Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Recomandare cort foto?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu sunt nici expert si nici nu ma omor dupa realizarea fotografiei perfecte, dar nevoia ne invata si ne forteaza.

Am nevoie de un cort foto pentru a fotografia diverse produse, in special alimentare.

La indemana sunt niste telefoane Samsung S9/iPhone X si un Canon 7D, dar ma bazez pe telefoane, mai ales ca le va manui sotia, deci basic all za way.

Asadar, ce cort imi recomandati?
Bugetul este cat mai mic posibil.
Desigur, am vazut tot felul de incropiri prinse cu cleme, dar urasc sa blochez un spatiu din casa pentru 2-3 poze candva, deci m-as orienta catre un cort cu LED inclus.
parerile sunt impartite.

Am identificat doua produse:

https://www.gearbest.com/photo-studio-accessories/pp_1825739.html?wid=1433363

https://www.gearbest.com/flash-diffuser/pp_1839980.html?wid=1433363

#2
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Trebuie sa tii cont si de produsele are vor fi fotografiate. De curand am avut de fotografiat cateva sute de perechi de ochelari de vedere si de soare si am ales un cort cat mai ieftin, foarte asemanator cu cel din prima fotografie. Avea doua benzi led albe in interiorul lui, dar uneori ieseau niste reflexii dubioase pe ochelarii de soare. Am rezolvat aceasta problema cu o lampa cu clema si un bec alb din dedeman. Daca vrei cateva exemple de poze facute iti pot trimite in privat.
Ceea ce trebuie sa tii cont este ca produsul trebuie sa fie maxim 1/3 din latimea cortului, pentru a nu aparea linii dubioase in fotografii. De asemenea, indiferent de ce dispozitiv folosesti pentru a fotografia trebuie neaparat folosit un trepied. Si eu am folosit telefonul la unele fotografii pentru ca oricum urma sa le dau putin crop si sa scad rezolutia la una mai mica. Am folosit telefonul in mod manual si setat in functie de conditiile de iluminare. La mine a fost mai mult de munca pentru ca fundaul trebuiea sa fie alb perfect.
Deci, trepied, cort ieftin + lampa cu clema cu bec alb care sa bage lumina de sus + telefon este cel mai rapid mod. Oricum vor trebui trase in Lightroom pentru a corecta culorile.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In cazul de fata vor fi prajituri, torturi, placinte, tarte etc
Nu cred ca se pune problema de reflexii deosebite.

Diametrul maxim standard tort este pe la 24cm.

Ma orientasem sa comand de pe amazon.fr (am unde sa le aduca repede in FR)
https://www.amazon.f...XQUFZ3LFK&psc=1
https://www.amazon.f...ZZBBAU7A1&psc=1
https://www.amazon.f...36NXVR6LU&psc=1

Am trepied mare de DSLR, acum o sa iau si o jucarie pentru telefon.

Cortul pe care pusesem ochii este de 40cm, dar daca tu zici ca latimea cortului trebuie sa fie cam de 3x latimea produsului, mi-ar trebui de 60+cm

Momentan voi merge pe 40, iar cand vor aparea produse mai mari, ma voi adapta.

Orice link e binevenit.

#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Spuneam de dimensiunea respectiva in ideea in care nu trebuie prea mult post-edit. Eu am folosit un trepied asemanator cu cel postat de tine, doar ca era fix, asta aveam la indemana, insa si acela isi va face treaba cum trebuie. Cel mai usor mod in care iti poti face o idee despre dimensiunea necesara este sa iei o coala de hartie, o curbezi putin in spate, apoi pui o tava de tort peste. Dupa poti incerca sa tragi niste cadre cu o rigla/metru/ruleta langa tine sa vezi care este suprafata care intra in poza.
Dar eu cred ca un cort de 40cm poate fi ok si pentru torturi de 24cm. Cortul din primul link pare sa fie ok, eu initial luasem unul tot de 40, dar in fata suprafata deschisa era 30x30, avand o bordura de material inestetica. L-am returnat si am luat unul simplu cu 5 laturi, astfel produsul poate sta direct in cort, nu trebuie ridicat.
Iar masuta foto din link-ul 3 nu stiu cat de utia va fi pentru ce vrei sa faci. Este potrivita pentru obiecte mici (poate niste muffins sau prajiturele), pentru ca pozele vor trebui facute dintr-o pozitie mai ridicata. In clipul de la sfarsitul postarii poti vedea un exemplu cu un bec economic pe o masa de 60x60cm.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qI87ZAG2LlU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Da, ideea este sa nu am umbre si editarea sa fie cat mai rapida, spre deloc.

Cam toate chestiile mici se mandresc cu rezultate perfecte, dar am vazut cateva exemple, in care umbrele erau grosolane, ceea ce m-a pus pa ganduri, mai ales dpdv al puterii acelor benzi de LED.

In videoul prezentat de tine, luminile sunt gigantice, adica 6 becuri economice uriase.

M-am uitat de curiozitate cat costa noul model, cu LED si e nesimtire mare.

Uite o "masa" cu LED inclus, care se jura ca nu lasa umbre, dar mi se pare ciudat de scumpa.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Din vorba in vorba, am flat ca o prietena are un mic cort foto de 40cm

Attached File  setup_cort.jpg   81.45K   20 downloads

Din pacate becurile cu care vine kitul sunt foarte slabe, niste LED-uri subnutrite, de 5500k
E nevoie si de o lumina puternica de sus, iar aici voi lua o lampa de la IKEA, in care voi pune un bec de 1000lm

Luni ma duc sa vad kitul aceste, de 60cm

Mai jos niste poze facute cu iPhone X folosind app Camera+ 2

Attached Files



#7
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Chiar daca a trecut ceva timp de la ultimul post - ce cort ai cumparat sau folosesti acum?
Mersi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate