Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Pasapoarte Plaza Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
iceblow

iceblow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.04.2015
Salutare colegi,

Trebuie sa merg sa imi fac pasaportul temporar pentru o vacanta in Turcia si vroiam sa stiu daca anul asta a fost cineva isi faca pasaportul la sediul din Plaza Romania, Bucuresti, sector 6 ?
Am o singura intrebare, mai este valabila trezoreria de la etajul -1 pentru plata taxei? Nu vreau sa ajung acolo si sa aflu ca s-a desfintat. Nu am gasit trezoreria din plaza pe lista de pe ANAF.

Multumesc.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
De ce nu-ti faci pasaport normal, electronic?

Ala temporar e foarte limitat (si de timp, si de acceptabilitate). Si niciodata nu stii cand iti trebuie, sa-l ai din timp.

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Am fost eu sa fac pasaport pentru copil. Poti plati fara grija acolo la -1.

#4
iceblow

iceblow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.04.2015
E mai mult problema de bani, cel normal costând ceva mai mult si pana la urma urmatoarele vacante pe cativa ani le anticipez ca o sa le fac prin Europa unde nu am nevoie de pasaport.
Cu cel temporar înafara de problema datei de expirare (1 an de zile) nu este ok ? Pentru Turcia am intrebat diferite persoane care au mai fost si se accepta astfel de pasapoarte la granita.

EDIT: Eu vreau sa fac pasaportul zilele astea si o sa fie valabil mai mult de 6 luni la momentul cand plec in iulie pe 29 si la fel când ma intorc in august pe 8. Nu este ok ?

Edited by iceblow, 19 June 2018 - 09:10.


#5
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Trezoreria  se află acolo, într-adevăr, doar că programul de funcționare nu corespunde în totalitate cu cel al Biroului de Pașapoarte. Astfel, există posibilitatea să te prezinți după-amiaza acolo, doar ca să afli că nu poți plăti taxa.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Posticeblow, on 19 iunie 2018 - 09:06, said:

E mai mult problema de bani, cel normal costând ceva mai mult si pana la urma urmatoarele vacante pe cativa ani le anticipez ca o sa le fac prin Europa unde nu am nevoie de pasaport.
Cu cel temporar înafara de problema datei de expirare (1 an de zile) nu este ok ? Pentru Turcia am intrebat diferite persoane care au mai fost si se accepta astfel de pasapoarte la granita.

Cu cat mai mult?
Costa 100 RON cel temporar
230 cel pe 5 ani, electronic.


Mergi in vacanta in Turcia si nu vrei sa ai un pasaport normal?

Gandeste-te ca poti prinde oferte last minute in afara europei. Gen, bilete de avion spre Filipine la 35 Euro (asa am prins eu anul trecut).

Fa-ti pasaport normal. Nu stii niciodata cand iti trebuie...


Cel temporar este ok pentru Turcia, dar sunt multe state care nu-l accepta.

Edited by Lex404, 19 June 2018 - 09:10.


#7
iceblow

iceblow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.04.2015
Iti apreciez sfatul si ai dreptate in totalitate 100%. As fi ales pasaportul normal, diferenta nu este asa mare, dar in momentul de fata fiind strans cu bugetul pentru mine inseamna ceva acei 130 de lei in plus pe care ii pot utiliza pe alte lucruri, mai am cateva chestii de cumparat pentru vacanta si imi prind foarte bine acesti bani.
La trezoreria din Pipera programul este de la 8:30 pana la 16:30. Oare in Plaza nu au acelasi program ?

Edited by iceblow, 19 June 2018 - 09:17.


#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ca idee, Presedintele a promulgat legea cu cresterea valabilitatii la 10 ani, urmeaza sa fie publicata in MO.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Posticeblow, on 19 iunie 2018 - 09:06, said:

E mai mult problema de bani, cel normal costând ceva mai mult si pana la urma urmatoarele vacante pe cativa ani le anticipez ca o sa le fac prin Europa unde nu am nevoie de pasaport.

Optimistule Posted Image

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
130 RON nu e o diferenta mare, hai sa fim seriosi. E vorba de un document care iti poate folosi inclusiv in Europa valabil 5 ani (pana intra legea in vigoare pentru 10 ani, mai dureaza)
Este de fapt recomandat sa folosesti psaportul inclusiv in calatoriile din Europa. De ce? Pe pasaport ai data de nastere trecuta (in caz de nevoie), si daca pierzi unul din documente, ai o alternativa.

Daca folosesti exclusiv CI la calatorit in EU, nu e greu sa dai peste niste connationali sa te lase fara, sau sa-l pierzi te miri unde. Si daca esti mainland e o treaba, dar daca esti in vacanta pe vreo insula (patit o prietena in Canare si mai stiu pe cineva patit in Grecia) ai belit-o, nu te imbarci nici intr-o cutie de portocale fara un document si fii sigur ca nu exista niciun consulat aproape.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmynameismada, on 19 iunie 2018 - 09:04, said:

Am fost eu sa fac pasaport pentru copil. Poti plati fara grija acolo la -1.
La trezorierie ti-a trebuit vreun act cand ai platit taxa?

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dar nu poti plati taxa pentru pasaport, on-line, prin transfer bancar ?
http://www.pasapoart...indexActe7.html

poti face si programare on-line pentru depunerea actelor, depinde acum ce zile si intervale orare au mai ramas disponibile in perioada urmatoare, astfel incat sa obtii pasaportul pana la plecarea in vacanta.
http://epasapoarte.ro/

Edited by corinadaniela, 19 June 2018 - 11:16.


#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Posticeblow, on 19 iunie 2018 - 08:56, said:

Salutare colegi,

Trebuie sa merg sa imi fac pasaportul temporar pentru o vacanta in Turcia si vroiam sa stiu daca anul asta a fost cineva isi faca pasaportul la sediul din Plaza Romania, Bucuresti, sector 6 ?
Am o singura intrebare, mai este valabila trezoreria de la etajul -1 pentru plata taxei? Nu vreau sa ajung acolo si sa aflu ca s-a desfintat. Nu am gasit trezoreria din plaza pe lista de pe ANAF.

Multumesc.
nu s-a desfiintat nimic

#14
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Plateste taxa online si mergi la biroul de eliberare Pasapoarte cu copia dupa OP sau din Internet Banking. Asa am facut eu anul asta, tot in Plaza.
Daca vrei cu plata cash, vezi ca programul de la biroul Trezoreriei din Plaza (aflat la -1) e doar pana la 16:30, inclusiv in ziua in care pt depunere acte pasapoarte e program prelungit pana la 18:0

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posticeblow, on 19 iunie 2018 - 09:06, said:

E mai mult problema de bani, cel normal costând ceva mai mult si pana la urma urmatoarele vacante pe cativa ani le anticipez ca o sa le fac prin Europa unde nu am nevoie de pasaport.
Cu cel temporar înafara de problema datei de expirare (1 an de zile) nu este ok ? Pentru Turcia am intrebat diferite persoane care au mai fost si se accepta astfel de pasapoarte la granita.

EDIT: Eu vreau sa fac pasaportul zilele astea si o sa fie valabil mai mult de 6 luni la momentul cand plec in iulie pe 29 si la fel când ma intorc in august pe 8. Nu este ok ?
pt canada de ex, cel temporar nu este suficient.

tinand cont ca acum un pasaport e valabil 10 ani si nu 5 ca pana acum (dac nu ma insel), e mai rentabil sa faci unul electronic definitiv decat un temporar

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
oameni buni, omul spune ca nu se scalda in bani in momentul de fata si el are ca tinta doar o plecare in Turcia anul asta, si in viitor poate calatoreste in 5 ani de acum undeva in Europa unde nu are nevoie de pasaport. Toti sunteti pusi pe el sa isi faca pasaportul normal ca diferenta de bani este mica. De ce nu ii platiti voi diferenta sa si-l faca daca tot tineti asa de mult sa si-l faca pe cel normal.

Ramaneti si voi strict la subiect, la fel ca si cu masiniile: ce sa aleg dintre Opel si Peugeot si dupaia veniti cu Dacia si Kia ca sunt masini bune.

@on, vezi ca au deschis la -1, programul este putin diferit. Uite aici poate te ajuta: http://b.prefectura....-pasapoarte.pdf

#17
iceblow

iceblow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.04.2015
Salutare,

Revin pentru colegii care mai sunt interesati.
Am fost ieri in Plaza Romania, la etajul -1 unde au un birou special doar pentru pasapoarte, imediat cum cobori in spatele scarilor rulante. Doamnele de acolo se misca destul de rapid, aveam in fata cam ~8 persoane si am terminat de platit in maxim 10 minute.
Programul la biroul de plata a taxei de pasaport este de luni pana vineri de la 8:30 pana la 16:30, miercuri au program prelungit pana la 18:30, pauza de masa este de la 12:00 la 12:30.
De asemenea si la etajul 2, la pasapoarte lucrurile s-au miscat extrem de rapid, am luat bon de ordin si am intrat in 2 minute urmând sa ies dupa alte 5 minute. Concluzia: azi ma duc sa ridic deja pasaportul.

Mi-am facut pasaport temporar pentru ca in primul rand aveam nevoie de el cat mai rapid, fiind batut la cap de organizatorul excursiei ca el are nevoie de o copie/poza a pasaportului cat mai rapid (lucru care nu l-am stiut de la inceput) pentru asigurarea de calatorie/medicala blabla.
In al doilea rand in momentul de fata chiar ma aflu intr-un impas financiar si acei 130 de lei in plus nu ii aveam de unde sa ii scot si nu m-ar fi deranjat sa ii platesc ca pana la urma dai un ban in plus, dar stai in fata.
Din pacate nu am reusit sa fac acest efort pentru ca de-a lungul anului am mai avut si alte cheltuieli astfel incat si vacanta asta insusi a fost un efort financiar, dar care o sa merite zic eu Posted Image .

Edited by iceblow, 20 June 2018 - 11:01.


#18
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View PostdreaQ, on 19 iunie 2018 - 09:29, said:

Ca idee, Presedintele a promulgat legea cu cresterea valabilitatii la 10 ani, urmeaza sa fie publicata in MO.
Gata, s-a publicat in monitor, modificarea se va aplica de la 20 iulie.
potrivit Legii nr. 133/2018 pentru modificarea şi completarea Legii nr.248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 508 din 20 iunie 2018

"16. La articolul 18 alineatul (2), după litera B) se introduce o nouă literă, litera c), cu următorul cuprins:
    "c) 10 ani pentru persoanele care au împlinit vârsta de 18 ani."

http://www.monitorul...ent-201748.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate