Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Plata transport in avans

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Claudio_

Claudio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 29.09.2012
Va salut.
Sunt patit cu diverse produse pe care le-am livrat iar cumparatorul s-a razgandit si nu a mai ridicat produsul iar eu am fost nevoit sa platesc taxa de transport tur retur.
Care ar fi modalitatea prin care ii pot cere cumparatorului taxa in avans pt transport fara ca el sa fie nevoit aa plateasca diverse comisioane pt o suma modica de sa zicem 20 lei?
Imi cer scuze daca nu asta e aria corespunzatoare pt acest topic.

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
Ii ceri un avans inainte de a trimite produsul, iti trimite in cont o suma si i-o scazi la ramburs.
dar va fi greu sa gasesti oameni dispusi sa achite 15-20 de lei in avans.

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
nu ai ce face, te risti.

ai mai mult de 2-3 refuzuri pe an?

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E greu sa mai gasesti oameni seriosi azi. Mai bine astepti si vinzi in zona ta.

E sport asta cu neridicatul coletelor.

Si riscul si paguba creste cu masa coletului.

Edited by arab, 11 June 2018 - 09:10.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Ceri avans. Dacă sunt cu adevărat interesați vor plăti.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Oricum va plati comision si la ramburs, deci nu comisionul il indoaie. Ba mai mult, in unele pachete bancare nu mai platesti comision la trimitere de bani intern, chiar spre alta banca.

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Nici nu stai la discutii. Plata in avans a contravalorii transportului tur-retur. Ii convine, bine. Nu ii convine, pa si-o floare.
Si pentru a nu avea dicutii, "afisezi" clar, cu majuscule, care sunt conditiile de livrare.
Diferenta se plateste ramburs. sau cum ati convenit.
Pentru a elimina comisionul rambursarii sumei, propui plata prin banca si explici ca atat timp cat tu ii trimiti un cont care are asociat un nume de persoana si evident banca, riscurile de a nu-si primi produsul se anuleaza (cel putin teoretic) ca doar nu esti plecat cu pluta sa risti o reclamatie.
Punct.

Edited by addumi, 11 June 2018 - 09:16.


#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 addumi, on 11 iunie 2018 - 09:13, said:

Nici nu stai la discutii. Plata in avans a contravalorii transportului tur-retur. Ii convine, bine. Nu ii convine, pa si-o floare.
Si pentru a nu avea dicutii, "afisezi" clar, cu majuscule, care sunt conditiile de livrare.
Diferenta se plateste ramburs. sau cum ati convenit.
Punct.
Tu ai cumparat/a asa? Poti si ca si cumparator sa iei teapa.

Pui banii si astepti ceva ce nu mai vine.

Edited by arab, 11 June 2018 - 09:17.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E un risc pe care ți-l asumi.
Nu cred că pare ok să ceri plata transportului în avans.

Cine garantează că nu ai pus 3 poze pe net și ceri avans și nu mai răspunzi ?

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Poate găsești site-uri specializate pe ceea ce vinzi, unde primești și calificative.
După ce ai măcar 5 poți spune că trimiți doar cu plata in Avans
Altfel pe olx/lajumate e greu...

Și pe siteuri specializate sunt șmecherași, mă sună unu fără calificative că să-i trimit o piesă de 70lei prin curier, adică scump, dar că el Nu plătește în avans.
Eu ceream 75in avans in cont, cu tot cu poștă, și am vreo 10 calificative pozitive toate.
L-am trimis la plimbare.

Am uitat să zic, era un produs sigilat, deci nu avea ce verifica!

Edited by sirgoofy, 11 June 2018 - 09:33.


#11
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Daca esti vanzator serios si nu cauti sa dai tepe, ai putea pune anuntu pe olx, lajumatate etc si cand te contacteaza cumparatoru il trimiti pe pagina de okazii sau alt site in care cumparatoru iti poate da un calificativ si poate scrie ceva de tine.
Eu cel putin nu voi plati niciodata in avans fara ceva chitanta.

Am cumparat o antichitate de sony de pe olx si vanzatoru patise sa isi ia teapa cu transportu, a trebuie sa il sun si sa ii trimit poze cu antichitate sa ii zic ca am nevoie de el pentru piese.

Siteu-uri gen olx,okazii etc ar trebui sa ceara poza cu buletinu vanzatorului cum am vazut ca fac unele aplicatii de pariuri online ca sa descurajeze tepele.

#12
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Niciodata nu am "uitat" sa ridic un colet.Este o marlanie.Platesc transportul in avans, daca mi se cere, de multe ori am achitat integral coletul.Ca pe Ebay, nu?Plata inainte Posted Image .Dar la noi nu prea functioneaza mereu chestiile astea corecte.Le-as taia degetele astora de trag tepe!Pe cuvant.

#13
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu poti sa ceri transp in avans. asta e o rromie.
ca si vanzator trebuie sa iti asumi niste riscuri mici.
daca esti vanzator onest, nu ai cum sa ai mai mult de un retur la 20-30 de vanzari, ceea ce e suportabil.
si eu mai vand si cumpar de pe olx si pana acum nu mi-a facut nimeni retur asa aiurea.

 arab, on 11 iunie 2018 - 09:08, said:

E greu sa mai gasesti oameni seriosi azi. Mai bine astepti si vinzi in zona ta.

E sport asta cu neridicatul coletelor.

Si riscul si paguba creste cu masa coletului.
ai niste statistici sau ceva care sa-ti sustina afirmatiile?
imi vine greu sa cred ca romanii stau toata ziua pe olx si fac comenzi si apoi nu mai ridica coletele

#14
Claudio_

Claudio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 29.09.2012
Am inteles punctul fiecaruia de vwdere. Ce nu inteleg este ce modalitate de plata este mai convenabila pt plata in avans a transportului, transfer bancar sau cont paypal etc?


#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Mai bine studiezi cumparatorul stand mai mult de vorba cu el, sa vezi in ce ape se scalda.

De ce ar avea el incredere ca primeste produsul platind transportul in avans? Solicitarea asta indeparteaza multi cumparatori de buna credinta.
Eu, de exemplu, nu mai discut daca mi se cere plata in avans iar daca asta e mentionat in anunt nici nu mai deschid discutia.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Claudio_, on 11 iunie 2018 - 09:45, said:

transfer bancar sau cont paypal etc?
Paypal nu, pentru ca pierzi la conversie si taxa de retragere si poate sa si anuleze plata.

 argonaut, on 11 iunie 2018 - 10:06, said:

De ce ar avea el incredere ca primeste produsul platind transportul in avans? Solicitarea asta indeparteaza multi cumparatori de buna credinta.
Eu, de exemplu, nu mai discut daca mi se cere plata in avans iar daca asta e mentionat in anunt nici nu mai deschid discutia.
Daca platesti ramburs, ce garantie ai ca primesti ce ai comandat ? Primesti pachetul dupa ce-l platesti.

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 June 2018 - 11:23.


#17
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 Ion_de_la_Raion, on 11 iunie 2018 - 11:22, said:

Daca platesti ramburs, ce garantie ai ca primesti ce ai comandat ? Primesti pachetul dupa ce-l platesti.

Daca ai vreun dubiu, ai posibilitatea sa ceri livrare cu verificare colet ;)

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stiam ca vei returna raspunsul asta, asa ca m-am pozitionat bine la retur.

Verificarea de colet e posibila doar la curier (si doar la unii) si implica riscuri aditionale pentru vanzator, mai mari decat cele ale pachetelor neridicate/distruse/ratacite. Cumparatorul poate sa schimbe produsul tau cu al lui si returna, cu concursul curierului, poate sa invoce diverse motive si apoi reambalarea sa nu fie facuta corespunzator si sa ajunga praf inapoi. Plus ca optiunea de verificare colet la unii curieri nu permite asigurarea coletului, ceea ce e un "joc cu focul" pentru vanzator. Iar tot la unii curieri, returul rambursului nu poate fi facut prin transfer bancar, doar prin predare in mana.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate