Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Santaj privind o vanzare fictiva

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Cumnatul meu are urmatoarea problema cu propria masina pe care la un moment dat i-a trecut-o fictiv, sorei lui, pentru a se pune la adapost unei eventuale executari silite. Aceasta a uitat lucru acesta si mai mult de atat, dupa decesul parintilor a uitat ca sunt frati si acum incearca sa faca intimidari, facand plangere la politie ca nu poate radia masina, desi actele le-a primit acum 2 ani.

"Se da urmatoarea speta: Acum 4 ani de zile, temandu-ma de o posibila executare silita din partea unei firme de recuperari, am decis sa vand fictiv autoturismul personal surorii mele, urmand ca tot eu sa circul cu acel autoturism. Acum 2 ani de zile, imediat dupa moartea parintilor nostri m-a santajat si m-a amenintat ca imi I-a autoturismul, daca nu-I accept conditiile in ceea ce priveste cotele de mostenire. Cum in aceea perioada, autoturismul suferise o avarie, m-am decis sa-mi cumpar alt autoturism, I-am inmanat actele ptr radiere, iar autoturismul avariat a fost ridicat pentru piese de o cunostiinta de a mea. Mentionez ca sora mea nu a avut cunostiinte de cedarea autoturismului (fara actele specifice), dar nici radierea nu a facut-o, motivand lipsa timpului liber alocat acesteia.
Acum, dupa alti 2 ani de zile, a facut plangere la politie, motivand ca nu poate radia autoturismul, intrucat nu are acele acte ale masina, dar probabil invoca si furtul autoturismului. In cateva zile, trebuie sa ma prezint la organele de politie pentru a da declaratia necesara.
Intrebari:
1. La ce ma pot astepta ?
2. Mai poate invoca furtul autoturismului, daca au trecut 4 ani de zile de la perfectarea transferului si 2 ani de zile de cand eu nu mai circul cu ea ? Mentionez ca sora mea nu a circulat niciodata cu ea.
3. Desi, e posibil sa cunoasca numele celui ce a dezmembrat autoturismului, se poate indrepta impotriva acestuia ?
4. Ce ma sfatuiti sa declar ?"

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
intrebi pentru un prieten, sau ...

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa declari adevarul si numai adevarul. Vei afla si raspunsul si consecintele.

Ce isi face omul cu mana lui...si nu e fictiune.

Asa e cand fugi de naiba si dai de tasu.

Edited by arab, 11 June 2018 - 09:34.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 KLMN, on 11 iunie 2018 - 09:27, said:

Cumnatul meu are urmatoarea problema cu propria masina pe care la un moment dat i-a trecut-o fictiv, sorei lui,

Tu esti sotul surorii cumnatului tau,adica ala care beneficiaza de masina respectiva?

#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 mediasick, on 11 iunie 2018 - 09:30, said:

intrebi pentru un prieten, sau ...
Imi este ruda.

 adisz, on 11 iunie 2018 - 09:33, said:


Tu esti sotul surorii cumnatului tau,adica ala care beneficiaza de masina respectiva?

Nu am legatura. Sotiile noastre sunt surori.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica, n-ai nici in clin nici in maneca cu speta, doar esti curios. E de bine.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Lăsați offtopicul.
Mulțumesc.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Două variante.

1. Adevărul. Cu toate repercursiunile care pot apărea. Dar adevărul purifică, nu ?
2. Având în vedere ce soră bună e individa, să o țină una și bună că i-a dat mașina. Are actele doveditoare cum că i-a vândut-o.

Ipoteticul furt al mașinii pe care îl poate reclama individa se face la ceva gen maxim 24 de ore. Nu după 2 ani.
Probabil un avocat inteligent ar cere o dovadă cum că individa a utilizat mașina acum o lună de exemplu. Un RCA, o rovinieta, ceva factura de service, orice din acești 2 ani.
Și mai degrabă ea va trebui să demonstreze că n-a dezmembrat mașina acum 2 ani.
Merită, nu ?

Edited by exceswater, 11 June 2018 - 09:58.


#9
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 myshyk, on 11 iunie 2018 - 09:42, said:

Adica, n-ai nici in clin nici in maneca cu speta, doar esti curios. E de bine.
Nu e vorba de curiozitate. Ma simt oarecum implicat, intrucat dupa avariere, o perioada masina a fost garata in curtea mea pana in momentul ridicarii de catre o firma de dezmembrari.  Mi s-a cerut o parere si stiu ca trebuie sa dea declaratie la politie, de aceea imi doresc rezolvare fara probleme. Exclus sa fiu eu cel in cauza sau sotul celei ce recurge acum (dupa2 ani) la intimidare.

 exceswater, on 11 iunie 2018 - 09:50, said:

Două variante.

1. Adevărul. Cu toate repercursiunile care pot apărea. Dar adevărul purifică, nu ?
2. Având în vedere ce soră bună e individa, să o țină una și bună că i-a dat mașina. Are actele doveditoare cum că i-a vândut-o.

Cand vanzarea a fost facuta, chiar daca fictiv, s-a facut cu acte de vanzare-cumparare. Iar acum 2 ani, cand i s-au inmanat actele ptr radiere, nu a interesat-o ce se intampla fizic cu masina si a fost adusa in curtea mea. Masina nu a fost radiata, iar acum dupa 2 ani (cand peste cateva zile au impreuna un litigiu in instanta privind mostenirea) si-a adus aminte ca masina nu e radiata si nu are actele (desi le-a primit).
Din punctul meu de vedere e un santaj sa cedeze din cota de succesiune privind o eventuala sulta.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 KLMN, on 11 iunie 2018 - 09:27, said:

"Se da urmatoarea speta: Acum 4 ani de zile, temandu-ma de o posibila executare silita din partea unei firme de recuperari, am decis sa vand fictiv autoturismul personal surorii mele,

Intrebari:
1. La ce ma pot astepta ?
2. Mai poate invoca furtul autoturismului, daca au trecut 4 ani de zile de la perfectarea transferului si 2 ani de zile de cand eu nu mai circul cu ea ? Mentionez ca sora mea nu a circulat niciodata cu ea.
3. Desi, e posibil sa cunoasca numele celui ce a dezmembrat autoturismului, se poate indrepta impotriva acestuia ?
4. Ce ma sfatuiti sa declar ?"
Indiferent ca vanzarea este "reala" sau fictiva, cel care a vandut masina (si e santajat) scapa de dosar penal si puscarie !

Raspunsuri:
1. cel mult ia o amenda;
2. sora nu poate invoca nici un furt atata vreme cat ea si-a dat acordul verbal ca fratele sa duca masina la dezmebrari;
in cel mai rau caz e cuvantul unuia impotriva ceiluilalt, dar Politia va da castig de cauza fratelui
3. cel care a dezmembrat masina poate risca cel mult o amenda;
4. sfatul meu e sa declare la Politie adevarul !

Repet:
cel mai rau lucru care i se poate intampla e sa primeasca o amenda.
Plus de asta, si fratele poate sa declare ca sora lui il santajeaza ca el sa cedeze din mostenirea parintilor.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă era avariată, mergeți la o firmă de dezmembrări și luați același model de mașină, culoare etc, făcută zob.
Gen asta
Attached File  15848510555-hyundai-i10-crash-car-totaled-fatal-rollover-accident-mountain-road-india.jpg   324.48K   27 downloads


I-o duceți să se spele cu ea pe cap.

Accidentul acela care este menționat este înregistrat undeva totuși - asta în timp ce mașina era la ea în acte.

Chiar, filmați-o cum șantajează fratele cu mașina.
Cel mai simplu și eficient.

Edited by exceswater, 11 June 2018 - 10:09.


#12
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Se pare ca nu exista martori ca sora sa-si fi primit actele pentru radiere, dar de ce a fost necesar sa treaca 2 ani ca sa faci aceasta plangere ? In cei 2 ani nu observai ca nu ai acele acte si plateai impozitul la Primarie (daca l-o fi platit) degeaba? Consider ca a fost rea vointa din partea acelea femei si a asteptat desfasurarea procesului privind succesiunea dupa parinti. Este posibil ca Politia sa nu rezolve nimic si sa recomande un proces civil, iar in cazul asta nu-mi doresc sa existe repercursiuni si asupra mea pentru ca am ingaduit gararea masinii avariate de unde a fost ridicata de cei de la dezmembrari. Mentionez ca momentam aceea femeie doar banuie ca masina a fost dusa la mine si apoi la dezmembrari. Nu cunosc ca ar avea martori.

 exceswater, on 11 iunie 2018 - 10:07, said:



Accidentul acela care este menționat este înregistrat undeva totuși - asta în timp ce mașina era la ea în acte.

Intelegerea amiabila si firma de asigurari, la care proprietara masinii nu a fost de fata. De altfel nici nu avea permis auto.

Edited by KLMN, 11 June 2018 - 10:19.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Faceți o aroganță, filmați cum tipa șantajează cu mașina pentru moștenire, oferiți ipotetic ce vrea, apoi mergeți cu filmarea la poliție.
Mergeți în prealabil la poliție și depuneți o plângere pentru șantaj.

Toate aceste lucruri se rezolvă foarte simplu dacă stai de vorbă cu un avocat. El te va lămuri ce și cum.

#14
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
1. Cumantul s-a "complicat" vanzand fictiv masina surorii lui, firma aia de recuperari putea cel mult sa-i ia "prafu' de pe toba" ca asa ceva se face prin executor judecatoresc nu prin firma de recuperari (amenintand lumea ca sunt executori bancari)... printr-o procedura speciala, pe care abia acum alesii tarii vor sa o faca la carte (pe baza unei legi speciale) ca sa aduca la buget vreo 14-15 miliarde din datoriile populatiei stransa si nerecuperata de a lungul anilor. Nu-i chiar asa usor dpdv legal sa executi un om luandu-i bunurile mobile si imobile....situatiile sunt rare spre foarte rare si doar pe baza unor hotarari definitive ale instantelor de judecata si de regula sunt bani de recuperat pentru stat nu de la privat.
2. Sora lui a comis 2 infractiuni, tainuire (semnarea unui contract fictiv) si santaj (partea cu mostenirea), asa ca daca vrea sa fie bine pentru ea sa cada la pace cu fratele ei (cumnatul tau)
3. Chiar sunt curios ce o sa-i spuna Politia? ... ati semnat un act fictiv si acum va amenintati fratele cu denunt daca nu semneaza mostenirea aia?... suna penibil, pe bune

Edited by tico18, 11 June 2018 - 10:51.


#15
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 exceswater, on 11 iunie 2018 - 10:31, said:

Faceți o aroganță, filmați cum tipa șantajează cu mașina pentru moștenire, oferiți ipotetic ce vrea, apoi mergeți cu filmarea la poliție.
Mergeți în prealabil la poliție și depuneți o plângere pentru șantaj.

Toate aceste lucruri se rezolvă foarte simplu dacă stai de vorbă cu un avocat. El te va lămuri ce și cum.
Eu nu pot filma ca nu sunt in cauza. Si e tardiv acum intrucat plangerea e facuta, iar cumnatul meu deja trebuie sa se prezinte ptr declaratii. Atat eu cat si el nu stiim ce repercursiuni putem avea dupa declaratie. Sora lui si-a primit actele, dar masina, nu. Dar nici nu a cerut-o in decursul celor 2 ani. De altfel, habar n-am ce a cerut in plangerea actuala, dar amenintari in privinta asta au existat.

 tico18, on 11 iunie 2018 - 10:36, said:

1. Cumantul s-a "complicat" vanzand fictiv masina surorii lui, firma aia de recuperari putea cel mult sa-i ia "prafu' de pe toba" ca asa ceva se face prin executor judecatoresc nu prin firma de recuperari
2. Sora lui a comis 2 infractiuni, tainuire (semnarea unui contract fictiv) si santaj (partea cu mostenirea), asa ca daca vrea sa fie bine pentru ea sa cada la pace cu fratele ei (cumnatul tau)

1. Atunci s-a speriat si a crezut ca procedeaza bine. Acum si-a dat seama ca a ales varianta cea mai proasta. Invatare de minte si pentru altii.
2. Pentru tainuire nu este cazul, ptr santaj e posibil. I-as recomanda sa stea de vorba si sa-i ceara intelegere, poate asa va ameninta din nou.

#16
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 KLMN, on 11 iunie 2018 - 10:42, said:

Eu nu pot filma ca nu sunt in cauza. Si e tardiv acum intrucat plangerea e facuta, iar cumnatul meu deja trebuie sa se prezinte ptr declaratii. Atat eu cat si el nu stiim ce repercursiuni putem avea dupa declaratie. Sora lui si-a primit actele, dar masina, nu. Dar nici nu a cerut-o in decursul celor 2 ani. De altfel, habar n-am ce a cerut in plangerea actuala, dar amenintari in privinta asta au existat.



1. Atunci s-a speriat si a crezut ca procedeaza bine. Acum si-a dat seama ca a ales varianta cea mai proasta. Invatare de minte si pentru altii.
2. Pentru tainuire nu este cazul, ptr santaj e posibil. I-as recomanda sa stea de vorba si sa-i ceara intelegere, poate asa va ameninta din nou.
Este sigur infractiune semnarea unui contract fictiv, nu stiu exact cum se numeste, i-am spus generic "tainuire"

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@KLMN, este adevarat ca ce a facut cumnatul tau (vanzare fictiva a unui autoturism) nu e legal;
dar gandeste-te ca ce face sora lui (complicitate vanzare fictiva + santaj) e mult mai grav !

Cu alte cuvinte puteti pune problema in carca sorei.

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta e sora lu' Scaraoțchi. Ce suflet are în ea  Posted Image

On topic:

Mergeți pe varianta cu adevărul. E cel mai simplu așa.

Edited by exceswater, 11 June 2018 - 10:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate