Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Eroare formatare hard disk.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Salut. Dupa o incercare de reparare a unui laptop si esuarea acetuia, am mai ramas doar cu hardul din el. Am luat un rack cu gandul sa il fac un hard disk extern. Acum intervine problema. Cand i dau sa il formateze imi apare aceasta eroare.
Attached File  Captură de ecran din 2018-06-07 la 13.21.28.png   72.3K   69 downloads

Problema persista si pe windows, deoarece de fiecare data cand il conectez pe un pc imi tot da sa il formatez inainte sa fie folosit. Il formatez, copiez ceva pe el, il decuplez si dupa cand il bag inapoi iara cere sa fie formatat.
Si inca o probelma, de ce uneori il vede ca avand 100gb desi defapt hardul are 1tb

Mai este ceva de facut sau hardul este mort?
Multumesc de ajutor

Edited by utopias, 07 June 2018 - 12:32.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș încerca așa de ultimă chestie ... un LOW LEVEL FORMAT

http://hddguru.com/s...el-Format-Tool/

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cum il conectezi ? Pe USB ? Pe SATA in interiorul PC-ului ?
Ca pe USB e posibil sa nu fie controlerul ok sau alimentarea sa fie insuficienta. Simptomele seamana.
Daca e conectat si alimentat direct in interiorul unui PC si face asa atunci ai doar posibilitate sa incerci cu DiskPart sa fortezi stergerea in linie de comanda. Dar e foarte probabil sa fie dus hardul.

#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
e un hard care a avut scris pe el macos?

Edited by sebastiansebi, 07 June 2018 - 12:58.


#5
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Instaleaza EASEUS Partition Manager sau orice alt soft echivalent. In ultima instanta foloseste DiskManagement (Control Panel, Administration tools, Comuputer Management) din Windows.
Identifica corect discul !!!
Sterge toate partitiile.
Creeaza una noua.
Asigneaza-i o litera.
Formateaza partitia.

Bucura-te din nou de hard-ul respectiv.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 utopias, on 07 iunie 2018 - 12:25, said:

Salut. Dupa o incercare de reparare a unui laptop si esuarea acetuia, am mai ramas doar cu hardul din el. Am luat un rack cu gandul sa il fac un hard disk extern. Acum intervine problema. Cand i dau sa il formateze imi apare aceasta eroare.

Daca ai avut sistem de operare de Mac pe el, trebuie sa-i dai intai Erase inainte de Format, altfel nu cred ca merge.  Cauta pe net.. ca in Mac formatarea e un pic diferita.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
GParted, pe un PC, stergi tot, faci alte partitii, formatezi.

#8
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016

 eiffel, on 07 iunie 2018 - 12:39, said:

Pai cum il conectezi ? Pe USB ? Pe SATA in interiorul PC-ului ?
Ca pe USB e posibil sa nu fie controlerul ok sau alimentarea sa fie insuficienta. Simptomele seamana.
Daca e conectat si alimentat direct in interiorul unui PC si face asa atunci ai doar posibilitate sa incerci cu DiskPart sa fortezi stergerea in linie de comanda. Dar e foarte probabil sa fie dus hardul.
Este pe usb. Cum imi dau seama daca nu are alimentare suficienta? Hard-ul a fost luat dintr-un laptop, fiind unul de 2.5 conectat sata.

 sebastiansebi, on 07 iunie 2018 - 12:46, said:

e un hard care a avut scris pe el macos?
Nu. Hardul este provenit dintr-un laptop mai vechi stricat. Este tot ce a mai ramas din el

 vldc, on 07 iunie 2018 - 12:51, said:

Instaleaza EASEUS Partition Manager sau orice alt soft echivalent. In ultima instanta foloseste DiskManagement (Control Panel, Administration tools, Comuputer Management) din Windows.
Identifica corect discul !!!
Sterge toate partitiile.
Creeaza una noua.
Asigneaza-i o litera.
Formateaza partitia.

Bucura-te din nou de hard-ul respectiv.
asta fac acum

 rosix, on 07 iunie 2018 - 13:04, said:


Daca ai avut sistem de operare de Mac pe el, trebuie sa-i dai intai Erase inainte de Format, altfel nu cred ca merge.  Cauta pe net.. ca in Mac formatarea e un pic diferita.
O sa il formatez pe un windows si dupa pe mac schimb de la ntfs sa il fac pt time machine

 trollerul_de_serviciu, on 07 iunie 2018 - 13:06, said:

GParted, pe un PC, stergi tot, faci alte partitii, formatezi.
ok.

Multumesc pentru ajutor

#9
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
eu pentru a folosi un hard extern pe un imac am formatat hardul cu un program numit transmac

#10
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Multumes pentru ajutor. Dupa mai multe incercari esuate de stergere si refacere a partitiilor am reusit intr-un final sa il fac sa mearga si sa-mi pun time machine pe el.
Attached File  Captură de ecran din 2018-06-07 la 14.38.15.png   86.14K   32 downloads

Edited by utopias, 07 June 2018 - 13:48.


#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si, cu ce program ai reusit ?

#12
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
In disk utility, sau nu mai stiu exact cum se numeste in windows, si dupa cu un utilitar descarcat de pe net, Easeus parca. Oricum mi-a luat ceva deoarece nu vroia sa faca nimic chiar daca stersesem toate partitiile, le pusesem la loc(asta de vreo 5 ori) pana la urma, intr-un final, nici eu nu mai stiu ce am facut, am reusit. Dupa l-am bagat in mac, m-a intrebat daca vreau sa il faca time machine si nu mi a mai aparut nicio eroare

Edited by utopias, 07 June 2018 - 18:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate