Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cum va planuiti saptamana in bucatarie?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Ce legătură o avea planificarea meselor pentru familie cu gătit extravagant, concursuri tv...

Întreb și eu alte persoane cum isi împart gătitul pentru familie, cum plănuiesc mesele, ce gătesc, ce au în gând să conțină o masă etc...

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cum adică ce sa conțină o masă?  Carne.  Iar pe lângă ea mai găsești tu ceva.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 Htngf, on 30 mai 2018 - 17:05, said:


Întreb și eu alte persoane cum isi împart gătitul pentru familie, cum plănuiesc mesele, ce gătesc, ce au în gând să conțină o masă etc...

Intrebi doar femeile, de ce, doar tu stii si nu ne spui si noua...
O masa contine cam ce am pofta sa mananc.

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai să întreb bucătarul cum face săptămâna asta meniul. Vrei și meniu și rețete sau așa teoretic un HOW TO ?

Să îmi zici dacă e nevoie de ceva sfaturi și la curățenie că întreb și menajera.
E mai greu cu engleza, ca săraca e din Filipine, dar mă descurc eu.

Acest topic poate fi denumit

Cum să La cratiță ?

#23
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Se face un sondaj intre membrii familiei . In functie de decizia finala se cumpara produsele. Astea sunt costurile directe . Costurile indirecte se refera la produsele care sunt pe  stoc  tot timpul si se face doar reaprovizionarea.(zahar, ulei , etc). Bugetul e nelimitat .

#24
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

 Htngf, on 30 mai 2018 - 07:37, said:

Subiectul asta se adreseaza gospodinelor, este  pentru Doamnele care se ocupa de bucatarie.

Sa inteleg ca gospodinii nu au ce cauta sa se bage in seama aici?

#25
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Inainte faceam meniul pe toata saptamana si mergeam in weekend la cumparaturi. Acum mi se pare ca pierd prea mult timp in felul asta, plus ca planurile se schimba tot timpul si nu ajungem mereu sa manancam acasa, iar mancarea cumparata se strica. Asa ca ma gandesc ce vreau sa mananc in urmatoarele 2-3 zile si ma opresc zece minute la un supermarket langa casa, imi iau ce-mi trebuie si gata. Nu prea mi-am impus buget, stiu de ce ingrediente am nevoie pentru felurile de mancare pe care vreau sa le fac si pe alea le iau, indiferent cat costa (desi de obicei nu ajung la costuri foarte mari). Daca sunt mai multe, imi fac si lista ca nu ma tine memoria.

Dimineata mananc sandvisuri (sotul nu mananca), la pranz mancam amandoi la munca si numai masa de seara e pregatita acasa, iar in weekend de obicei iesim in oras. incerc sa alternez felurile de mancare cu carne cu cele fara si am o lista de feluri de mancare si de retete care sa ma inspire cand nu mai functioneaza creierasul (mama ma stresa in fiecare saptamana cu "nu mai am nicio idee, ce sa mai gatesc????" si mi-am propus sa nu fac la fel). Amandoi suntem super-pofticiosi asa ca incerc sa avem intotdeauna ceva bun de mancat cu minimul de stres.

Edited by black_dizzy, 09 June 2018 - 08:29.


#26
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Raspunsuri pe langa subiect, asa ca o sa postez eu cumparaturile si cum planuiesc saptamana,  o sa postez exact lista de cumparaturi.

Cu precizarea ca nu este obligatoriu sa cumpar vreun produs, adica pot sa merg la cumparaturi si sa observ mazare/fasole la borcan de la un brand care nu imi place, nu cumpar, ma duc in alt supermarket sau nu cumpar, adica nu trebuie sa cumpar neaparat toate produsele de pe lista.
Un alt exemplu este ca am trecut 7 pulpe, Sambata vreau sa fac un gratar si o sa trebuiasca ceva carne de porc, ceva legume de pus pe gratar, 1 caserola de ciuperci.

7 pulpe pui - Carmangerie.
Morcov
Ciuperci 1 caserola
Fasole verde - 1 borcan.
Mazare - 1 borcan
1kg sprot
1kg hamsie
1kg macrou
1 punga orez
1 punga paste
1 sticla de lapte
1kg ficat de porc
2Kg porc - Carmangerie
Legume - Piata.

Carnea de porc merge cu Mazare.
Pulepele de pui merg pe grill cu ceva piureu.
Carnea de pui merge cu fasole verde, merge cu mazare.

Si lista respectiva era inainte sa ajung la supermarket sau la piata, am mai cumparat 1 kg de ficat de proc, pipote de pui, ceva ceapa verde,  2 kg rosii,  sunca afumata, lapte, piersici.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
De ce trebuie carne de porc ca sa faci gratar?

#28
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Pentru că este gustoasa pr grătar.

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Adica va place voua, asta nu inseamna ca trebuie. Dupa cum zici tu acolo, e ca si cum ai spune ca trebuie malai pentru mamaliga, adica nu se poate altfel.

#30
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Ia de încearcă să te concentrezi pe subiect.

#31
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Htngf, daca nu ai cu cine sa iei cina ma ofer sa-ti tin companie... insa trebuie sa gatesti ceva din lista de mai sus

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 Htngf, on 10 iunie 2018 - 15:05, said:

Ia de încearcă să te concentrezi pe subiect.

Aici nu suntem la scoala, nu esti dna profesoara si noi elevii care nu trebuie sa iti iasa din cuvant, e un forum cu discutii libere. Mai putin agresivitate din partea ta ar fi binevenita.
Daca raspund strict la subiect, eu sau oricare altcineva, inseamna ca or sa fie doar niste liste pe aici si atat. In cazul in care nu ai observat, ti s-a raspuns pe paginile anterioare la subiect si nu a fost nicio reactie din partea ta, cincluzia fiind ca nu doresti sa participi la discutie.

#33
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@htngf - 8 kg carne pe saptamana? cate persoane?

celelalte implicite - cartofi, ceapa, paine samd. - cine / cand le ia?

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
in general mergem la cumparaturi sambata sau vineri seara si facem cumparaturi sa ajunga pana pe marti, cam asa. apoi mai mergem o data in functie de nevoi. cumparam:
-lactate (lapte, iaurt, ayran, kefir...ceva de baut dimineata langa omleta), si vreo 2 feluri de branza macar
-oua,
-legume pt salata sau mancat dimineata in weekend langa omleta (castravete, rosii, ridichi, ardei, salata, spanac),
-niste antipasti pt mancat tot asa dimineata (pepperoni, masline, hummus, ardei marinati umpluti cu branza, chestii de genul asta, in fct de ce gasim)
-ceva carne (pui, porc, peste sau vita),eventual fructe de mare(creveti mai des) pentru vreo 2 feluri de mancare care tin fiecare cate o zi.
-legume ca si garnitura la carnea de mai sus:sparanghel, ciuperci, vinete, zucchini, ardei, broccoli)
-condimente frunze: neaparat patrunjel si busuioc (cam 25g frunze din ambele), apoi in functie de ce planuiesc sa gatesc in urmatoarele zile fie menta, coriandru, marar, etc.
-paste
Mai rar cumpar morcovi, apio, telina radacina, pastarnac, praz pt ca alea tin mai mult.

In general imi place sa mananc ceva ce am gatit pe loc, nu reincalzesc lucrurile, carnea reincalzita nu imi prea place.

Depinde mult de ce este in planul de gatit si mai ales de ceea ce gasesc de cumparat. N-am cum sa fac o generalizare pt fiecare saptamana pentru ca in afara de burgeri si supa crema de dovleac pe timp de iarna nu prea mananc de doua ori in 14 zile alta chestie.

Edited by giuliani, 11 June 2018 - 15:40.


#35
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017

 Oxigen1234, on 11 iunie 2018 - 09:04, said:

@htngf - 8 kg carne pe saptamana?

celelalte implicite - cartofi, ceapa, paine samd. - cine / cand le ia?
Pe grătar se consuma destul de multă carne.
Ce este drept trec mai multe feluri de peste si cumpăr un singur fel, săptămână trecută am cumpărat baby hering si  mai am juma de kg de hamsie.

Paine cumpăr de la magazinul din cartier, cartofi nu prea folosesc, adică dacă cumpăr mix de legume, paste.
Cartof dacă este cumpar din cartier la sac de 5 kg ca nu se strică. Dar nu prea folosesc cartofi ca sunt carbohidrați ca orezul, pastele.
Ceapa cumpăr de la magazinul din cartier.
Sa zicem 1 kg de ceapa.

Si ete ca am mai cumpărat brânză de la piața, brânză și caș, branza o pun în frigider in pungute sau în butoi mic de plastic, încerc să zic ca brânza nu cumpăr săptămânal ca o drpozitez în frigider sau la butoi.

Si ce am cumpărat săptămână asta au fost roșii, castraveți, am tot făcut salate.

Giuliani - Eu nu prea gătesc Ă®n ulei, cred cartof pai este singurul lucru pe care nu pot să Ă®l gătesc Ă®n tigaia grill, am văzut ceva pe google ca poți să faci cartof pai in cuptor, hârtie de copt pusă Ă®n tavă.
Când nu gătești cu ulei lucrurile reĂ®ncălzire sunt mult mai gustoase, de exemplu mâncarea de mazăre cu carne de porc fara picătură de ulei este buna si reĂ®ncălzită, are carnea de porc ceva grăsime și merge fara strop de ulei.

Si făcând săptămânal cumpărăturile observi scumpirile de preț...

Am dat edit si diacriticele arată ciudat

Edited by Htngf, 12 June 2018 - 17:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate