Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Trenduri in materie de frameworkuri javascript

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SudenUni

SudenUni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.07.2009
Am lucrat pana recent cu AngularJS, dar acum vreau sa trec pe ceva mai modern. Luand in considerare upward trendurile, stabilitatea si oferta pe piata din Romania, ce ar fi indicat sa aleg intre Angular2+, React sau eventual Vue ?

Nu stiu cat de relevant este, dar daca ar fi sa ma iau dupa npmtrends React pare sa aiba popularitate in mediul actual si un viitor stralucit.

#2
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
React

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Daca trebuie sa alegi intre framework-uri pe care sa iti bazezi cariera, deja ai pierdut.

Cu exceptia cazului in care lucrezi ca sclav de outsourcing.
Daca lucrezi cu si pentru clienti seriosi, framework-ul se alege in functie de nevoile concrete ale proiectului, si se invata din mers.

Orice programator serios poate invata orice framework la un nivel acceptabil de productivitate in 1-2 saptamani.

Aceasta agilitate in invatare ar trebui sa fie scopul tau, si nu un framework anume.

Edited by OriginalCopy, 21 June 2018 - 16:57.


#4
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@OriginalCopy, excelent spus. Excelent.

#5
SudenUni

SudenUni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.07.2009

 OriginalCopy, on 21 iunie 2018 - 16:51, said:

Daca trebuie sa alegi intre framework-uri pe care sa iti bazezi cariera, deja ai pierdut.

Cu exceptia cazului in care lucrezi ca sclav de outsourcing.
Daca lucrezi cu si pentru clienti seriosi, framework-ul se alege in functie de nevoile concrete ale proiectului, si se invata din mers.

Orice programator serios poate invata orice framework la un nivel acceptabil de productivitate in 1-2 saptamani.

Aceasta agilitate in invatare ar trebui sa fie scopul tau, si nu un framework anume.

Aici intervine si lipsa de experienta din partea mea ( am doar 5 luni in productie ), dar din cate am vazut in job requirment-ul majoritatii firmelor ( cel putin in orasul meu ), pe partea de frontend trebuie sa stii cel putin un framework ca sa fii chemat macar la interviu. Se pleaca deja de la premiza ca stii frameworkul respectiv, nu ca esti capabil sa-l inveti intr-un timp scurt.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 SudenUni, on 21 iunie 2018 - 17:36, said:


Aici intervine si lipsa de experienta din partea mea ( am doar 5 luni in productie ), dar din cate am vazut in job requirment-ul majoritatii firmelor ( cel putin in orasul meu ), pe partea de frontend trebuie sa stii cel putin un framework ca sa fii chemat macar la interviu. Se pleaca deja de la premiza ca stii frameworkul respectiv, nu ca esti capabil sa-l inveti intr-un timp scurt.
Ma bucur ca esti sincer. Intrebarea e gresita, dar pentru sinceritate, iti voi da cel mai bun sfat care exista:

1. react sau vue, oricare din ele, in functie de ce e mai cautat
2. dupa cateva luni, react sau vue, ce nu ai ales la punctul 1
3. angular
4. orice altceva

toate aceste frameworks, nu doar unul. Dupa 3-4 frameworks te rutinezi atat de mult incat nu va mai conta.


Cea mai buna abordare de rezolvare a unei probleme e sa faci problema sa dispara.

Aici problema e alegerea unui framework.

#7
SudenUni

SudenUni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.07.2009

 OriginalCopy, on 21 iunie 2018 - 17:41, said:

Ma bucur ca esti sincer. Intrebarea e gresita, dar pentru sinceritate, iti voi da cel mai bun sfat care exista:

1. react sau vue, oricare din ele, in functie de ce e mai cautat
2. dupa cateva luni, react sau vue, ce nu ai ales la punctul 1
3. angular
4. orice altceva

toate aceste frameworks, nu doar unul. Dupa 3-4 frameworks te rutinezi atat de mult incat nu va mai conta.


Cea mai buna abordare de rezolvare a unei probleme e sa faci problema sa dispara.

Aici problema e alegerea unui framework.



Are sens si apreciez sfaturile.

De asemenea, sunt curios de motivul pentru care ai plasat Angular pe o pozitie inferioara React/Vue.

Edited by SudenUni, 21 June 2018 - 18:05.


#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Angular 2 e mai la el acasa cand proiectul va fi un SPA. SPA e o solutie buna pentru unele proiecte, pentru altele nu.

Poti face ne-SPA cu Angular 2, dar cu niste contorsionism.

Pe cand react si vue ofera cu usurinta posibilitatea de a incepe timid cu unele componente, si a adauga treptat din ce in ce mai mult react/vue.

In cele 3 paragrafe de mai sus vorbesc din perspectiva unui proiect concret care poate se cere a fi SPA, sau nu. Dupa cum am spus, ce framework alegi depinde in esenta de proiect.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Lista 1, 2, 3, 4 e pentru problema "ce sa invat", nu "ce sa folosesc". La "ce sa folosesc", angular poate fi primul, in funcție de proiect.

#10
SudenUni

SudenUni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.07.2009

 OriginalCopy, on 22 iunie 2018 - 11:38, said:

Lista 1, 2, 3, 4 e pentru problema "ce sa invat", nu "ce sa folosesc". La "ce sa folosesc", angular poate fi primul, in funcție de proiect.

Am inteles asta, motiv pentru care te-am intrebat de ce consideri ca ar trebui sa incep cu React/Vue.

#11
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 SudenUni, on 21 iunie 2018 - 16:40, said:

Am lucrat pana recent cu AngularJS, dar acum vreau sa trec pe ceva mai modern. Luand in considerare upward trendurile, stabilitatea si oferta pe piata din Romania, ce ar fi indicat sa aleg intre Angular2+, React sau eventual Vue ?

Nu stiu cat de relevant este, dar daca ar fi sa ma iau dupa npmtrends React pare sa aiba popularitate in mediul actual si un viitor stralucit.
Ideal ar fi sa te califici ca programator si nu operator de API-uri , calfa cu monitor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate