Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfaturi centrala pe GPL sau gaz natural, costuri

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
icoman

icoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.12.2006
Buna ziua.

Am centrala Ferroli Divatech f24d, sincer as vrea sa trec de la gn la gpl, nu prea imi place sa ma frece congazul toata ziua cu verificari de instalatii si altele / centrala etc.

Ma gandesc la un rezervor inchiriat/cumparat pe care sa il alimenteze o firma care se ocupa de asa ceva ... acum nu stiu daca costurile sunt exagerate ... si daca ma obliga la alte verificari daca conectez centrala ... VREAU SA FIU INDEPENDENT (cat mai mult POSIBIL !).

Am mai vazut ca exista seturi de 2 butelii propan de la firma https://www.avangas....elii-cu-propan/ dar cred ca sunt exagerat de scumpe, nu am mare incredere in site-uri care nu afiseaza preturi, imi da senzatia de: sa sune omu si apoi il vrajim noi .... si nu este singurul site de genu ... mai sunt si cele ptr eoliene / panouri fotovoltaice etc ... .


Costuri:

1. rezervor de capacitate pana in 500 litri sau
2. varianta set 4 butelii fiecare de aprox 35 litri (doua cate doua) doar pentru centrala, raman conecat la gaz ptr aragaze

Cost gpl, si cost butelii ca prima achizitie are cineva idee ?

Centrala trebuie modificata ? stiu ca e facuta sa mearga si pe GPL - dar nu stiu daca trebuie schimbat ceva la ea ...
Iarna consum in lunile maxime ian- februarie 400 lei  - 440 lei / luna inclus baie 4 persoane + aragaz = (si noi chiar facem mancare gatita) ...

Acum ne intereseaza doar consumul de gaz pentru ea per litru ...

Astept parari pro si contra, precum si costuri daca stie cineva ...

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
independenta asta te costa de te linisteste.

poate peletii sa se constituie intr-o solutie dar cred ca sunt si mai scumpi si ai de munca cu aprovizionarea, stocarea si alimentarea centralei.

#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Momentan iesi mult mai ieftin cu GN

Un rezervor extern pe care sa vina o masina sa-l incarce, trebuie sa indeplineasca anumite conditii de instalare si sa obti autorizati ISCIR. Trebuie sa ai un postament de beton imprejmuit cu gard, la o anumita distanta de casa si obligatoriu proiect facut de o firma autorizata si aprobat de alte persoane / entitati autorizate. Daca vrei sa-ti cumperi rezervorul si sa fie totul al tau, cam trebuie sa-ti vinzi casa ca sa ai bani pentru asa ceva. Nu degeaba sa inventat inchiriatul respectivelor rezervoare. Chiar si inchiriate, tot trebuie autorizatie ISCIR pentru rezervor si verificari o data la 2 ani pe care tot din buzunarul tau o sa le platesti si sint mai scumpe decit autorizarea centralei. Chiar si cu GPL, centrala tot trebuie autorizata ISCIR. Practic daca treci pe rezervor extern, nu scapi de verificarile si autorizarile pe care le faci acum, ca ele tot trebuie facute, plus ca-ti mai apar si altele.

Daca montezi buteli de GPL, scapi de toate autorizarile pentru ca o sa functionezi ilegal. Buteliile trebuie sa te duci tu cu ele saptaminal sa ti le incarci, ca nu vine nimeni sa ti le incarce, atita timp cit tu functionezi ilegal. Si incarcarea buteliilor se va face tot ilegal si o sa ai perioade in care vei fi refuzat si va trebui sa te rogi de unul sau de altul sa le incarce ilegal.

 Fane, on 10 iunie 2018 - 14:29, said:

poate peletii sa se constituie intr-o solutie dar cred ca sunt si mai scumpi ...

Sint cam la fel, in functie de luna in care decizi sa-ti faci stocul de peleti, deoarece pretul pe kilogram/tona fluctueaza destul de mult in decursul anului. Daca cumperi in perioada asta, poti iesi mai ieftin cu peleti. Daca cumperi toamna, iesi un pic mai scump fata de gaz natural. Daca ti se termina peleti ca-i iarna grea, si te realimentezi prin februarie/martie, iesi si mai scump.

Edited by florin71_skoda, 10 June 2018 - 14:41.


#4
icoman

icoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.12.2006
Multumesc, foarte educativ si la obiect.
M-am documentat si din alte surse.
Partea cu autorizarile pe rezervor le bauiam dar nu stiam sigur, costuri foarte mari .... chiar daca il dau gratis pe rezervor, costa restul ... hartoage si proiectele  ... si materiale.

Banuiesc ca pe GPL fata de gn vom iesi tot mai scump plus frecusul cu inlocuitul buteliilor ....

Cred ca puteti inchide topicul ... multumesc.

#5
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
@initiator, o singura corectura - e vorba de butelii cu propan (de 35kg/80l), nu cu GPL. Propanul poate fi folosit pana la -45°C si se leaga in "baterii" de cate 2, 4 sau 6 butelii, in functie de necesitati.

Quote

Pentru consumul casnic, buteliile cu propan reprezintă o alternativă pentru încălzire și obținerea apei calde menajere, acolo unde nu există posibilitatea de branșare la rețeaua de gaz natural. Încălzirea se face prin racordarea buteliilor încărcate cu propan de capacitate mare (35 kg propan) la centrala termică, iar numărul buteliilor racordate la acest sistem depinde de consumatorii și necesitățile fiecărei case. Majoritatea centralelor funcționează cu ambele tipuri de gaz pentru alimentare: gaz natural și propan.
[...]
Sistemul este compus din două grupuri de butelii care asigură continuitatea în alimentarea cu gaz a consumatorilor. Astfel, clienții nu vor sesiza oprirea încălzirii sau producerea apei calde în momentul golirii unui grup de butelii. Un indicator vizual semnalează clienților situația în care un grup de butelii s-a golit și este necesară comanda pentru înlocuirea lor.
Înlocuirea buteliilor se realizează rapid și ușor: un simplu telefon la dispeceratul firmei ... plasează o comandă ce va fi livrată în maxim 24 de ore de la lansare. Pe lângă transport, specialiștii de la ... se ocupă de montarea/demontarea și verificarea siguranței în funcționare a buteliilor la locația clientului.

Edited by Lipsum, 10 June 2018 - 15:21.


#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ha,ha,ha... S-a suparat initiatorul pe Dorel care vroia sa faca revizie la gaz si s-a gandit sa treaca pe GPL.. Care costa cat sa te incalzesti pe curent.

In RO la ora asta si multi ani de acum inainte gazul o sa para moca pe langa orice alta alternativa de incalzit. Practic e de trei ori mai ieftin decat ORICE sa te incalzesti cu gaz.

Nu iau in calcul lemnele, ca alea si daca is furate de tine nu face munca de sclavete sa le bagi in centrala..

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Nu stiu costurile pe GPL, dar cand prospectam piata pentru a cumpara o casa in jurul Bucurestiului am ajuns si pe la Joita. Omul avea urme de instalatie incalzire pe GPL (calorifere si tevi instalatie), plus o fundatie pe care fusese un rezervor, si a zis ca a renuntat de 2 ani din motive de costuri. A preferat sa treaca pe butelie la bucatarie si sobe lemne in casa, in speranta ca va ajunge in zona reteaua de GN.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate