Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Care sunt versurile Désenchantée?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Am rugat doua colege sa le traduca si am primit raspunsuri asemanatoare, dar nu exactePosted Image . Puteti sa traduceti versurile cat mai exact, sa-mi fac si eu o idee ce vrea sa zica? Posted Image Multumesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tmPws7eXcVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cauta lyrics Mylene Farmer (cantareata originala a melodiei, nu cred ca a fost inainte de ea.) -Désenchantée

las ca le-am gasit eu
https://lyricstransl...senchanted.html

#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Cand omu' n-are ocupatie... isi face?
Daca te bucuri de melodie asa cum este,cu linia melodica ce o are.... care-i problema? Ce-i mai roade pe unii curiozitatea frate... ce zice ala acolo! Daca-ti place piesa,trateaz-o ca atare,lasa mentalitatile alea tampito-comuniste cu..."ce vrea ala sa zica in melodie"... asa ma f-teau pe mine la cap tot felul de mosi si babe tampite de la bloc cand aveam 18 ani si cantam de la Modern Talking,CC Catch,Ricchi e Poveri... am scoala de canto muzica usoara! Ma enervau babalacii de-mi venea sa-i scuip! Pronuntam corect cuvintele in engleza dar babalacii comunisti... ca "ce cant eu acolo"? Cant pe dracu' sa va ia,cant altceva decat "ode partidului iubit"... asa m-au frecat la cap ca ma enervez si acum cu curiozitatile astea! Mai romani, versurile din Engleza,n-au rima in Romana!!! De ce nu se poate traduce cum trebuie cu intelesul lor,versurile lui Mihai Eminescu?
Pentru curiozitatea "bolnava" a Margai32... care,in loc sa se bucure de faptul ca asculta o muzica de calitate... vrea,o roade frate curiozitatea babalacilor de acum "treij" de ani, uite traducerea... poate asa isi da seama ca in romana,versurile NU RIMEAZA! Na,acuma esti multumita? Parca ai fi babalacii de la mine de la bloc... curiozitati comuniste,tampite!


Deziluzionata - Inotand în apele tulburi
Ale zilei de mâine,
Asteptand aici sfârsitul a toate,
Plutind în aerul prea greu
De la nimic aproape.
Cui sa intinzi mana?
Daca trebuie sa cad de sus -
Caderea sa-mi fie usoara.
Nu am gasit odihna
Decat in indiferenta -
Cu toate acestea, as vrea sa recastig nevinovatia,
Dar nimic nu are sens, si nimic nu merge -
Totul este haos.
Alaturi
Toate idealurile mele: cuvintele
Prabusite...
Caut un suflet, care
Ar putea sa ma ajute -
Eu sunt
Dintr-o generatie deziluzionata,

Deziluzionata.
Cine m-ar putea impiedica
Sa inteleg totul ;
Cand ratiunea s-afunda
In sanul abisului,
Cine poate pretinde
Ca ne poate legana dulce?
Daca moartea este un mister
Viata nu are nimic de care sa te tii.
Daca cerul este un infern
Cerul ar putea sa m-astepte mult si bine!
Spune-mi,
În aceste vânturi contrare cum sa te prinzi de ceva?
Nimic nu are sens, nimic nu merge.

#4
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
+ ceva indicatii despre istoria si motivatia cantecului aici in filmuletz... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gfXaEJM_hJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
probabil mai gasesti daca cauti........

#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postaddysoftware, on 18 iunie 2018 - 22:03, said:

Cauta lyrics Mylene Farmer (cantareata originala a melodiei, nu cred ca a fost inainte de ea.) -Désenchantée

las ca le-am gasit eu
https://lyricstransl...senchanted.html
I le-am tradus eu,da-o naibii cu curiozitatile ei comuniste aiurea!!!

#6
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Man, si eu aveam cam aceeasi atitudine prin anii 80, cand eram tanar. Dar am devenit mai tolerant cu varsta. Si mie cand imi place o melodie tare tare mult sunt curios sa inteleg si versurile, poate si istoria cantecului. Cateva exemple: Iglesias cu Quien, Quiero Que Tu, Hey; Boney M cu Consuela Biaz, Living Like a Movie Star, Malaika; Mecano cu Jijo de la Luna, Aire; Charles Aznavour cu Emmenez-Moi, Que C'Est Triste Venise; si multe multe altele... .....

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postaddysoftware, on 18 iunie 2018 - 22:17, said:

Man, si eu aveam cam aceeasi atitudine prin anii 80, cand eram tanar. Dar am devenit mai tolerant cu varsta. Si mie cand imi place o melodie tare tare mult sunt curios sa inteleg si versurile, poate si istoria cantecului. Cateva exemple: Iglesias cu Quien, Quiero Que Tu, Hey; Boney M cu Consuela Biaz, Living Like a Movie Star, Malaika; Mecano cu Jijo de la Luna, Aire; Charles Aznavour cu Emmenez-Moi, Que C'Est Triste Venise; si multe multe altele... .....
Colegule ploiestean in ale IT-ului (si eu lucrez bine in acest domeniu),ai gusturi BETON,ai specificat formatiile si artistii mei de suflet!
Nu,din pacate n-am sa fiu tolerant cu astfel de lucruri! Cand... din placere cantam cu orga si vocea inca de la 18 ani,colegilor,publicului,prietenilor,ei dansau,se bucurau de muzica... babele si mosii tampiti,comunisti ma intrerupeau,urlau peste nivelul modestelor mele boxe ce le aveam atunci cuplate la o statie de amplificare... sa-i vezi ce vociferau si urlau ca "ce canti tu acolo"?!! "Zi... sa intelegem si noi"... Se ofticau de faptul ca eu puteam sa cant in engleza si italiana,franceza si romana! De atunci... nu mai suport aceste curiozitati aiurea! Tu asculti cred si greceasca si arabeasca... cum mai ascult si eu! Ma bucur frate de ritm si melodie! Poate ala s-o injure si pe ma-sa... ce ma f-te pe mine grija! Suna bine piesa,se vinde,intra in topuri? JOS PALARIA!
Aham... vrei sa stii ce zice totusi ala acolo,invata frate ca si mine la nivel ultra-avansat engleza,franceza si italiana,apoi iti traduci singur melodiile fara Google Translate!
Hai,bafta!

#8
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.03.2016
Daca nu vrei sa fi dezamagit, sa nu incerci sa intelegi ce se spune intr-o piesa dance.

#9
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostBahuru, on 18 iunie 2018 - 22:39, said:

Daca nu vrei sa fi dezamagit, sa nu incerci sa intelegi ce se spune intr-o piesa dance.
Esti de acord cu mine ca trebuie sa tratam piesele ca atare si sa ne bucuram,sa dansam dupa ale... sa le difuzam la sonorizari,sa le mixam?
Muzica se asculta asa cum a creat-o compozitorul,textierul... cum a inregistrat-o solistul,formatia... spre exemplu BUG Mafia,Parazitii si altii din hip-hop...stii ca ei canta cu versuri in mare parte necenzurate! Da,la radio si tv trebuiesc cenzurate,le pot asculta copiii,minorii dar in cluburi,party-uri cu adulti... te poti bucura de ele si necenzurate!
Stii p'aia cu "Playback poate sa faca si o surdo-muta"...
Hai sa lasam muzica asa cum este si sa ascultam ce ne place!

Edited by Tehnicianul1970, 18 June 2018 - 22:53.


#10
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostTehnicianul1970, on 18 iunie 2018 - 22:52, said:

Esti de acord cu mine ca trebuie sa tratam piesele ca atare si sa ne bucuram,sa dansam dupa ale... sa le difuzam la sonorizari,sa le mixam?
Muzica se asculta asa cum a creat-o compozitorul,textierul... cum a inregistrat-o solistul,formatia... spre exemplu BUG Mafia,Parazitii si altii din hip-hop...stii ca ei canta cu versuri in mare parte necenzurate! Da,la radio si tv trebuiesc cenzurate,le pot asculta copiii,minorii dar in cluburi,party-uri cu adulti... te poti bucura de ele si necenzurate!
Stii p'aia cu "Playback poate sa faca si o surdo-muta"...
Hai sa lasam muzica asa cum este si sa ascultam ce ne place!
Cumetre, tu ai stat prea mult pe-afara in aprilie '86. Pai daca erai bulgar, cum plm te mai bucurai de versurile necenzurate ma? Ca pentru tine erau cenzurate, orice ar fi zis aia acolo. Plm de genii frustrate, auzi, de ce o intereseaza versurile...

#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postun huligan, on 19 iunie 2018 - 01:37, said:

Cumetre, tu ai stat prea mult pe-afara in aprilie '86. Pai daca erai bulgar, cum plm te mai bucurai de versurile necenzurate ma? Ca pentru tine erau cenzurate, orice ar fi zis aia acolo. Plm de genii frustrate, auzi, de ce o intereseaza versurile...
Prietene,pe-afara in aprilie 1986 nu am stat! Am mancat ceea ce se gasea prin Romania perioadei comuniste si stateam la cozi ca tot norodul! Da,ma uitam la bulgari cu antene de 5 elementi pe canalul 5 O.I.R.T - daca vrei si amanunte tehnice iar muzica bulgareasca o ascultam cum o ascult si acum.Da,am prins fratii Arghirov,Vasil Naidenov si altii din epoca respectiva. NU ma interesau versurile ca oricum nu le intelegeam limba dar muzica bulgareasca sa stii ca este mai buna decat manelele noastre ce se cladesc pe cele 3 elemente esentiale: femei,bani,dusmani!
Nu suntem genii frustrate,poate asa ne consideri tu... este 100% problema ta! Daca pe cineva cu mentalitati din alea invechite il roade curiozitatea ce spun versurile vreunei melodii... sa-si largeasca bagajul de cunostinte,sa invete o limba straina sau sa invete sa foloseasca Internetul macar la nivel de "mai sus de genunchiul broastei"... a se citi "sa foloseasca corect Google Translate" daca numarul de neuroni este insuficient pentru invatarea fluenta a unei limbi straine.
In incheiere prietene... te invit sa-ti traduci orice melodie straina din engleza sau franceza in romana si sa te bucuri la maximum de multe versuri fara rima care suna in romaneste cam asa:
Foaie verde stalp
Curge apa-n beci
Sus pe deal pastea o cizma...   nu-i asa ca suna "poetic"... rima alba... ce mai! Daca vrei,poti sa-ti completezi si cu "adaosuri" manelistice de genul: cicalaca cichi cea,cica cica cichi cea,tarrr laca taca ta, tarrrr laca tacata... solooooo.....

Edited by Tehnicianul1970, 19 June 2018 - 02:13.


#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostTehnicianul1970, on 19 iunie 2018 - 02:03, said:

te invit sa-ti traduci orice melodie straina din engleza sau franceza in romana si sa te bucuri la maximum de multe versuri fara rima care suna in romaneste cam asa:
Foaie verde stalp
Curge apa-n beci
Sus pe deal pastea o cizma...  
Felicitari pentru buna traducere a versurilor.

Melodiile din anii 60-80 erau mult mai lucrate, atat muzical cat si la versuri (unele erau adevarate poezii, sau transmiteau mesaje intense).

In ziua de azi, desi au toate instrumentele sub nas (oricine isi poate amenaja acasa un studio pe pc), o melodie se compune intr-o ora si dpdv muzical e de doi bani, iar studiile arata ca melodiile pop au versuri de nivelul unui copil de clasa a doua (au decazut, de la clasa a treia).
(melodii pop sunt cele populare/populiste, indiferent de stil)

Cu dedicatie :D :
Vreau sa-mi iau o Panamera,
S-alerg noaptea ca pantera.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTehnicianul1970, on 18 iunie 2018 - 22:04, said:

asa mentalitatile alea tampito-comuniste cu..."ce vrea ala sa zica in melodie"... asa ma f-teau pe mine la cap tot felul de mosi si babe tampite de la bloc cand aveam 18 ani si cantam de la Modern Talking,CC Catch,Ricchi e Poveri... am scoala de canto muzica usoara! Ma enervau babalacii de-mi venea sa-i scuip! Pronuntam corect cuvintele in engleza dar babalacii comunisti... ca "ce cant eu acolo"? Cant pe dracu' sa va ia,cant altceva decat "ode partidului iubit"... asa m-au frecat la cap ca ma enervez si acum cu curiozitatile astea! Mai romani, versurile din Engleza,n-au rima in Romana!!! De ce nu se poate traduce cum trebuie cu intelesul lor,versurile lui Mihai Eminescu?
Pentru curiozitatea "bolnava" a Margai32... care,in loc sa se bucure de faptul ca asculta o muzica de calitate... vrea,o roade frate curiozitatea babalacilor de acum "treij" de ani, uite traducerea... poate asa isi da seama ca in romana,versurile NU RIMEAZA! Na,acuma esti multumita? Parca ai fi babalacii de la mine de la bloc... curiozitati comuniste,tampite!

Ai niște probleme serioase dacã dorința cuiva de a citi versurile unei melodii te face sã rãbufnești așa...

#14
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostTehnicianul1970, on 19 iunie 2018 - 02:03, said:

Prietene,pe-afara in aprilie 1986 nu am stat! Am mancat ceea ce se gasea prin Romania perioadei comuniste si stateam la cozi ca tot norodul! Da,ma uitam la bulgari cu antene de 5 elementi pe canalul 5 O.I.R.T - daca vrei si amanunte tehnice iar muzica bulgareasca
Cred ca ma refeream la afara din casa, nu afara din tara.
Stii, '86, aprilie, Cernobal, radiatii...
Inca nu m-ai lamurit : daca nu intelegi versurile, ce iti place la Parazitii de exemplu? Ca toate melodiile-s la fel.

#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Parazitii? Aia nu e muzica, e ..paraziti la radio.
pr.prrr.prr hshhh shhh. prrrr

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate