclara si dubioasa situatia si riscam sa ne complicam inutil.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nlcian, on 22 iunie 2018 - 09:32, said:

In momentul actual as plati mai putin.. cica daca banca castiga procesul (de ex fostul proprietar nu mai continua actiunea - greu de crezut Posted Image  ) cresc si pretentiile lor financiare (si nu mi-as mai putea permite casa respectiva).
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat

Avem o parere ca e o afacere proasta - vechiul proprietar e inca in casa si nu-l poti evacua de acolo fara o hotarare judecatoreasca definitva si irevocabila, oricat ar incerca banca sa-ti vanda gogosi (are tot interesul).

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 15.05.2008
banca vrea sa vanda cioara de pe gard si cauta un fraier sa cumpere la super oferta
acel angajat de disperat dupa comision,o mustruiala nu strica

#11
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
Nu mai sta nimeni acolo, fostul proprietar a luat tot ce era.. Casa a rămas cu mici stricăciuni, s-au smuls din pereți ce se putea lua.. Se poate repara într-o luna tot... N-ar fi indicat sa prindă vreo iarnă asa..
Cred că o sa aștept, sa văd dacă mai face recurs.. Dacă nu face recurs, o sa înaintez o oferta..

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005

 nlcian, on 22 iunie 2018 - 09:32, said:

Am gasit o casa ok, aflata in proprietatea unei banci, pretul este bunicel, sub nivelul pietei. Problema ar fi ca fostul proprietar a facut o contestatie (invocand clauze abuzive la contractul de credit), a pierdut prima infatisare si acum e in etapa in care se hotareste daca mai continua cu inca un recurs.
Functionarul de la banca mi-a zis ca in cazul in care cumpar imobilul acum, banca ramane cu litigiul (nu trece la mine). + In cazul in care banca pierde procesul imi vor returna banii (platesc cash). Pierd doar eventualele imbunatatiri pe care le aduc casei. Ce ziceti? E adevarat ce mi s-a spus? in sensul - banca ramane cu litigiul (desi eu devin noul proprietar) si ca-mi vor returna banii (daca pierd ei procesul)..  cu un alt proprietar al casei poate nu mai sunt asa interesati/seriosi in instanta .
In momentul actual as plati mai putin.. cica daca banca castiga procesul (de ex fostul proprietar nu mai continua actiunea - greu de crezut   ) cresc si pretentiile lor financiare (si nu mi-as mai putea permite casa respectiva).
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat
1. Și nu te-ai întrebat de ce banca e dispusă să vîndă sub prețul pieței? mai ales că au cîștigat prima înfățișare.
2. chestia cu mi-a zis... să-ți zică în scris cu dată, semnătură și ștampilă. Ar fi interesant să le ceri să vezi contractul de vînzare-cumpărare să-i vezi cum dau din colț în colț... și ce șopîrle sînt ascunse pe acolo.
3. returnarea banilor include și dobîndă pentru perioada cît banii sînt la ei?
4. ești dispus la balamucul cu mutatul în casă nouă și, în caz de, să te muți iarăși?

În total - nu sună prea bine.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,097
  • Înscris: 07.11.2006
Eu nu inteleg cum se poate vinde in Romania,in 2018,un bun care nu este definitiv al tau?Teoretic,la ora actuala,aceea casa are un proprietar,altul decat banca.

#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Fane, on 22 iunie 2018 - 10:02, said:

ba da. cumperi drepturi litigioase. becalii si altii ca el s-au imbogatit din manevre de genul asta, initiatorul topicului insa nu o sa se imbogateasca.
Cumperi drepturi litigioase, nu casa in sine...

#15
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
De ce nu îți iei un avocat/consilier care se pricepe, sunt multe dedesubt-uri în astfel de situații. Dar dacă prețul este asa mic încât sa merite riscul, de ce nu?

#16
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
Am renuntat la idee.. cel putin pana se stinge ligitiul. deci si discutia asta se poate "stinge".. multumesc tuturor de sfaturi Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate