Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Cum pot sa aflu daca am o boala genetica ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
careva1

careva1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2018
Ok, deci si cum scrie in titlu, sunt un utilizator foarte vechi al forumului si mi-am facut un cont nou, tocmai ca vreau sa pastrez anonimatul. Ceea ce urmeaza sa va povestesc, nu e nici un trolling, dar cat se poate de adevarat. De ceva sufar, nu stiu de ce, dar va zic eu, nu este in capul meu, am avut momente cand am vazut cum vine satana si ma trage in iad, la fel ca in filmul: Constantine : Am fost pe la multi doctori, le-am explicat cea ce simt si ce am, multi au zis ca e doar in capul meu, sau ca e o problema cu nervi. Va zic foarte sincer ca nu e in capul meu, am unele simptome pe care nu stiu cum sa le explic. Acestea au inceput mai bine de 10 ani, is niste chestii care nu le pot descrie aici, si nici nu vreau sa aflu un diagnostic aici, am invatat sa traiesc, cea ce nu te omoara, te intareste.
Dar acuma vine problema, mai am o sora care se pare ca o apuca si pe ea crizele.
Tata e pensionar de boala de mai bine de 20 de ani, cand l-a apucat crizele pe el, a inceput sa sa nu mai vorbeasca cu lumea pana intr-un final cand se ascundea in casa si nu vroia sa aiba nici un contact cu lumea exterioara. Timpul a trecut, tata o plecat de langa noi, dar se pare ca exista acelasi simptome, am incercat sa vorbesc si eu si sora-mea cu el sa vedem de ce sufera sa stim, sa ne pregatim, Dar el zice ca si-a facut pensie de boala din cauza ca are problema cu inima, dar in realitate e nebun si el poate sa vada viitorul. I-am zis ca daca poate sa vada viitorul sa imi zica si mie numerele la loto, dar nu e chiar asa. Se ascunde de noi, dar se observa ca nu e intreg la minte. Sper sa nu ajung nici eu si nici surioara mea in varianta lui. Chestia e ca nu avem cu cine sa vorbim sa stiim la ce sa ne asteptam.

Cum putem afla de ce boala sufera, daca el nu vrea nici cum sa ne zica? Exista o modalitate sa il dam in judecata ? Pe acte scrie ca are probleme cu inima care toate rudele stiu ca nu e adevarat.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 careva1, on 26 mai 2018 - 02:16, said:

Exista o modalitate sa il dam in judecata ?  
Nu există.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
La faza cu "de ceva sufar, nu stiu de ce" mi s-a rupt filmul

@careva1
"nu vezi pasurea din cauzabcopacilor."
in lipsa de ocupatie iti faci 1001 idei aiurea,
du-te la scoala, la munca, insoara-te, fa copii si traieste-ti viata, lasa paranormalul pentru excroci si fraieri.

Edited by arg, 26 May 2018 - 06:32.


#4
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Daca esti nebun o sa ai pensie, deci gandeste pozitiv ca intr-o tara ca Romania este un lucru bun.

Ia de da un telefon la Synevo ca astia au teste pentru orice nebunie https://www.synevo.r...ala-fad4-psen2/
Alzheimer, dementia.


Ai scris "a plecat dintre noi" si am inteles ca a murit, apoi zici ca vrei ceva o hotarare judecatoareasca sa il obligi sa faca anumite teste, sa iti zica de ce sufere...

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 18.10.2011

 careva1, on 26 mai 2018 - 02:16, said:

Ok, deci si cum scrie in titlu, sunt un utilizator foarte vechi al forumului si mi-am facut un cont nou, tocmai ca vreau sa pastrez anonimatul. Ceea ce urmeaza sa va povestesc, nu e nici un trolling, dar cat se poate de adevarat. De ceva sufar, nu stiu de ce, dar va zic eu, nu este in capul meu, am avut momente cand am vazut cum vine satana si ma trage in iad, la fel ca in filmul: Constantine : Am fost pe la multi doctori, le-am explicat cea ce simt si ce am, multi au zis ca e doar in capul meu, sau ca e o problema cu nervi. Va zic foarte sincer ca nu e in capul meu, am unele simptome pe care nu stiu cum sa le explic. Acestea au inceput mai bine de 10 ani, is niste chestii care nu le pot descrie aici, si nici nu vreau sa aflu un diagnostic aici, am invatat sa traiesc, cea ce nu te omoara, te intareste.
Dar acuma vine problema, mai am o sora care se pare ca o apuca si pe ea crizele.
Tata e pensionar de boala de mai bine de 20 de ani, cand l-a apucat crizele pe el, a inceput sa sa nu mai vorbeasca cu lumea pana intr-un final cand se ascundea in casa si nu vroia sa aiba nici un contact cu lumea exterioara. Timpul a trecut, tata o plecat de langa noi, dar se pare ca exista acelasi simptome, am incercat sa vorbesc si eu si sora-mea cu el sa vedem de ce sufera sa stim, sa ne pregatim, Dar el zice ca si-a facut pensie de boala din cauza ca are problema cu inima, dar in realitate e nebun si el poate sa vada viitorul. I-am zis ca daca poate sa vada viitorul sa imi zica si mie numerele la loto, dar nu e chiar asa. Se ascunde de noi, dar se observa ca nu e intreg la minte. Sper sa nu ajung nici eu si nici surioara mea in varianta lui. Chestia e ca nu avem cu cine sa vorbim sa stiim la ce sa ne asteptam.

Cum putem afla de ce boala sufera, daca el nu vrea nici cum sa ne zica? Exista o modalitate sa il dam in judecata ? Pe acte scrie ca are probleme cu inima care toate rudele stiu ca nu e adevarat.
Sa va taie ajutorul social. Da, e bolnav de inima ca orice om dupa o varsta care nu se ingrijeste. Are vreo cardiopatie ischemica. Restul sunt vbazaconii. Gasiti-va o ocupatie. Ia uite pe ce da lumea banii...

Auzi, tu, la el...

Chestiile cu satana, iad se trateaza la psiholog sau psihiatru, desi nu cred ca te va lua nimeni prea in serios. Daca e vreo dementa, iti va spune medicul (desi se subdiagnosticheaza la greu, ma rog)

Edited by aaaa4567, 26 May 2018 - 07:15.


#6
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 careva1, on 26 mai 2018 - 02:16, said:

Ok, deci si cum scrie in titlu, sunt un utilizator foarte vechi al forumului si mi-am facut un cont nou, tocmai ca vreau sa pastrez anonimatul. Ceea ce urmeaza sa va povestesc, nu e nici un trolling, dar cat se poate de adevarat. De ceva sufar, nu stiu de ce, dar va zic eu, nu este in capul meu, am avut momente cand am vazut cum vine satana si ma trage in iad, la fel ca in filmul: Constantine : Am fost pe la multi doctori, le-am explicat cea ce simt si ce am, multi au zis ca e doar in capul meu, sau ca e o problema cu nervi. Va zic foarte sincer ca nu e in capul meu, am unele simptome pe care nu stiu cum sa le explic. Acestea au inceput mai bine de 10 ani, is niste chestii care nu le pot descrie aici, si nici nu vreau sa aflu un diagnostic aici, am invatat sa traiesc, cea ce nu te omoara, te intareste.
Dar acuma vine problema, mai am o sora care se pare ca o apuca si pe ea crizele.
Tata e pensionar de boala de mai bine de 20 de ani, cand l-a apucat crizele pe el, a inceput sa sa nu mai vorbeasca cu lumea pana intr-un final cand se ascundea in casa si nu vroia sa aiba nici un contact cu lumea exterioara. Timpul a trecut, tata o plecat de langa noi, dar se pare ca exista acelasi simptome, am incercat sa vorbesc si eu si sora-mea cu el sa vedem de ce sufera sa stim, sa ne pregatim, Dar el zice ca si-a facut pensie de boala din cauza ca are problema cu inima, dar in realitate e nebun si el poate sa vada viitorul. I-am zis ca daca poate sa vada viitorul sa imi zica si mie numerele la loto, dar nu e chiar asa. Se ascunde de noi, dar se observa ca nu e intreg la minte. Sper sa nu ajung nici eu si nici surioara mea in varianta lui. Chestia e ca nu avem cu cine sa vorbim sa stiim la ce sa ne asteptam.

Cum putem afla de ce boala sufera, daca el nu vrea nici cum sa ne zica? Exista o modalitate sa il dam in judecata ? Pe acte scrie ca are probleme cu inima care toate rudele stiu ca nu e adevarat.
Problema matale este urmatoarea:ganduri generate de anxietate care poate fi mostenita.
Problema ta se trateaza cu  o spovedanie la preot  si apropierea vietii catre Dumnezeu , alaturi de un consult psihiatric unde medicul iti va da medicamente specifice care iti vor elimina aceste ganduri,
iar cu ajutorul lui Dumnezeu prin preot le vei putea supune.
Anxietatea ataca si fizic si spiritual , de aceea aceasta boala trebuie tratata pe doua planuri: si fizic si spiritual

Cunosc foarte multi oameni care au anxietatea ta, si au putut s-o tina sub control si sa aiba culmea  o viata mai normala decat ceilalti doar daca au  atacat boala pe cele doua planuri:
viata duhovniceasca activa langa Dumnezeu si tratament medicamentos de la psihiatru.

 aaaa4567, on 26 mai 2018 - 07:12, said:

Sa va taie ajutorul social. Da, e bolnav de inima ca orice om dupa o varsta care nu se ingrijeste. Are vreo cardiopatie ischemica. Restul sunt vbazaconii. Gasiti-va o ocupatie. Ia uite pe ce da lumea banii...

Auzi, tu, la el...
Chestiile cu satana, iad se trateaza la psiholog sau psihiatru, desi nu cred ca te va lua nimeni prea in serios. Daca e vreo dementa, iti va spune medicul (desi se subdiagnosticheaza la greu, ma rog)
Tu ceri sa-i taie ajutorul social unor oamenii care sufera de boli de nervi ? Matale esit cu capul mai rau decat ei.

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cel mai la indemana drog, este alcoolul ! ...
trebe sa faci cumva sa-ti "resetezi" creierul ! ... acolo-i hiba ! (esti ardelean nu ? ... Posted Image)

Edited by realduc, 26 May 2018 - 07:40.


#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

 careva1, on 26 mai 2018 - 02:16, said:

Dar el zice ca si-a facut pensie de boala din cauza ca are problema cu inima, dar in realitate e nebun si el poate sa vada viitorul. I-am zis ca daca poate sa vada viitorul sa imi zica si mie numerele la loto, dar nu e chiar asa.
Cum adica vede viitorul?
Apropo, printre cei care au puterea clarviziunii se zice ca nu pot vedea numerele la loto, pentru ca este prea multa informatie iar rezultatele se pot schimba oricand, nu sunt batute in cuie, insa anumite evenimente din viitor se pot vedea mult mai usor pentru ca in mare parte sunt predeterminate, de pilda rezultatele la meciurile sportive sau felul in care or sa evolueze actiunile la bursa.
Ai incercat sa vezi daca poate sa prezica astea?

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,303
  • Înscris: 06.07.2007
Pai ziceai ca ta'cto a plecat de langa voi? A murit?

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 careva1, on 26 mai 2018 - 02:16, said:

am vazut cum vine satana si ma trage in iad
LOL. Si cum arata ?

#11
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Don't feed the troll guys...

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

 Petran_Marius, on 26 mai 2018 - 13:02, said:

Don't feed the troll guys...
Nu-l hranim, il intoxicam.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Schizofrenie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate