Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

E normala o umiditate de 70% ?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
La mine în apartament este tot timpul 70% constant, nu avem pierderi de apă, însă stau la etajul 6 și pe partea cu soare și multa vegetație în apropiere.

#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 sandel1, on 19 iunie 2018 - 11:51, said:

Am ințeles cã funcția de dezumidificare a AC este mai mult de formã. Adicã nu se comparã nici pe departe cu cel mai slab dezumidificator dedicat.

Si mie tot asa mi s-a parut. La mine dezumidificatorul, a costat cat climatizatorul dar lucreaza tot anul, in unele zile 24 / 24, pe cand climatizatorul, abia 5 - 6 zile e an, uneori nici alea.

 Ion_de_la_Raion, on 19 iunie 2018 - 10:05, said:

Cum dracu, traim pe alta planeta. La mine iarna afara e 90-100% umiditate, iar vara 20-30% in zilele toride.

Asa e, daca nu e ca la tine, nu exista. Pe toata planeta e la fel.

 Ion_de_la_Raion, on 19 iunie 2018 - 10:05, said:




Intr-adevar, am ramas sarac. Dar sunt inca viu.

Edited by Paz, 19 June 2018 - 13:57.


#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
In N Bucurestiului, acum, umiditatea relativa e in zona ~20% daca e corecta temperatura de 31 de grade. Daca ai mai mult in casa, iei si aerisesti.

#40
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pai aerisesc, stau termopanele batante dar tot 70% e...Nu am igrasie.

#41
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Arunca higrometrul si cumpara unul cinstit. Pretul unui aparat bunicel incepe de pe la 90 de lei.

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Paz, on 19 iunie 2018 - 13:47, said:

Asa e, daca nu e ca la tine, nu exista. Pe toata planeta e la fel.
Inseamna ca eu traiesc pe alta planeta. De cand ma stiu, iarna a fost umed si vara uscat. Dar mai stii, prin deserturile planetei lui paz umiditatea e la 100% iar calota polara la 0%, ca gheata n-o fi facuta din apa.

 camsonat, on 20 iunie 2018 - 08:50, said:

Arunca higrometrul si cumpara unul cinstit. Pretul unui aparat bunicel incepe de pe la 90 de lei.

Unde ?

 Paz, on 19 iunie 2018 - 13:47, said:

Intr-adevar, am ramas sarac.
Nu tu, eu. Tu esti bogatan. :D

Edited by Ion_de_la_Raion, 20 June 2018 - 09:50.


#43
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Unde sa-l arunci sau unde gasesti unul cinstit?
La reciclare.
Pe la magazinele online. Un producator decent este TFA Dostmann.

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu. Unde gasim un higrometru "cinstit".

#45
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca aveti indoieli puteti testa higrometrele ca in clipul asta: https://www.neptunec...your-hygrometer
Eu am gasit 2 din 5 aiurite si am inlocuit senzorii (erau digitale).

#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am comparat un din asta cu un instrument calibrat si nu mi-a dat mai mult de 5-6 procente diferenta, si astea pe la 90+ umiditate relativa: https://www.dedeman....07240/p/1035078

E usor de verificat daca indica corect. Pus la aburi cateva minute (senzorul e pe spate) ar trebui sa urce pana peste 95%. La fel aburindu-l cu respiratia trebuie sa inregistreze o variatie de macar 5-6% in interval de 1-2 minute.

 Ion_de_la_Raion, on 20 iunie 2018 - 09:51, said:

Inseamna ca eu traiesc pe alta planeta. De cand ma stiu, iarna a fost umed si vara uscat. Dar mai stii, prin deserturile planetei lui paz umiditatea e la 100% iar calota polara la 0%, ca gheata n-o fi facuta

Aveti amandoi dreptate, dar fiecare vorbeste de altceva. Initial se zicea de umiditatea interioara, care e mica iarna unde nu se incalzeste cu aragazul. Apoi ai venit tu si ai contrazis ca aia exterioara e mare, iar adevarat, apoi el n-a vazut detaliul asta, si tot asa.

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 camsonat, on 20 iunie 2018 - 10:38, said:

Daca aveti indoieli puteti testa higrometrele ca in clipul asta: https://www.neptunec...your-hygrometer
Eu am gasit 2 din 5 aiurite si am inlocuit senzorii (erau digitale).
Dar tot n-ai spus unde putem gasi un higrometru cat de cat ok la pret rezonabil.

#48
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
https://www.google.r...1.0.u8ixbZaWC-g
Ba am spus, in magazinele online. Nu pot sa dau nume ca nu ma plateste nimeni pt reclama.

#49
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai da pe privat atunci.

#50
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 sebulbus, on 20 iunie 2018 - 11:36, said:

Aveti amandoi dreptate, dar fiecare vorbeste de altceva. Initial se zicea de umiditatea interioara, care e mica iarna unde nu se incalzeste cu aragazul. Apoi ai venit tu si ai contrazis ca aia exterioara e mare, iar adevarat, apoi el n-a vazut detaliul asta, si tot asa.
Am inteles foarte bine ca se vorbea despre afara. Dar se pare ca am eu clima atipica, mai stii ?

La mine atat vara cat si iarna, umiditatea oscileaza intre 20% si 80 - 85%. Repet, atat vara cat si iarna.
De aia incercam eu pe un alt topic sa spun ca "n-are treaba umiditatea cu temperatura". La mine precipitatiile decid umiditatea, nu anotimpul. Si nici alea intotdeauna, de multe ori, chiar daca nu ploua demult, tot vine un aer umed, probabil coboara din munti.
Oricum, rar se intampla sa am aer uscat. Vorbesc de aerul de afara.

#51
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am higrometru analog  și altul digital, șansele să fie ambele bușite zic că sunt mici.

https://www.germanel...bil-650116.html

Edited by Remicade, 20 June 2018 - 12:44.


#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Ion_de_la_Raion, on 19 iunie 2018 - 09:52, said:

Eu am intre 70 si 80% in camera. Posted Image
Mult. E umiditate de baie 80% si peste.

#53
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In baie am mai putin, ca am geamul deschis. Cand stateam inainte intr-o baie din aia comunista, care nu avea geam, doar o mica nisa in perete, aveam 100% umiditate dupa dus. Pe pereti erau picaturi de apa care nu se evaporau, inauntru abia puteai respira.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un dezumidificator sau un aparat de aer condiționat rezolvă problema. Umiditatea ambientală ideală în care organismul se simte bine este undeva la 45%. La sub 35% ți se usucă gatul atunci când dormi și pot să apară probleme de respirație. La peste 60% curg apele pe tine la 26 de grade și apar probleme ca mucegai, igrasie și probleme respiratorii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate