Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Caldura insuportabila

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Și cum Ar trebuii sa izolez podul in favoarea mea ?

#92
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Cu 30cm de vata pusa pe "podea" si aerisire. La aerisire trebuie 2 gauri nu numai una, trebuie sa traga pe sub streasina si sa evacueze pe coama undeva, eventul fortat.

#93
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Cam unde ar trebuii sa fac acele gãuri de aerisire , podul este in felul urmãtor : când urc in el eu calc direct pe placa de beton ( ciment) și jos este camera mea . Am usa podului , o țin deschisã ziua , și un gemuleț care da in acoperișul podului .

#94
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Placa aia trebuie izolata si interiorul acoperisului "tapetat" cu folie reflectiva. Si fereastra aia e prea mica si prea departe, de obicei se aeriseste prin toata coama acoperisului.
Folia aia poti sa o agati si singur.
Daca deschizi usa de la pod (spre interiorul casei prespun) o sa-ti suga tot aerul conditionat din casa in pod.

#95
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Record de caldura in Spania 50 grade la umbra, inca pe atit si fierbe pe bune,

ar putea avea totusi o solutie aplicabila pe loc, dar trebuie facute calcule precixe inainte pentru a minimiza impactul adica emisia totala de CO2.

Avioane cu rezervoare umplute in mare parte cu apa pe care sa o pulverizeze in stratosfera, cu combustbil sa parcurga catavea zeci 100 km cat sa poata pulveriza apa.


Cristale de gheata reflecta o parte din lumina si mai temperaza caldura.

#96
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
In sudul portugaliei sau anuntat pe sambata si duminica , 51 grade , e un val ce vine dinspre maroc , e demential de cald acum .

#97
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Astea sunt temperaturi insuportabile, daca stai cateva ore in asa ceva mori. nici panourile fotovoltaice nu prea au randament la asa temperaturi, poate cele cu telurit de cadmiu, wide bandgap.

Ma ia cu groaza daca ajung si pe la noi, nu am AC si oricum acum sunt teribil de scumpe, in plus trebuie upgradat sistemul, adica marita puterea, mai am 1kwp panouri stiva.

Ma ia groaza sunt determinat sa vand ceva sa  iau AC decat sa scot cash din buzunar, am luat automobil cu GPL in loc de AC, si motocultor, posibil sa dau motocultorul pe AC, acesta fiind nou.

#98
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Cavit daca ai casa izolata corespunzator , macar un minim 10cm de polistiren , stai fara grija , la noi nu ajung temperaturile din spania never,  si la toamna cand iti trebuie motocultorul ce faci vinzi ac-ul .

#99
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In casa am 33 grade si 75% umiditate.

View Postcavit, on 04 august 2018 - 07:35, said:

Ma ia cu groaza daca ajung si pe la noi, nu am AC si oricum acum sunt teribil de scumpe
Nici eu nu am, dar trebuie sa-mi iau. Sint scumpe instalatiile de AC (aparat + montaj + consum), dar nu e ceva care sa te indoaie daca faci un efort. Pe mine altceva mereu m-a "mancat" de nu am pus pana acum. Doreii care instaleaza. Fac un rahat de lucrare inestetica (cu mate spanzurand), ineficienta, stau spanzurati de geam, mizerie, sint chiolbani, lucreaza dupa ureche, etc. Nu am gasit pana acum meserias care sa lucreze curat si estetic, chiar pe un pret mai mare.

#100
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Eu intotdeauna am cuplat renovarile cu ingropatul de trasee de a/c in perete pana pe un balcon deschis. Asta inseamna ca, ulterior, cand vine vremea montajului de a/c doar pozeaza unitatile, fac conexiunile si videaza si e gata de functionare.
Hai sa zicem ca afara nu ma deranjeaza cine stie ce un traseu frigorific tras printr-un pat cablu, dar inauntru treburile astea sunt depasite de 10 ani.

#101
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu ce inseamna pat cablu, dar "meseriasii" care monteaza aer conditionat, iti lasa conductele si cablul electric sa spanzure efectiv pe suprafata exterioara a blocului, nu mascheaza cu un "jgheab" din ala de PVC sau cum se cheama.

#102
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 04 august 2018 - 10:50, said:

Nu stiu ce inseamna pat cablu, dar "meseriasii" care monteaza aer conditionat, iti lasa conductele si cablul electric sa spanzure efectiv pe suprafata exterioara a blocului, nu mascheaza cu un "jgheab" din ala de PVC sau cum se cheama.
Se cheama exact ce nu stii : pat de cablu !

#103
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Afara pe peretele de nord 28,5 grade si 48% umiditate si in casa camera de nord la 1,8 m de podea 27,3 si 72% umiditate ora12.

Tare ma tem sa nu treaca si aci de 40 de grade, nu rezist la asa temperaturi, mai am o casa in aia e ceva mai racoare emai sus in munte.

#104
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Acum cca 5-6 ani am vazut pe bordul masinii 51 de grade de vreo doua ori, si dadusem un tur al centrului pe jos fara sa fie extraordinar de chinuitor. Substantial mai putin chinuitor decat vara in orientul mijlociu la temperaturi similare. Evident, diferenta de umiditate.

#105
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La soare si eu am prins aproape 50. Nu chiar 50, dar pe aproape. Dar pervazul din fata geamului unde stateam inainte se incingea pana la 55 grade, batea soarele pe el toata dupa amiaza. Acolo aveam 38 grade in camera, pentru ca era un perete cu un geam cat tot peretele aproape (nu stiu ce a fost in capul lor) si batea soarele exact pe el. Dar umiditatea era mica atunci, undeva pe la 35-40% in camera, iar afara si mai putin.

View Postcavit, on 04 august 2018 - 11:55, said:

Afara pe peretele de nord 28,5 grade si 48% umiditate si in casa camera de nord la 1,8 m de podea 27,3 si 72% umiditate ora12.

Tare ma tem sa nu treaca si aci de 40 de grade, nu rezist la asa temperaturi, mai am o casa in aia e ceva mai racoare emai sus in munte.
Tu te vaiti ca trebuie sa-ti vinzi ceva de prin casa sa-ti iei AC, dar ai doua case...

#106
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Este si asta desi din cate stiu eu la arabi aerul este uscat vara, nu te baza exclusiv pe termometrul din masina, si nici pe cele stradale care stau in soare,

E vorba de temperaturi la umbra neifluentate de alte surse de caldura de exemplu cea masuarta langa peretele de nord al unei cladiri, sau standard cutie de lemn alba cu ventilatie la 1m de sol.

51 grade la umbra e mult rau, eu unul nu supravietuiesc la asa ceva, in caz ca este umiditae ridicata e mai nasol nu din una ci din doua privinte, a doua e ca noaptea nu scade semnificativ si media ramine mare.


In desert o fi cald tare ziua, dar noaptea e frig, media este rezonabila daca ai 50 grade ziua si 35 noaptea e nasol rau.

Edited by cavit, 04 August 2018 - 12:57.


#107
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Facem ca Al Bundy, stam la supermarket.

https://imnotstalkin...th-children.jpg

Edited by Ion_de_la_Raion, 04 August 2018 - 13:09.


#108
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Am termometre calibrate metrologic la serviciu. Nu retin sa fie diferenta mai mare de 2 grade intre ele si masina, indicatia fiind corecta dupa ce merge cateva minute in curent de aer.

View Postcavit, on 04 august 2018 - 12:54, said:

Este si asta desi din cate stiu eu la arabi aerul este uscat vara, nu te baza exclusiv pe termometrul din masina, si nici pe cele stradale care stau in soare,

E vorba de temperaturi la umbra neifluentate de alte surse de caldura de exemplu cea masuarta langa peretele de nord al unei cladiri, sau standard cutie de lemn alba cu ventilatie la 1m de sol.

51 grade la umbra e mult rau, eu unul nu supravietuiesc la asa ceva, in caz ca este umiditae ridicata e mai nasol nu din una ci din doua privinte, a doua e ca noaptea nu scade semnificativ si media ramine mare.


In desert o fi cald tare ziua, dar noaptea e frig, media este rezonabila daca ai 50 grade ziua si 35 noaptea e nasol rau.

E pe dos, umiditatea e exagerat de mare, pana si apa oceanului e incomod de calda. La temperaturi similare, in desert e mult mai bine. Cand se lasa seara, nici nu mai ai cine stie ce transpiratie pe piele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate