Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cursuriautorizate.eu

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bazoobass

bazoobass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.12.2011
Sa va povestesc o intamplare a sotiei mele. S-a inscris in luna martie la un curs de resurse umane apartinand brandului din titlu si s-ar fi desfasurat in Cluj. Cursul ar fi avut durata de 40 de ore (o saptamana) si s-ar fi incheiat la inceputul lunii aprilie. Au tot amanat inceperea cursului(nu a inceput nici pana astazi), dar le-au oferit cursantilor tot felul de alte cursuri gratuite tinute de ceva personal gen secretare. Dupa 3 saptamani petrecute in chirie la cluj, 450 ron dati pe curs, s-a ales cu ceva diploma de protectia datelir dupa un curs de 4 ore in care le-a citit secretara de pe foaie. Intre timp sotia a pierdut locul de munca datorat intarzierii acreditarii profesionale, iar cand ea si alti cursanti au cerut banii inapoi, pauza. Promisiuni, amanari.. Acum cica nu-i mai restituie fiindca au facut un curs optional. A sunat la bucuresti la sediu si cica nu apare nicio plata pe numele ei. I-am zis sa mearga la politie cu chitanta. Voi ce ma sfatuiti? Nu e vb de nuj ce bani( mult mai mult s-au cheltuit oe chirie si pe drumuri Suceava-Cluj. E vorba ca ne rad in fata si ne iau de prosti. Multumesc anticipat

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
site-ul pare in regula

#3
bazoobass

bazoobass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.12.2011
Se prea poate sa fi gresit topicul. Probabil era mai bine incadrat la juridic. Daca se considera necesar, se poate muta ;)
P.S. Rog a mi se scuza greselile, dar a fost scris la nervi de pe telefon.. Nu tocmai cea mai buna combinatie

 cristirg, on 15 iunie 2018 - 17:47, said:

site-ul pare in regula
Da. Pare. Tocmai de aia s-a inscris la ei

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sotia si-a batut joc de locul de munca sperand ca-l va mai gasi disponibil ? Iar altii si-au batut joc de voi cu amanari si schimbari de program ?

Trebuie sa ghicim fraierul final ?

#5
bazoobass

bazoobass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.12.2011

 Paz, on 15 iunie 2018 - 17:54, said:

Sotia si-a batut joc de locul de munca sperand ca-l va mai gasi disponibil ? Iar altii si-au batut joc de voi cu amanari si schimbari de program ?

Trebuie sa ghicim fraierul final ?
Am cerut un sfat, nu de oameni care sa judece si nu in felul asta.. La servici i-au spus ca o asteapta o luna( cursul trebuia sa tina o sapt). De fraieri da, am picat.
Am postat aici tocmai ca sa nu pice si altii.
Iar tie, multumesc pt nimic

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si voi aveti o parte de vina.
Presupun ca ati facut plata inainte. Complet. De ce ?
Curs de 1 saptamina. In aprilie. Aucm sintem in iunie. Asta inseamna o depasire de 6 ori a termenului. Pai... ce ati asteptat atit ?
Mai ales cind depindea locul de munca de asta.
Facea alt curs si gata.

Da, poti sa mergi la politie, cu absolut toate actele.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu ar fi prima data cand se dau tepe cu astfel de cursuri.
Cel mai probabil nu au reusit sa obtina autorizarea sau acreditarea pentru cursul respectiv si au plimbat oamenii cu vorba.
Daca as fi in locul dumneavoastra as contacta imediat un avocat si le-as cere despagubiri.
As mai face si reclamatie la ANPC si plangere la politie

Edited by Naijax, 15 June 2018 - 18:09.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cristirg, on 15 iunie 2018 - 17:47, said:

site-ul pare in regula
Eu cand vad din astea cu testimoniale, trec mai departe.

Ce CUI si numar RegCOM are firma ? Cum se numeste ?

Eu cred ca ar trebui facuta plangere penala direct la parchet.

Edited by pasilla, 15 June 2018 - 18:19.


#9
bazoobass

bazoobass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.12.2011
Intre timp a gasit un alt loc de munca ok. Dar suma platita se pare ca n-o poate recupera. Vom face sesizare anpc si vom merge si la politie.
Tocmai a vb la telefon cu tipa careia i-a facut plata si a dat-o la intoarsa. Cica acum nu mai e coordonator zonal cum a zis initial, ci are o firma care probabil duce cursanti la ei. A zis ca ii restituie banii cash dupa ce a amenintat-o cu politia

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Ar trebui sa faceti plangere la politie. Ar trebui sa le cereti daune si pentru chirie si pentru timpul pierdut degeaba (la tribunal). Asemenea nesimtiti trebuie taxati bine de tot.

#11
bazoobass

bazoobass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.12.2011

 pasilla, on 15 iunie 2018 - 18:12, said:


Eu cand vad din astea cu testimoniale, trec mai departe.

Ce CUI si numar RegCOM are firma ? Cum se numeste ?

Eu cred ca ar trebui facuta plangere penala direct la parchet.
https://www.risco.ro...-d-cui-33969948
Asta ar fi firma. Asteptam din nou sa vedem daca restituie banii. Nu stiu ce se va intampla cu restul cursantilor. Daca nu, vom face plangere penala

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 cristirg, on 15 iunie 2018 - 17:47, said:

site-ul pare in regula
Asa ti se pare tie, cei care se respecta au un link catre  ANPC in partea de jos a siteului! Apoi poate imi spui si mie unde pe site se afla: "Politica de confidentialitate" si  "Termeni si Conditii" ?

Edited by stlk, 15 June 2018 - 19:06.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are "poleiala" misto !

#14
bazoobass

bazoobass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.12.2011
Clar ca ei cu asta se ocupa. Escroci! Acum zice tipa ca a virat banii in cont, dar nu trimite dovada viramentului. Evident ca nu a intrat niciun ban. Mergem la parchet.
Stiti pe unde sa mai postez patania, sa avertizez lumea sa se fereasca de ei?


#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 bazoobass, on 15 iunie 2018 - 17:35, said:

I-am zis sa mearga la politie cu chitanta. Voi ce ma sfatuiti? Nu e vb de nuj ce bani( mult mai mult s-au cheltuit oe chirie si pe drumuri Suceava-Cluj. E vorba ca ne rad in fata si ne iau de prosti. Multumesc anticipat

Nu prea are de ce să meargă la poliție. La ANPC. Da, vă iau de proști.
Și ar face bine să discute cu un avocat și să-i dea și în judecată. Să le ceară daune pentru pierderea locului de muncă.

Poliția nu prea vă poate ajuta, pentru că nu e o faptă penală. E o nerespectare a unui contract civil. Nu e vorba de înșelătorie, pentru că, din câte înțeleg, ăia au făcut mai multe cursuri gratuite în locul ăluia plătit, deci nu cred că au ieșit practic în câștig din toată abrambureala asta. La înșelătorie trebuie să destul de clară paguba și intenția. Ei probabil că au vrut să facă cursul, n-or fi idioți, dar din anumite motive nu au mai putut. E clar că banii trebuie să vi-i restituie, dar s-ar putea face răspunzători și de alte daune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate