Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Primaria doreste sa ma ajute - CUM?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 11.07.2014
Buna ziua,

   Am  o intrebare ptr dvs, scuze daca nu este incadrat corect topicul. Am un PFA cu activitate medicala in zona rurala. Am vorbit cu cei de la primarie, si este posibil ca dansii, in urma unor sedinte de consiliu etc sa ma sprijine financiar in achizitionarea de aparatura necesara cabinetului.
  Mentionez ca sunt PFA si imi desfasor activitatea cu un contract de comodat intr-un spatiu apartinand unui cetatean, nu sunt intr-un imobil administrat de primarie etc si nu am nicio treaba cu ei.
  Cei de la primarie m-au intrebat cum s-ar putea realiza legal aceasta procedura in sensul ca ei nu stiu cum.
  Sa imi faca donatie etc, chiar nu stiu care ar fi cea mai buna varianta pentru ambele parti.
  Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, multumesc.

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cred ca ar putea sa devina asociati.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Ce specialitate domn doctor? Dentist?

Primaria nu stie, nu are jurist?

Apropo, se gasesc dotarile necesare si second hand.

Se amortizeaza repede.

Edited by arab, 19 June 2018 - 09:32.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,138
  • Înscris: 09.01.2007
Motivatia fiind probabil sa deservesti cetatenii din acea localitate.
Varianta corecta dar complicata este un contract in care sa descrieti exact motivatia si obligatiile partilor. De genul ei iti dau aparatura de 5000 euro iar tu vei practica in localitate minim 2 ani, gen.
Cel mai simplu e donatie in bani pe numele tau persoana fizica dar cei de la primarie ar putea avea probleme.
Mai corect primaria ar putea achizitiona aparatura si sa ti-o puna la dispozitie, dar nu va fi proprietatea ta.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Varianta mai simpla ar fi urmatoarea: tu le zici ce aparatura ai nevoie, Primaria o cumpara si ti-o inchiriaza la un pret modic sau ti-o ofera in gestiune cu conditia practicarii meseriei pentru X interval sau pentru deservirea unei anumite arii (unei anumite populatii). Ar fi bine de intrebat (sa se intereseze primarul) si pe la Curtea de Conturi (eventual pe la partid sa vorbeasca cu cineva de la un corp de control). Nu de alta, dar o simpla activitate de buni samariteni s-ar putea sa se transforme intr-o vanatoare de vrajitoare.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Simplu
Primaria amenajeaza un spatiu - cabinet medical pentru activitate medicală şi/sau activitate medicală conexă- complet utilat, dotat și amenajat, pe care il inchiriaza catre dumneata.
Desigur, va trebui sa platesti o redevenţă anuala exact cum face orice medic de familie care are inchiriat un spaţiu de la primarie in orice oras din tara asta.
Dupa un anumit timp, acest spatiu poate fi scos la vanzare de catre primarie conform legii, cu interdicţia de schimbare a destinaţiei.
Restul "combinatiilor" nu le recomand decat daca insistati sa fiti vizitati de ANAF + DNA

Daca primaria nu stie cum sa faca toate acestea datorita incompetentei, imi ofer serviciile de consultanta si consiliere - contra cost desigur.
Ne intelegem noi la pret Posted Image

#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Tu sa stii sa imparti, ca vad ei cum comit ilegalitatea sa para aparent legala cat timp nu verifica nimeni in amanunt.

De cele mai multe ori se face o suveica clasica de sifonare, institutia publica investeste bani publici apoi face un contract prin care practic doneaza investitia spre exploatare de catre privat. Si uite asa si-au facut afacere la cheie pe bani publici.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,138
  • Înscris: 09.01.2007
deoarece nu toti romanii sunt evazionisti, iar eu stiu cat de greu e in mediul rural, iata cum un primar cu initiativa poate ajunge "penal"

#9
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Si ajunge penal pe buna dreptate. Nu e treaba primarului sa finanteze afaceri private din bani publici. Ala e furt pe fata.

Edited by lexis1, 19 June 2018 - 10:24.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,138
  • Înscris: 09.01.2007
Iti doresc sa ai multe rude in varsta la tara. Astia crescuti prin malluri sunteti toti perfecti.

 lexis1, on 19 iunie 2018 - 10:24, said:

Si ajunge penal pe buna dreptate.

Ca rahat e aia "penal" ?! Termenul e un adjectiv niciodata folosit cu referire la o persoana. Eu l-am folosit sarcastic. Mai puneti mana pe o carte de limba romana inainte sa ingropati batranii in numele hashtagului.

#11
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Ma, pe tine nu te inteleg. Tu ai folosit termenul de "penal", nimeni altcineva. Acum certi pe altul (pe cine?) ca foloseste acest termen cu care nu esti de acord. Sugestia aceea cu "mana pe o carte" este adresata tot celui care a folosit termenul de penal din ce vad. Te certi singur.

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 lexis1, on 19 iunie 2018 - 10:24, said:

Si ajunge penal pe buna dreptate. Nu e treaba primarului sa finanteze afaceri private din bani publici. Ala e furt pe fata.


In cazul de fata cred ca putem sa facem o derogare, sistemul sanitar la sate este rudimentar, si daca se gasesc persoana dispuse sa lucreze acolo atunci aceste persoane trebuie sustinute, si cred ca suntem destul de inteligenti incat sa facem distincia dintre furaciune si ajutor pentru un scop nobil

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,138
  • Înscris: 09.01.2007

 overseas, on 19 iunie 2018 - 10:35, said:


Ca rahat e aia "penal" ?! Termenul e un adjectiv niciodata folosit cu referire la o persoana. Eu l-am folosit sarcastic. Mai puneti mana pe o carte de limba romana inainte sa ingropati batranii in numele hashtagului.

mda

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 Platon, on 19 iunie 2018 - 11:22, said:

In cazul de fata cred ca putem sa facem o derogare, sistemul sanitar la sate este rudimentar, si daca se gasesc persoana dispuse sa lucreze acolo atunci aceste persoane trebuie sustinute, si cred ca suntem destul de inteligenti incat sa facem distincia dintre furaciune si ajutor pentru un scop nobil
Furtul tot furt e, indiferent de scop.
Asa gasim motive la fiecare sa iertam furtul.
Ori avem voie sa furam toti ori niciunul, parca asa scrie la Constitutie, ca suntem egali in fata legii, nu pentru bogati libertate si pentru saraci puscarie pe viata pentru aceeasi fapta de furt.

Edited by lexis1, 19 June 2018 - 11:33.


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să facă primăria cabinet medical cu tot ce trăbă și să angajeze pe medic.

Mai e penal așa ?

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,138
  • Înscris: 09.01.2007
Incep sa inteleg ideea. Daca primarul e dintr-un anume partid si daca initiativa e in folosul categoriei de varsta inaintata, categorie care nu voteaza cum trebuie, treaba e "penala".
Daca o idee similara o are alt primar de alta culoare si pentru categoria tanara care ar vota direct de pe zmarfon, e inovativa.

#17
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 overseas, on 19 iunie 2018 - 09:19, said:

Motivatia fiind probabil sa deservesti cetatenii din acea localitate.
Varianta corecta dar complicata este un contract in care sa descrieti exact motivatia si obligatiile partilor. De genul ei iti dau aparatura de 5000 euro iar tu vei practica in localitate minim 2 ani, gen.
Cel mai simplu e donatie in bani pe numele tau persoana fizica dar cei de la primarie ar putea avea probleme.
Mai corect primaria ar putea achizitiona aparatura si sa ti-o puna la dispozitie, dar nu va fi proprietatea ta.
Donatie de bani cum o numesti nu se poate face tocmai pentru ca e vorba de o PFA. Se puteau face donatii dar nu de bani ci de aparate doar persoanelor juridice fara scop lucrativ ( fundatii sau ONG-uri ) daca acestea ar desfasura activitati gratuite pentru populatie cf art. 124 din Legea nr. 215.
O solutie ar fi asa cum a mai fost recomandat achizitionarea de catre primarie a aparatelor daca au bani si închirierea cu o taxa modica doar ca si aici e cu risc. Pentru ca in frumoasa noastra patrie toata lumea interpreteaza legea de capul lui, niciodata nu vor fi doua persoane de la Curtea de Conturi care sa aiba aceeasi parere. La un control s-ar putea accepta ca si justificare ca se urmareste bunastarea localnicilor. La fel de bine alt controlor ar putea spune ca prestarea de servicii medicale este o activitate generatoare de venit iar primaria nu are competenta in asigurarea aparatelor. Cel mult ar putea sa pregateasca spatiul, gen zugravit si reparatii (desi tot nesigur pentru ca nu e proprietatea primariei dar s-ar putea rezolva lucrarile astea nefiind prea scumpe) si eventual sa acorde o scutire de la plata taxelor de apa si salubritate. La mine s-a dat in folosinta gratuita o garsoniera medicului de familie si i-am amenajat cabinetul pentru ca era spatiul nostru dar aparatajul si l-a procurat singur. La fel am facut si cu medicul stomatolog.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
eu aici vad mai multe modalitati, dar primaria ar trebui sa aiba pe cineva dintr-un domeniu juridic care sa sfatuiasca primaria in astfel de probleme.

1. Primaria sa iti ofere banii sub forma unui credit cu 0 % dobanda pentru investitia in infrastructura comunei. Nu cred ca ar fi o problema aici.
2. Aparatura sa fie cumparata de primarie si inchiriata tie sub forma de leasing la sfarsitul "leasing-ului" sa ai posibilitatea sa achizitionezi aparatura
3. Cabinetul sa fie amenajat de primarie si tu sa fi ca si un angajat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate