Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Dongle 150w pentru laptop hp

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
costyy23

costyy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.03.2014
Buna ziua, astazi am cumparat de la cineva un laptop HP Power 15 cb028nl , care a venit cu incarcator de 150wats , dar cu mufa de 7.4 mm. Laptopul cred ca foloseste mufa de de 4.5 mm dar nu stiu exact. Oricum, laptopul a venit cu un dongle ca sa intre in laptop, insa cred ca ii de o putere inferioara incat daca il tin conectat la curent se misca mai prost decat daca il tin pe baterie.

Intrebarea mea este ce pot face? Unde pot gasi un adaptor potrivit sau un cablu care sa il schimb sau ceva.

#2
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 27.06.2009
Daca ai windows pe el cel mai probabil sunt configurate prost profilele de enrgie sau esti pe power saving. Windows foloseste profile diferite atunci cand esti pe baterie fata de incarcator. Intra in control panel la power options si vezi sa fie totul ok acolo. Seteaza active cooling cand e bagat in priza si vezi sa ai 100% la maximum processor state.

#3
costyy23

costyy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.03.2014
Pai, nu poate fi de vina adaptoru acela? Sau nu conteaza adaptorul incat sa influenteze asa performantele?

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Există un sistem de identificare a puterii adaptorului prin citirea tensiunii la pinul din mijlocul mufei. Probabil că bucata aia intermediară nu transmite corect informaţia şi laptopul nu recunoaşte adaptorul şi nu mai funcţionează corect. Ori cauţi un cablu cu mufă potrivită pe care îl lipeşti direct pe firul original, după ce tai mufa mare, ori cauţi alt adaptor cu mufă potrivită.

Edited by mihaicozac, 01 June 2018 - 21:26.


#5
costyy23

costyy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.03.2014
Si nu ma puteti ajuta ? Ca nu ma prea descurc sa gasesc acel adaptor.. si frica mea e ca sa nu cumpar un adaptor si sa fie aceeasi poveste

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Păi te duci la magazin cu laptopul şi verifici acolo dacă funcţionează corect.

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Nu te poate ajuta nimeni daca nu dai detalii. Ce incarcator ai ? Putere, curent, tensiune.
Ce adaptor dongle mama ma-sii ai acolo ca nu se intelege? Arata ce ai acolo, pune o poza.
Ai facut ce a zis djbiti1 ?

#8
costyy23

costyy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.03.2014
Aici aveti, power brick-ul si adaptorul.
Iar referitor la magazin, unde stau eu nu este niciun magazin it la care as putea duce laptop-ul

@vimann , am incercat ce a zis colegul, dar fara succes :(

Attached Files



#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Majoritatea laptopurilor Dell si HP au mufe cu 3 contacte. Daca pinul central nu exista, e intrerupt, etc laptopul nu se incarca, sau se comporta ciudat. Cauta o mufa sau un alimentator pt laptopul tau, nu umbla cu improvizatii.

#10
costyy23

costyy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.03.2014
Pai nu am posibilitatea sa cumpar un incarcator nou in momentul de fata si as dori o metoda mai "descurcareata" .
Am observat ca daca stau pe baterie procesorul imi sta in 2.8 Ghz , dar instant cum conectez cablul, procesorul imi coboara la 800mhz si acolo ramane.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Am scris citet ce se intampla, de ce te tot vaieti? Vorbeste cu omul care ti l-a vandut, poate are alimentatorul original, chiar defect, sa poti lua mufa si cablul de la el. Un alimentator din China te costa in jur de 10$, ajunge in doua luni, daca de la noi ti se pare prea scump.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Lasa mufa in pace, acel alimentator pare a fi cel corect.

Cauta prin setari la ‘Power’ (in Windows Control Panel sau echivalent) ca in principiu sunt setari distincte pentru ‘plugged-in’ <-> ‘on battery’ si poate la tine e setat exact invers decat normal - mai orientat spre performanta pt ‘on battery’ si spre economisire de energie la ‘plugged-in’.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Alimentatorul o fi corect, dar mufa e prea mare, nu intra in laptop. Mai si citeste ce scrie omul, nu te uita doar la poze.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Mufa de pe fir e mare, dar am inteles ca are o reductie (‘dongle’) care ii permite conectarea la laptop. Nu am gasit pe net HP part #519333-001 (vezi poza atasata de initiator), dar am gasit inlocuitorul 463954-001 (vezi tot acea poza) care e descris ca utilizand in unele cazuri o asemenea reductie. Chiar initiatorul scrie in mesajul initial ca il poate conecta. Altfel cum constata ca frecventa procesorului e diferita cand laptopul e alimentat fata de cand nu e?

Cat despre laptop (HP Pavilion Power 15-cb028nl), in specificatii scrie ca vine cu alimentator de 150W, in alt loc scrie de alimentatoare de 65W sau 45W (ceea ce ar explica mufa mai mica, intrucat dimensiunea mufei depinde de curent). Ar trebui sa scrie chiar pe laptop, pe una din etichete, tensiunea si puterea necesare.

Edited by sags, 03 June 2018 - 19:34.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca puterea e mai mare, nu-i bai, cand alimentatorul e mai slab, e problema, de regula laptopurile HP afiseaza asta pe display si nu mai incarca. La el buba, cred, e ca HP-urile de regula au 3 contacte, adaptorul ala pare sa aiba doar doua. Unele modele merg ok, majoritatea, nu. Mi-e lene sa caut cum e asta, oricum initiatorul se pare ca a disparut...

#16
costyy23

costyy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.03.2014
Am revenit, am fost astazi cu incarcatorul la un service unde mi-au schimbat cablul cu mufa groasa cu un cablu cu mufa subtire. Tot la fel se comporta... Pe spatele laptopului scrie 19.5v dc 7.7A

Edited by costyy23, 04 June 2018 - 15:58.


#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, mufa noua cate contacte are???? Sunt legate toate cele trei fire? Nu are rost sa ne spui unde ai fost, ci ce s-a facut.

#18
costyy23

costyy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.03.2014
Da omule, are 3 contacte, 3 fire pe care insul care le-a legat de fata cu mine. 3 avea si cablul vechi, deci nu aia pare a fi problema.

UPDATE: am descarcat Throttlestop si am dat disable la BD_Prochot, iar frecventele au devenit normale chiar si la incarcare. Intrebarea mea este: exista vreun risc prin utlizarea acestui program? Sau pe baza informatiei acesteia imi puteti oferi o problema permanenta?

Edited by costyy23, 04 June 2018 - 16:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate