Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mineritul de Criptomonede

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Mai nou se poate "mina" si cu telefonul (electroneum).

#20
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 prorepublica, on 09 iunie 2018 - 13:34, said:

Căderea criptomonedelor. Giganții bancari interzic achiziționarea de bitcoin cu cardul de credit, iar China vrea să elimine toate tranzacţiile cu monede vituale - www.InCont.ro

Facebook a interzis publicitatea pentru Bitcoin şi alte monede virtuale


daca nu-l interzic, o sa faca in asa fel incat s nu fie profitabil


Nu vad absolut nimic legat de minat, nu vad absolut nimic legat de minerit (lols djl) in Romania
E chair asa mare graba sa faci cota de posturi?

#21
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

 Jammalan-the-Prophet, on 09 iunie 2018 - 13:17, said:

Performant raportat la ce?
Zi ce calculator ai si apoi vedem daca ai putea mina ceva, cu toate ca daca nu ai vre-o vega prin configuratie m-as cam mira sa fie profitabil.



am un calculator performant ..... dar cu 6 placi video RX 580 de 8GB Posted Image

caut cea mai buna varianta pentru minerit si aici ma refer la programele folosite precum si site-urile care platesc cel mai bine pentru criptomonede

un astfel de topic trebuia sa existe demult ..... nu cred ca asta e un subiect tabu

 ionut_blue, on 09 iunie 2018 - 14:43, said:

Mai nou se poate "mina" si cu telefonul (electroneum).

abia reusesti sa faci ceva cu zeci de rig-uri cu jdemii de placi video overclock-ate si reusesti cu un banal telefon

sigur o sa reusesti ..... poate doar sa-ti strici telefonul

Edited by ionitam, 09 June 2018 - 15:59.


#22
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Mergi pe claymore ca mining script
Referitor la siturile care platesc cel mai bine, sorry da asta e o intrebare cam tampita
Pretul e cam acelasi peste tot pe toate exchange-urile, spread-ul e mai mereu sub 1%.

#23
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

 Naijax, on 09 iunie 2018 - 12:22, said:

Ce inseamna calculator foarte performant ?

Ceva de genul asta...

Attached Files



#24
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
trebuie sa investesti ceva in aparatele alea, si nu stiu daca merita

Edited by cristirg, 09 June 2018 - 17:38.


#25
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

 cristirg, on 09 iunie 2018 - 17:38, said:

trebuie sa investesti ceva in aparatele alea, si nu stiu daca merita

asta e problema ..... ca nu prea mai merita

asta e si motivul deschiderii acestui topic.

gasirea celor mai eficiente solutii pt minerit astfel incat acesta sa fie rentabil .... daca se mai poate

#26
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Jammalan-the-Prophet, on 09 iunie 2018 - 16:02, said:

Referitor la siturile care platesc cel mai bine, sorry da asta e o intrebare cam tampita
Pretul e cam acelasi peste tot pe toate exchange-urile, spread-ul e mai mereu sub 1%.
Cred ca se refera la pool-uri.
Sau la site-uri gen nicehash de minat in cazul in care vrea sa vanda puterea de calcul.

#27
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 ionitam, on 09 iunie 2018 - 15:59, said:

abia reusesti sa faci ceva cu zeci de rig-uri cu jdemii de placi video overclock-ate si reusesti cu un banal telefon

sigur o sa reusesti ..... poate doar sa-ti strici telefonul
N-ai observat ghilimelele.

 ionut_blue, on 09 iunie 2018 - 14:43, said:

Mai nou se poate "mina" si cu telefonul (electroneum).

Edited by dualis, 10 June 2018 - 07:57.


#28
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 prorepublica, on 09 iunie 2018 - 12:32, said:

In rest, mijloacele de castigat bani prin minare le consider frauduloase. Ori va deveni ilegal, ori o sa se faca in asa fel incat sa-ti diminueze sansele de profit ca la jocuri de noroc ori chiar sa te faca sa pierzi si sa devii dependent.

Apoi, cum ar fi sa stam toti acasa sa minam criptomonede si sa nu mai muncim deloc in lumea reala?

1. Nu exista guvern care sa poata face mining-ul/staking-ul ilegal sau sa reduca profiturile. Oricat de mult ar incerca, poate vor reusi pe termen scurt dar mereu vor aparea workarounds (vezi incercarile din China, India sau Coreea).
2. Deja tot mai multi fac asta, myself included. Cateva investitii serioase in 2017, mult day trading/swing trading, si recent staking pe cateva monede cu ROI bun au fost suficiente ca sa-mi dau demisia in ianuarie and never look back. Posted Image

 ionitam, on 09 iunie 2018 - 15:59, said:

am un calculator performant ..... dar cu 6 placi video RX 580 de 8GB
caut cea mai buna varianta pentru minerit si aici ma refer la programele folosite precum si site-urile care platesc cel mai bine pentru criptomonede
un astfel de topic trebuia sa existe demult ..... nu cred ca asta e un subiect tabu

Te intereseaza sa scoti profit acum sau pe viitor? Daca nu te deranjeaza sa astepti si vrei sa risti pentru profituri care pot fi foarte mari (sau nu), atunci cauta monede noi si subevaluate, ca sa poti mina cat mai multe inainte sa creasca dificultatea si sa le vinzi la urmatorul boom. Eu daca as mina cu un rig d-asta mic nu m-as baga deloc pe monede deja cunoscute, care au crescut deja de 10-50-100x si pe care le mineaza toata lumea, ci as incerca sa gasesc shitcoins usor de minat si care nu valoreaza mai nimic in prezent, si sa tin de ele pana fac x5-x10. Also le-as tot schimba, o saptamana-doua as mina un shitcoin, apoi trec la altul, si tot asa...

Edited by rola_ocb, 10 June 2018 - 12:04.


#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dar un abecedar nu vanezi? Nu de alta, dar vad ca nicimacar limba romana n-o stapanesti, amesteci aiura cuvinte intr- romgleza de balta, bagsama la tine in sat asta pare cool.

#30
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

 rola_ocb, on 10 iunie 2018 - 12:01, said:

Te intereseaza sa scoti profit acum sau pe viitor? Daca nu te deranjeaza sa astepti si vrei sa risti pentru profituri care pot fi foarte mari (sau nu), atunci cauta monede noi si subevaluate, ca sa poti mina cat mai multe inainte sa creasca dificultatea si sa le vinzi la urmatorul boom. Eu daca as mina cu un rig d-asta mic nu m-as baga deloc pe monede deja cunoscute, care au crescut deja de 10-50-100x si pe care le mineaza toata lumea, ci as incerca sa gasesc shitcoins usor de minat si care nu valoreaza mai nimic in prezent, si sa tin de ele pana fac x5-x10. Also le-as tot schimba, o saptamana-doua as mina un shitcoin, apoi trec la altul, si tot asa...

interesanta strategia cu monedele noi ...... recunosc ca nu mi-a trecut prin minte

toti se arunca catre cele cunoscute.

#31
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 rola_ocb, on 10 iunie 2018 - 12:01, said:

2. Deja tot mai multi fac asta, myself included. Cateva investitii serioase in 2017, mult day trading/swing trading, si recent staking pe cateva monede cu ROI bun au fost suficiente ca sa-mi dau demisia in ianuarie and never look back. Posted Image

Ai facut cumva un credit in franci elvetieni ca sa faci investitiile alea?
Vezi ca si imobiliarele cresc de pe o zi pe alta. iei azi apartamentul la groapa cu 100.000 si cand e gata il dai cu 500.000.
Ai luat si un teren cu potential imobiliar sigur? Asa la vreo 30 de km de Bucuresti? Asta ca investitie sigura...
Pe bursa nu intri? Zicea unu' ca ajunge BET-FI-ul la 100 000.... (ma rog au trecut mai bine de 10 ani de atunci, dar nah....)
Si Forex-ul ofera niste randamente extraordinare.. pariuri online, pacanele, loto, alba neagra.... ba baiatule...tu in 2 ani il depasesti pe Buffet...

#32
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 dhaneey, on 10 iunie 2018 - 21:07, said:

Ai facut cumva un credit in franci elvetieni ca sa faci investitiile alea?
Vezi ca si imobiliarele cresc de pe o zi pe alta. iei azi apartamentul la groapa cu 100.000 si cand e gata il dai cu 500.000.
Ai luat si un teren cu potential imobiliar sigur? Asa la vreo 30 de km de Bucuresti? Asta ca investitie sigura...
Pe bursa nu intri? Zicea unu' ca ajunge BET-FI-ul la 100 000.... (ma rog au trecut mai bine de 10 ani de atunci, dar nah....)
Si Forex-ul ofera niste randamente extraordinare.. pariuri online, pacanele, loto, alba neagra.... ba baiatule...tu in 2 ani il depasesti pe Buffet...
La cate sute de ore am stat citind articole, forumuri, urmarind grafice si facand day-trading pana la 3 dimineata crezi ca-mi mai arde de prostii gen forex sau pacanele? Bani am bagat cate 50-60% din salariu timp de mai multe luni + niste bani imprumutati de la parinti. High-risk / high-reward, am riscat mult, am castigat si mai mult. Haters gonna hate, traders gonna trade, miners gonna mine Posted Image

 ionitam, on 10 iunie 2018 - 17:17, said:


interesanta strategia cu monedele noi ...... recunosc ca nu mi-a trecut prin minte

toti se arunca catre cele cunoscute.
Asta pentru ca majoritatea oamenilor vor siguranta si au mult mai multa incredere in monedele deja cunoscute. Chestia este ca multe dintre monedele mari au fost si ele la inceput niste shitcoins pe care nu dadea lumea doi bani (vezi tron, verge, siacoin, digibyte, etc.). Totusi este mai riscanta strategia cu shitcoins, si trebuie facut research ca sa nu minezi degeaba ceva care se va dovedi un scam sau proiect abandonat dupa ceva timp Posted Image

#33
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 dualis, on 10 iunie 2018 - 07:57, said:

N-ai observat ghilimelele.
Da' si cind ai 15.000 de telefoane care mineaza pentru tine, dispar ghilimelele una doua:
https://latesthackin...s-left-exposed/

#34
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Ca nuca-n perete.
N-are nici o legatura ETN cu ce e in linkul pus de tine.

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am minat si eu o vreme si m-am cam plictisit. Daca prinzi o moneda buna de minat, adica una care stii ca va creste vertiginos in viitorul apropiat, e mai bine sa o cumperi direct si sa nu mai pierzi vremea. Banii aia ii dai oricum pe curent si uzura pieselor.

#36
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
da rigul la initiator sa vada si el pacaleala asiatica

Edited by mediasick, 13 June 2018 - 12:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate