Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Detartraj ultrasunete si alte intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gherutza00

gherutza00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2018
Hello! Tocmai am facut un detatraj cu ultrasunete si am cateva intrebari:

Sunt si o fire super stresata in general si doresc lamuriri. Am intrebat dentistul, insa doresc si alte pareri.

1) Am crezut ca detartrajul cu ultrasunete implica doar folosirea unei lumini, care sparge tartrul. Dentistul a folosit un instrument ascutit, un ac din ala cu care "scrijelea", zgaria. A fost nevoie si de anestezie locala, pentru ca nu am mai suportat durerea in anumite locuri, si sunt de obicei rezistenta la dureri. Chiar a folosit ultrasunete sau detatraj manual de moda veche? Pt ca vreau sa fiu sigura de asta.

2) Mie de obicei nu-mi miroase respiratia, nu am halitoza, dar dupa procedura asta mi-a ramas un miros neplacut. E normal?

3) Am avut tartru accentuat intre dintii din fata (a fost si prima oara cand am facut detartraj), si pana sa vin la dentist gingia se desprinse din zona aia, era rupta/desprinsa de dinti...intrebarea e...se va lipi la loc? Sau va sta asa desprinsa/ taiata pentru totdeauna? Ma gandeam ca trebuie vreo operatie pentru gingii, gingivoplastie cred ca se cheama, dar dentistul a zis ca se va vindeca.

Voi ce spuneti?

4) Dupa cat timp e cazul sa mai merg la un consult pentru a vedea starea acelei gingii, pentru ca mai mult pentru ea imi fac griji. Am stat cam 2 ani cu gingia in starea aia, si mi-a fost teama sa nu-mi pice dintii. Nu va faceti impresia ca sunt o nesimtita ignoranta cu igiena orala, ma spal de 3 ori pe zi, folosesc ata dentara, apa de gura, insa mi-a fost teama sa merg la dentist.

5) Ce dentist foarte bun din Bucuresti imi recomandati? As dori sa merg la alta clinica pentru un eventual consult.


Multumesc pentru timpul acordat si pt raspunsuri!

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Tu confunzi ultrasunetele cu ultravioletele. Sunetul nu face lumina.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Este un fapt clar: odată ce gingiile încep să se retragă, ele nu mai cresc la loc. Acest lucru înseamnă că este vital să observi şi să tratezi problema cât mai devreme, înainte ca aceasta să evolueze în sens negativ.

Periuța soft, ață dentară e buna dar nu folosita in exces, că să îți faci rani care duc la inflamarea gingiei și apoi retragerea in timp.

Detartrajul se face odată pe an și e recomandat pt igiena.

#4
gherutza00

gherutza00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2018

View PostDeenman, on 23 mai 2018 - 17:34, said:

Este un fapt clar: odată ce gingiile încep să se retragă, ele nu mai cresc la loc. Acest lucru înseamnă că este vital să observi şi să tratezi problema cât mai devreme, înainte ca aceasta să evolueze în sens negativ.

Periuța soft, ață dentară e buna dar nu folosita in exces, că să îți faci rani care duc la inflamarea gingiei și apoi retragerea in timp.

Detartrajul se face odată pe an și e recomandat pt igiena.


"ață dentară e buna dar nu folosita in exces, că să îți faci rani "

Din contra, Dentistul a spus ca trebuie folosita mereu, chiar daca iti sangereaza. A spus ca multi pacienti se confrunta cu frica asta de a folosi ata pt ca le sangereaza, si nu e OK. Oricum daca sangereaza clar au o problema si trebuie sa se trateze. Gingiile sanatoase nu sangereaza la ata dentara.

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Am avut tartru accentuat intre dintii din fata (a fost si prima oara cand am facut detartraj), si pana sa vin la dentist gingia se desprinse din zona aia, era rupta/desprinsa de dinti...intrebarea e...se va lipi la loc?

Quote

Am stat cam 2 ani cu gingia in starea aia
Și dentistul chiar așa a zis, că "se va vindeca"?

#6
gherutza00

gherutza00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2018

View Postbritneysbitch, on 23 mai 2018 - 17:57, said:

Și dentistul chiar așa a zis, că "se va vindeca"?


Da..mai era un dentist in cabinet si ala a zis la fel...Dar tot vreau sa merg la alt stomatolog bun sa vad ce zice.

Edited by gherutza00, 23 May 2018 - 18:23.


#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Detartrajul adevarat se face manual, nu exista inlcouitor. Cu ultrasunete se face ultimul pas, pentru ca nu tot se poate curata cu ultrasunete.
Motivul pentru care iti singereaza gingiile cind dai cu firul e ca sint bolnave, nu ca le ranesti. Firul trebuie folosit minim o data pe zi, periuta minim de doua ori, detrartajul trebuie facut la 6 luni sau un an, depniznd de genetica.
Gingiile "dezlipite" uneori se "lipesc" uneori nu. De obicei nu, mai ales daca nu ti-a facut detrartraj in profunzime cu instrument manual. De acum ti se retrage gingia si ramii cu dintii din ce in ce mai lungi, dupa care incepi sa pierzi os dupa care iti cad dintii.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cati ani ai  Gherutzo?

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postbarbosa, on 23 mai 2018 - 17:19, said:

Tu confunzi ultrasunetele cu ultravioletele. Sunetul nu face lumina.
Ia să fii tu atent când e furtună să vezi ce lumină e când trăznește.

Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate