Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Mai merita sa fac un upgrade la PC?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Am un sistem mai vechi, format dintr-un procesor AMD Phenom II X4 B95 3 GHz, 9 GB RAM (cifra nu e gresita, chiar asta am), placa video AMD Radeon HD8490 si 3 HDD-uri. Si s-ar putea sa am ocazia sa cumpar o configuratie mai noua insa, sincer, sistemul vechi ruleaza bine tot ce am eu nevoie (jocuri mai vechi, Youtube la rezolutii HD, video si audio) asa ca nu prea vad de ce sa-l schimb.
Daca ceva merge, prefer sa nu schimb dar cum stiti, in IT evolutia e mult mai rapida asa ca sunt indecis. Asa ca ma gandesc sa mai cer si alte pareri.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca ai acel gpu (8490) si te satisface, lasa-l asa. Daca e 4890 n-as tine-o in sistem pur si simplu pentru ca consuma curent degeaba (si mult). Si in idle si in load consuma mai mult decat restul sistemului la un loc.

#3
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
E Radeon HD8490, nu 4890 si intr-adevar imi ajunge pentru cerintele mele. Deci probabil nu merita sa dau bani pe un sistem mai nou.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,825
  • Înscris: 14.10.2008
Face fatza la Youtube 4 K? Ma indoiesc, eu am un sistem cu Intel Core I5 4460 pe care 4 K sau 60 fps (atentie sau, nu si) merg fara probleme, daca insa cele 2 se intalnesc impreuna la un singur clip, 4k 60 fps, il omoara si pe asta, eu am schimbat PC-ul in 2015 cand aparitia celor 60 de cadre pe secunda a facut sa moara chiar si la 720p (era Core Duo din 2007).

Edited by Neaceasca85, 22 June 2018 - 01:57.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
4k 60 fps inca nu este complet adoptat. Vad multe videoclipuri si documentare/cursuri pe yt si foarte putine sunt in 4k (chiar si videoclipuri muzicale noi). In acelasi timp, daca aceasta nu este o problema pentru stimabilul, nu are ce probleme sa-si faca, iar daca este, un  rx550 si aia e (desi inca nu-s lamurit daca suporta vp9 profile 2).

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postentio, on 22 iunie 2018 - 01:00, said:

Am un sistem mai vechi, format dintr-un procesor AMD Phenom II X4 B95 3 GHz, 9 GB RAM (cifra nu e gresita, chiar asta am), placa video AMD Radeon HD8490 si 3 HDD-uri. Si s-ar putea sa am ocazia sa cumpar o configuratie mai noua insa, sincer, sistemul vechi ruleaza bine tot ce am eu nevoie (jocuri mai vechi, Youtube la rezolutii HD, video si audio) asa ca nu prea vad de ce sa-l schimb.
Daca ceva merge, prefer sa nu schimb dar cum stiti, in IT evolutia e mult mai rapida asa ca sunt indecis. Asa ca ma gandesc sa mai cer si alte pareri.
Daca nu vrei sa joci jocuri mai noi (in special cele facute de Ubisoft) atunci nu merita sa faci upgrade.
Pentru jocuri mai noi ai nevoie ori de un procesor din seria AMD FX, ori de unul Intel de la Core2Duo in sus. Asta fiindca multe jocuri recente sunt compatibile doar cu procesoarele care au instructiuni SSE4.1 chiar daca si seria AMD Phenom ar putea sa le ruleze fara probleme, iar AMD a introdus setul de instructiuni doar de la AMD FX in sus.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postentio, on 22 iunie 2018 - 01:00, said:

Am un sistem mai vechi, format dintr-un procesor AMD Phenom II X4 B95 3 GHz, 9 GB RAM, placa video AMD Radeon HD8490 si 3 HDD-uri.
Si s-ar putea sa am ocazia sa cumpar o configuratie mai noua insa, sincer, sistemul vechi ruleaza bine tot ce am eu nevoie (jocuri mai vechi, Youtube la rezolutii HD, video si audio) asa ca nu prea vad de ce sa-l schimb.
Daca ceva merge, prefer sa nu schimb dar cum stiti, in IT evolutia e mult mai rapida asa ca sunt indecis.
Asa ca ma gandesc sa mai cer si alte pareri.
Daca esti 100% multumit cu ce ai acum, nu mai e nevoie sa faci upgrade la PC.
Daca nu nu esti multumit sau vrei un PC mai performant care sa te tina inca 5-10 ani de aici inainte, trebuie sa schimbi PC-ul.

Asadar, la care din frazele de mai sus te regasesti ?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postentio, on 22 iunie 2018 - 01:00, said:

Am un sistem mai vechi, format dintr-un procesor AMD Phenom II X4 B95 3 GHz, 9 GB RAM (cifra nu e gresita, chiar asta am), placa video AMD Radeon HD8490 si 3 HDD-uri. Si s-ar putea sa am ocazia sa cumpar o configuratie mai noua insa, sincer, sistemul vechi ruleaza bine tot ce am eu nevoie (jocuri mai vechi, Youtube la rezolutii HD, video si audio) asa ca nu prea vad de ce sa-l schimb.
Daca ceva merge, prefer sa nu schimb dar cum stiti, in IT evolutia e mult mai rapida asa ca sunt indecis. Asa ca ma gandesc sa mai cer si alte pareri.

Necesitatea schimbarii,inlocuirii,modificarii partiale sau totale a unei platforme apare in momentul cand anumite aplicatii nu mai functioneaza conform cerintelor utilizatorului.
Dar cum spui ca sistemul actual ruleaza bine tot ce ai tu nevoie,poti amana achizitia.
Nu uita ca piesele de generatie noua le vei gasi intotdeauna.
Dar ca sa schimbi doar de dragul schimbului si sa arunci efectiv banii pe ferestra,n-are nici un sens.O poti face insa in orice moment.
Singurul incovenient ar putea fi pretul de revanzare a vechii platforme,care va fi din ce in ce mai mic odata cu "imbatranirea" componentelor.Dar nici in acest caz pierderea financiara nu va fi semnificativa.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Ar putea eventual sa-i puna un SSD de 120-240GB (chiar si un WD Green sau un Kingston) pentru OS, programe si jocuri.

#10
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007

View PostNeaceasca85, on 22 iunie 2018 - 01:56, said:

Face fatza la Youtube 4 K? Ma indoiesc, eu am un sistem cu Intel Core I5 4460 pe care 4 K sau 60 fps (atentie sau, nu si) merg fara probleme, daca insa cele 2 se intalnesc impreuna la un singur clip, 4k 60 fps, il omoara si pe asta, eu am schimbat PC-ul in 2015 cand aparitia celor 60 de cadre pe secunda a facut sa moara chiar si la 720p (era Core Duo din 2007).

Eu rulez clipuri HD 1080p/60fps si nu am probleme, am testat. Pentru ceilalti: am retinut, din moment ce merge destul de bine pentru cerintele mele, nu merita sa upgradez. Cel putin deocamdata. Daca o sa joc jocuri mai noi, atunci poate ca o sa merite. Dar eu joc rar, in principal folosesc Linux, iar Windows e numai pentru jocuri cand nu am ce face.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate