Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Culori si sunet laptop lenovo legion y520

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ultimul topic despre asta, dar am cautat peste tot o solutie, tot nu i-am dat de capat

Cuilorile sunt foarte pronuntate, in special culoare galben,  nu stiu cum sa*l fac sa am culorile mai sterse,  la testat pe jocul LOL

Sunetul este putin infundat cand folosesc abilitatile:|...adica, suna de parca ar fi inregistrate..am cautat si clipuri cu acest joc, la fel se comporta..nu-mi dau seama de ce:|

Exista vreun fix la asa ceva?

PS. La monitorul laptopului am lumini albe, doua in partea de jos, doua in stanga si doua in dreapta...chiar si atunci cand e negru ecranul (atunci sunt vizibile)..lumineaza superficial monitorul

Edited by jimi91, 17 June 2018 - 12:20.


#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Poze?
Cât despre sunet, poate e vina jocului.

Am atașat o poză mai jos. Vezi dacă ai la fel în preferințele pt. ieșirea audio.

Attached Files



#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdani.user, on 16 iunie 2018 - 20:24, said:

Driver cu probleme?

Un Linux bootabil (merge fara instalare) se comporta la fel in ce priveste culorile?

O poza cu telefonul cand se vede ok/cand nu ar putea fi de folos.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postred46, on 17 iunie 2018 - 12:41, said:

Poze?
Cât despre sunet, poate e vina jocului.

Am atașat o poză mai jos. Vezi dacă ai la fel în preferințele pt. ieșirea audio.

xd, esti un geniu my friend..GENIU.. daca ai putea sa faci la fel si pentru culori, ar fi grozav

View Postdani.user, on 17 iunie 2018 - 12:58, said:



dar nu stiu daca se vede bine cu telefonul:|

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postjimi91, on 17 iunie 2018 - 13:44, said:

xd, esti un geniu my friend..GENIU.. daca ai putea sa faci la fel si pentru culori, ar fi grozav




dar nu stiu daca se vede bine cu telefonul:|
Pai nu stiu exact ce problema ai legata de culori. Pune o poza.
Uita-te la poza din attachment. Ai umblat in setarile respective?

Attached Files


Edited by red46, 17 June 2018 - 15:55.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postred46, on 17 iunie 2018 - 15:48, said:

Pai nu stiu exact ce problema ai legata de culori. Pune o poza.
Uita-te la poza din attachment. Ai umblat in setarile respective?

da, dar nu am gamma...cred ca asta ar rezolva problema sa fiu sincer...

La sunet, se simte diferenta a ceea ce mi-ai recomandat, dar parca totusi nu e acolo..mai are cateva sunete ciudate care imi da senzatia de urechi infundate.

Dar la clipuri se vede, e bine..credeam sincer ca e o problema la difuzoare..se auzea prea ciudat

Edited by jimi91, 17 June 2018 - 16:34.


#7
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Dar de ce nu pui o poza sa vedem si noi problema?

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostGeorge78910, on 17 iunie 2018 - 16:31, said:

Dar de ce nu pui o poza sa vedem si noi problema?

pentru ca nu se vede  bine, la modul, ca nu are cum sa redea ceea ce spun eu:|..mai mult ar induce in eroare..eu il vreau personalizat, mai putine culori… si cum a spus red, problema sunt absolut convins ca e de la gamma...

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Gamma n-are treaba cu saturatia/stergerea culorilor. Gamma influenteaza cat de "repede" incepe trecerea alb/negru http://www.lagom.nl/...st/gradient.php (marginile raman la fel).

http://www.lagom.nl/...st/contrast.php aici vezi toate nuantele distincte?

O poza cu telefonul nu e perfecta (altfel n-am mai avea nevoie de aparate scumpe de masura) dar e mai buna decat nimic. In special in situatii comparative daca ai situatii cand zici ca se vede bine si cand nu.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdani.user, on 18 iunie 2018 - 18:05, said:

Gamma n-are treaba cu saturatia/stergerea culorilor. Gamma influenteaza cat de "repede" incepe trecerea alb/negru http://www.lagom.nl/...st/gradient.php (marginile raman la fel).

http://www.lagom.nl/...st/contrast.php aici vezi toate nuantele distincte?

O poza cu telefonul nu e perfecta (altfel n-am mai avea nevoie de aparate scumpe de masura) dar e mai buna decat nimic. In special in situatii comparative daca ai situatii cand zici ca se vede bine si cand nu.

30-32 nu prea....ciudat e ca, acum se vad ok culorile..nu stiu ce i-am facut:|...dar tot as vrea sa nu le vad asa aprinse..trebuie sa existe ceva, un program, o solutie in windows (am facut culorile cu acea aplicatie)..

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Brightness/contrast la cat le tii? Sper ca nu la maxim...

Solutie existe. Se numeste calibrare si implica in primul rand masurarea a cum se vede acum, ca sa stie exact ce sa corecteze, nu doar tragand de slidere in programe, dupa ureche.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdani.user, on 18 iunie 2018 - 19:57, said:

Brightness/contrast la cat le tii? Sper ca nu la maxim...

Solutie existe. Se numeste calibrare si implica in primul rand masurarea a cum se vede acum, ca sa stie exact ce sa corecteze, nu doar tragand de slidere in programe, dupa ureche.

am facut calibrarea din windows si am setat si in intel graphics..dar tot sunt aprinse culorile...apinse pentru ochiul meu..le vreau putin mai sterse, dar devine prea alb negru...pe windows7, pe vechiul laptop, am optiunea de setari gamma, pe windows 10..nu am:|

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate