Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Masina noua 14.000 €

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
In ritmul asta nu merita sa mergi la film/teatru, sa mănânci la un restaurant, sa îți schimbi hainele înainte sa se rupă etc :)
Îți spun cazul mru: nu știu mecanica, nu vreau sa învăț mecanica, prefer mașina noua ce e pentru buzunarul meu și gata.

#38
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

 ct10dre, on 04 iulie 2018 - 16:12, said:

masini noi  , care peste 3 ani mai valoreaza 50%  .

Numai cine nu a urmarit piata SH poate face o astfel de afirmatie. Singurele masini care valoreaza 50% din pretul de achizitie dupa 3 ani sunt cele cu peste 200 000 de km, diesel. Ori, daca ai facut atatia km in 3 ani eu zic ca a meritat masina.

Piata SH e de toata jena, tot caut de cateva luni o masina <2 ani la un pret decent si multe sunt cam cu 10-25% mai ieftine ca cele noi. Pai la "superofertele" astea prefer noua. Macar stiu ca este exploatata corect de la inceput cu rodajul ok - foarte important la astea noi cu turbina...

Edited by mihaibzgica, 05 July 2018 - 09:14.


#39
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Nu știu ce piață sh urmărești tu,dar la prima căutare autoscut mi a dat 34.175 rezultate de mașini din 2016-2018.
Preturile sunt cam la jumătate față de prețul de nou iar kilometrii diferă de la 30.000 la 470.000.
Dacă tu oi cauta cine știe ce model exclusivist ia ți nouă,dar n are rost sa dezinformezi.

#40
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Masinile SH bune asa au preturile. Numai "bombele" au pret de superoferta/bomba/afacere. Vezi masini deosebit de scumpe de noi la care cad piese scumpe dupa garantie, masini lovite tare sau rulate nemilos. SH e bun numai la pret de SH, adica 2-4000 E. Altfel merita efortul pentru masina noua. Asta daca ai si alta treaba decat sa muncesti pentru masina.
Eventual Polo, e suficient de mare si de bun, poate fi cu cutie automata (eu nu as recomanda-o), suspensia la el e ok, motorul de 1 l pare fara bube majore, deocamdata. Au si ceva oferte acum, destul de bune.

#41
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
As vrea si eu o masina care de noua a costat pana in 14000 si care sa o pot cumpara cu minim 30% mai ieftin dupa max 2 ani si km < 50000. Nu exista.

#42
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Conform criteriilor tale de căutare ai 1500 de autoturisme pe auto scout.
Eu cred că există dar trebuie să cauți mai bine.
și nu înțeleg motivul pentru care te cramponezi atat de numărul de kilometri rulați.

Au scăzut prețurile în Germania la Diesel o perioadă, când le au vândut speriații de bombe. :D
Acum si au revenit.

#43
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

 irulan_corrino, on 05 iulie 2018 - 14:14, said:

Conform criteriilor tale de căutare ai 1500 de autoturisme pe auto scout.
Eu cred că există dar trebuie să cauți mai bine.
și nu înțeleg motivul pentru care te cramponezi atat de numărul de kilometri rulați.

Au scăzut prețurile în Germania la Diesel o perioadă, când le au vândut speriații de bombe. Posted Image
Acum si au revenit.

Si daca adaugi cheltuielile de transport din Spania/Italia/Germania sau de unde iei masina cautata pe autoscout tot 1500 de rezultate sunt?

#44
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Nu, rămân 1237,6. Și dacă le faci și plinul de benzină rămân 1237,5. Esti absurd,știi ?
Ai spus că nu există. Uite că există. Acu spui ce ? Că nu merge să ți o trimită prin Fan curier ? Merge și așa,dar costă. Gratis nu se poate.

Edited by irulan_corrino, 05 July 2018 - 14:55.


#45
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003

 irulan_corrino, on 05 iulie 2018 - 14:14, said:

Conform criteriilor tale de căutare ai 1500 de autoturisme pe auto scout.
Eu cred că există dar trebuie să cauți mai bine.
și nu înțeleg motivul pentru care te cramponezi atat de numărul de kilometri rulați.

Au scăzut prețurile în Germania la Diesel o perioadă, când le au vândut speriații de bombe. :D
Acum si au revenit.
Daca ai putea selecta 3 exemple ar fi perfect, ca eu nu gasesc.

#46
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 ct10dre, on 04 iulie 2018 - 16:12, said:

Si de asta ramane romanul sarac . In loc sa bage banii in ceva care face bani ,  el ii baga in masini noi  , care peste 3 ani mai valoreaza 50%  .   Mai vin unii cu miros de masina noua ,  bai baieti ,  aia sunt vapori emanati de plastice si cauciucuri ,  sa va bucurati cand nu mai miroase ca una noua Posted Image)
Of, strugurii astia! Abia astept urmatorul tau topic in care cauti "unui prieten" un sehas obosit. NEXT!

#47
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Da, mai bine baga banii in reparatiile SH-urilor si rablelor, asa-i?

#48
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 tabek, on 06 iulie 2018 - 15:50, said:

Da, mai bine baga banii in reparatiile SH-urilor si rablelor, asa-i?
La un 50% diferență repari destul de mult la mașină. Uite eu am BMW 320d, și am avut și ghinionul cu clapetele de la admisie (cam 2500 euro distracție acum vro 7 ani). Dar mașina am luat-o cu 16000, față de 32000 cât era prețul de nou. În 11 ani nu cred că trec de 8000 lăsați prin service (unde intră suspensii odată la 3 ani, frâne, ulei, etc + distracția cu clapetele). Dacă o luam de nouă aveam aceleași probleme dar cu 3 ani mai târziu. Plus era devalorizarea mai mare. Acum mașina încă e în stare f. bună (abia a primit amortizoare sport noi pe față), merge perfect și are 307000km. Cred că o mai țin 1-2 ani. Am fost la test drive la Mazda cu mazda 6 2017 și după ce m-am pus înapoi la mine am ajuns la concluzia că a mea e mai bună din anumite puncte de vedere (demaraj, stă mai bine în curbe).

#49
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 mihalexmihalex, on 05 iulie 2018 - 21:42, said:


Of, strugurii astia! Abia astept urmatorul tau topic in care cauti "unui prieten" un sehas obosit. NEXT!

Hater cu frustrări romanache, stai liniștit ca îmi permit mult mai mult de strugurii aia, doar ca nu bag bani în ceva care nu face bani.
Ma simt magulit ca îmi urmărești toate topicurile ca un stalker veritabil. Succes în a-ți trata afecțiunile.

Ontopic, e o diferență între un sh în garanție de 2-3 ani, și unul de 10.

#50
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 ct10dre, on 08 iulie 2018 - 23:02, said:

Hater cu frustrări romanache, stai liniștit ca îmi permit mult mai mult de strugurii aia, doar ca nu bag bani în ceva care nu face bani.
...
Mda, stim, cunoastem fenomenul, tu ai vederi occidentale... Insa strugurii aia - raman acri - chit ca-i talavesti prin zahar pudra.

 ct10dre, on 08 iulie 2018 - 23:02, said:

...
Ma simt magulit ca îmi urmărești toate topicurile ca un stalker veritabil. Succes în a-ți trata afecțiunile.
...

Stai linistit si nu-ti mai face scenarii ca nu te urmareste nimeni. Unele lucruri sunt foarte vizibile insa nu toti stiu sa foloseasca forumul... [attachment=2100946:Untitled.jpg]

 ct10dre, on 08 iulie 2018 - 23:02, said:

...
Ontopic, e o diferență între un sh în garanție de 2-3 ani, și unul de 10.
Diferente zici? Hmmm, eu mai degraba vad doar o asemanare... Un sehas, e sehas, oricit s-ar da unii [ca tine] cu curul de pamint.

Edited by mihalexmihalex, 09 July 2018 - 08:38.


#51
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Da mă, chiar și o săptămână să aibă tot sehas e dacă în carte nu scrie că ești primul proprietar.
Cum nu ți oi da seama că și asta e tot o formă de cocalarism relativ identică cu a ălora care iau ultimele jafuri pentr sigla de pe capotă nu îmi dau seama.
Ce sa spun, mare realizare, ești primul care trage bășini in acea mașină, nu le mirosi pe ale altora.
Că e o prostie dpdv financiar nu contează, îți crește inima în piept că tu conduci mașină NOUĂ !!!

#52
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 mihalexmihalex, on 09 iulie 2018 - 08:30, said:

Mda, stim, cunoastem fenomenul, tu ai vederi occidentale... Insa strugurii aia - raman acri - chit ca-i talavesti prin zahar pudra.



Stai linistit si nu-ti mai face scenarii ca nu te urmareste nimeni. Unele lucruri sunt foarte vizibile insa nu toti stiu sa foloseasca forumul... Untitled.jpg


Diferente zici? Hmmm, eu mai degraba vad doar o asemanare... Un sehas, e sehas, oricit s-ar da unii [ca tine] cu curul de pamint.


Citeste topicul pana la sfarsit  si poate intelegi ceva , masina se va repara . Stiai ca   pot sa-ti vanda o masina ca noua daca are sub 6000 km ?   Halal noua , cred ca au mai tras altii 600 basini pana ajung la km aia .  
SH in garantie  sau de putini ani e cea mai buna afacere , sau sa reformulez , cea mai mica pierdere. Nu o mai tii 10 ani ca pe una noua ,  dar oricum masinile nu mai sunt facute demult sa tina atata .  O schimbi la 3-4 ani  si  iti iei altceva cu tehnologii mai bune ,  materiale mai usoare , mai eficienta la consum  etc.
Si la masina noua poti sta prin service-uri  de inebunesti , probleme poti avea cu orice masina . Cel mai tare nu te afecteaza costurile reparatiei , ci pierderea de timp si lipsa masinii , sau  datul programului peste cap .

Edited by ct10dre, 11 July 2018 - 14:05.


#53
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 ct10dre, on 11 iulie 2018 - 14:04, said:

Citeste topicul pana la sfarsit  si poate intelegi ceva , masina se va repara . Stiai ca   pot sa-ti vanda o masina ca noua daca are sub 6000 km ?   Halal noua , cred ca au mai tras altii 600 basini pana ajung la km aia .  
SH in garantie  sau de putini ani e cea mai buna afacere , sau sa reformulez , cea mai mica pierdere. Nu o mai tii 10 ani ca pe una noua ,  dar oricum masinile nu mai sunt facute demult sa tina atata .  O schimbi la 3-4 ani  si  iti iei altceva cu tehnologii mai bune ,  materiale mai usoare , mai eficienta la consum  etc.
Si la masina noua poti sta prin service-uri  de inebunesti , probleme poti avea cu orice masina . Cel mai tare nu te afecteaza costurile reparatiei , ci pierderea de timp si lipsa masinii , sau  datul programului peste cap .
1. Stiai ca vorbesti prostii? De fapt, delirezi la greu... Da, o masina e considerata noua pina la 6000km insa una e sa fie considerata noua si alta e sa iti vinda una de 6 k km. Sa nu-mi zici tu mie (care am luat masini noi) ca vine vreuna cu mai mult de 18 km in bord... Aaa, ca iti iei tu "masina considerata noua", cu discount substantial [dupa ce a facut juma de tara drive test cu ea], e altceva. Insa doar te amagesti singur ca ai luat masina noua... Tot sehas ai luat, doar ca mai nou.
2. Cum dracu sa tii masina 10 ani? La "calitatea" de azi, vei sta, dupa trecerea kilometrilor garantati, mai mult prin service, cu diverse probleme - mai mici sau mai mari...
3. Pai, ca s-o schimbi la 4 ani, citi ani are tinicheaua cind o iei?

#54
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
A mea se ține surprinzător de bine dupa 11 ani la mine și 14 în total. Deci asta că nu le poți ține e un mit care exista și când am luat-o.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate