Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Unde se repara cel mai bine un genunchi?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Buna ziua,

Anul trecut am avut un usor accident in urma caruia m-am ales cu o bursita la genunchi si am facut niste punctii. Astfel am avut "norocul" sa ma pricopsesc cu un microb care m-a imobilizat pentru aprox. o luna.

Cei 2 medici ortopezi cu pedigree din Constanta la care am fost (unul din ei anterior infectiei) mureau de nerabdare sa opereze bursita. Nu am avut incredere in ce spuneau si am mers la Dr. Doru Filipescu (Medlife Bucuresti). Dumnealui a exclus total varianta operatiei si m-a tratat cu antibiotice. Dupa refacere am inceput fizio si kinetoterapie. Medicul de la recuperare mi-a explicat ca tendonul subrotulian ma doare deoarece este suprasolicitat (cvadricepsul s-a atrofiat si suprasolicita tendonul).

In fine, de aproape trei luni am revenit la munca (vapor) si ma misc multumitor insa articulatia ma deranjeaza in continuare. In plus, nici celalat genunchi nu sta tocmai bine (deh, 50 ani, 120 kg, cartilajele nu sint in cea mai buna forma...)

As vrea sa fac ceva sa imbunatatesc situatia. Am cautat informatii si am vazut ca sint mai multe variante: shaving (debridare), microfracturi, mozaicplastie (transplant osteocondral), transplant de condrocite, chiar si proteze. Sa nu mai mentionez clasicele infiltratii, cu hialuroni sau mai nou cu plasma.

Nu astept o solutie "tehnica", inteleg limitarile unui forum deschis, insa daca aveti stiinta va rog sa imi recomandati un medic sau o clinica de incredere. Fie aici in tara fie in strainatate. Dr. Filipescu - pentru care am tot respectul - mi-a dat senzatia ca este mai confortabil cu activitatea de policlinica, probabil s-a saturat de interventii. Am mai citit despre un anume Dr. Vlad Predescu, de la Regina Maria. Orice sfat sau recomandare sint binevenite.

Multumesc anticipat.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Un genunchi nu se poate "repara" la maniera complexa decat daca esti Cristiano Ronaldo.  In rest, apa calda cu sare, comprese, proteze, antiinflamatoare.. si recuperare treptata.
Clinici cred ca exista, dar cand or sa-ti spuna pretul, nu stiu daca vei mai fi interesat.

Articulatiile de cot, genunchi, glezna se refac greu si pentru lezare minora de ligamente, daramite dupa chestii mai complicate.

Edited by rosix, 31 May 2018 - 13:48.


#3
sound_expert

sound_expert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2018
SANADOR - Prof. Dr. Mihai Nicolescu  (Bucuresti)

#4
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Trebuie sa fie din Bucuresti?
Daca nu atunci recomand Dr. Radu Prejbeanu de la Spitalul Judetean Timisoara, e specializat in genunchi.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014
Prima tehnica, renunta la vreo 40 kg din cele 120, si menajeaza genunchiul cat poti si nu te va mai durea atat.Daca nu slabesti, tot timpul vei avea probleme.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prieten bun din copilărie are probleme cu ambii genunchi similare cu ce ai descris tu.
S-a operat la Craiova, fără șpagă etc. Deja e operat la unul, urma al doilea.

Nu știu numele medicului, nu știu numele operației. Problema era că i se freca ceva pe acolo, la așezat și ridicat și mers îi pocneau.

Acum e ok. Face infiltrații cu ceva hia... atât am reținut 1200 ron pe picior / la 2 ani.

https://www.doctorbu...gie/judet/dolj/

Și dacă îmi permiți, mai aruncă ceva din ălea 120 de kile. Cam vreo 30 de kile dacă ai ceva la 1.90 m. Te rog.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

 predoiu, on 31 mai 2018 - 13:41, said:

...
Din ce zici, totusi merge spre bine. Mai poti avea simptome cateva luni, insa tratamentul conservator e preferabil, daca faci excizie de bursa vei dezvolta artroza patello-femurala secundara.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,362
  • Înscris: 13.01.2011
La 90 kile nu ai mai avea nici o problema, nu ai mai scărmăna genunchiul, sa mai risti si infirmitate permanenta.
Calea o ai, mergi pe ea.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

 exceswater, on 31 mai 2018 - 13:53, said:

Acum e ok. Face infiltrații cu ceva hia... atât am reținut 1200 ron pe picior / la 2 ani.
Hyalgan ®.
Cu 130 euro fac eu, cam scump....halatul in Romania.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Karhu, on 31 mai 2018 - 14:00, said:

Hyalgan ®.
Cu 130 euro fac eu, cam scump....halatul in Romania.
12 milioane a dat pe nește fiole, și asta doar la un picior. Și cică peste 2 ani iar bagă un ITP din ăsta la genunchi. Pare vesel. Nu e vorba de bani desigur, e vorba că n-are timp :P


Unde activați matale sub jurământul lui Hypocrate, noi suntem craioveni ? Poate nu esteți departe ...

Edited by exceswater, 31 May 2018 - 14:10.


#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 predoiu, on 31 mai 2018 - 13:41, said:

Buna ziua,

Anul trecut am avut un usor accident in urma caruia m-am ales cu o bursita la genunchi si am facut niste punctii. Astfel am avut "norocul" sa ma pricopsesc cu un microb care m-a imobilizat pentru aprox. o luna.

Cei 2 medici ortopezi cu pedigree din Constanta la care am fost (unul din ei anterior infectiei) mureau de nerabdare sa opereze bursita. Nu am avut incredere in ce spuneau si am mers la Dr. Doru Filipescu (Medlife Bucuresti). Dumnealui a exclus total varianta operatiei si m-a tratat cu antibiotice. Dupa refacere am inceput fizio si kinetoterapie. Medicul de la recuperare mi-a explicat ca tendonul subrotulian ma doare deoarece este suprasolicitat (cvadricepsul s-a atrofiat si suprasolicita tendonul).

In fine, de aproape trei luni am revenit la munca (vapor) si ma misc multumitor insa articulatia ma deranjeaza in continuare. In plus, nici celalat genunchi nu sta tocmai bine (deh, 50 ani, 120 kg, cartilajele nu sint in cea mai buna forma...)

As vrea sa fac ceva sa imbunatatesc situatia. Am cautat informatii si am vazut ca sint mai multe variante: shaving (debridare), microfracturi, mozaicplastie (transplant osteocondral), transplant de condrocite, chiar si proteze. Sa nu mai mentionez clasicele infiltratii, cu hialuroni sau mai nou cu plasma.

Nu astept o solutie "tehnica", inteleg limitarile unui forum deschis, insa daca aveti stiinta va rog sa imi recomandati un medic sau o clinica de incredere. Fie aici in tara fie in strainatate. Dr. Filipescu - pentru care am tot respectul - mi-a dat senzatia ca este mai confortabil cu activitatea de policlinica, probabil s-a saturat de interventii. Am mai citit despre un anume Dr. Vlad Predescu, de la Regina Maria. Orice sfat sau recomandare sint binevenite.

Multumesc anticipat.

Prima solutie e sa renunti la cele 120 kg

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,763
  • Înscris: 08.10.2004
1. slabeste
2. incepe sa faci exercitii de intarire musculatura picioare.

nu te baga in operatii si alte alea pana nu rezolve cele 2 de mai sus ca nu faci nimic...de fapt faci...mai rau.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,362
  • Înscris: 13.01.2011

 exceswater, on 31 mai 2018 - 14:09, said:

Unde activați matale sub jurământul lui Hypocrate, noi suntem craioveni ? Poate nu esteți departe ...

Ghinion, departe.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Se pare ca nu intelegi ce inseamna bursita.
Este un fel de mic sac cu lichid care reduce frecarea intre diferite testuri ale organismului.
Sunt vreo 160 in organismal uman si cele mai pacatoase sunt alea de la genunchi.
De ce - o data lovita bursa se umfla si devine rigida.
La varsta si greutatea pe care le ai trece sigur cu zeama de clopot si pamant galben dar ... si cu operatie.
Orice alt tratament, naturist, alopat, holistic, etc. nu face decat gaura in buget iar rezultatele se cam vor lasa asteptate.
Medicul de la Regina Maria a aplicat antibioterapia din cauza infectiei deci nu a inventat roata dar daca inflamatia persista - am inteles ca te deranjeaza si dupa 3 luni - de cutit nu scapi.
Ce sa faci ?
In primul rand sa slabesti vreo 35~40kg dupa care mai faci ceva radiografii sau/si RMN sau/si ecografii

Succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate