Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

grinda nu "cade" pe stalp

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
salutare,

din nefericire, astazi cand s-au trasat sa vedem cum vin grinzile, o grinda nu "cade" cum trebuie pe stalpul de care trebuie legat.
cred ca atunci cand s-a turnat s-a miscat un cuzinet, casa este pe cadre.

stalpuii au 50*30, la fel si grinda iar deviatia este de aprox. 20cm.

cum as putea sa corectez ?

multumesc.

Attached Files


Edited by imnotarobot, 19 May 2018 - 21:41.


#2
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Off topic...ai avut probleme cu Placa...acum cu Grinzile...faci ceva "gesit" pe undeva...cu Constructorul..Diriginte de Santier...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca va trebui ca un inginer structurist sa iti modifice planurile.

Eu as sparge partial acel stalp ( atat cat sa decopertez armatura), m-as lega cu ceva armatura de armatura stalpului si as turna o completare la stalp.

Edited by pasilla, 19 May 2018 - 21:56.


#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Au masurat cu ceva trasarea la vinclu a constructiei sau au trasat din ochi ?
La stalpi este foarte importanta trasarea care cel mai bine se face chemand un topograf cu aparatura specifica .
"Vinclu" Insemana pastrarea unghiurilor de 90 grade , se verifica trasand diagonalele , cand se bate bulonul este situatia clara .
Calarea cofrajului de stalp se urmareste la verticala pe toate laturile, daca se realizeaza cu un cofraj pasitor se reiau toate masuratorile si se pozitioneaza .

Acum se poate pune o piesa metalica prinsa in buloane , ma refer la tabla groasa confectionata prin taiere cu sudura , de la 20mm in sus , un profil "L" care sa fie prins de stalp pentru a nu avea surprize , e ok si acum dar nu e sigur , depinde cum e armata grinda ...

#5
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Alta grinda mai lunga ?

#6
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

View Postpasilla, on 19 mai 2018 - 21:53, said:

Probabil ca va trebui ca un inginer structurist sa iti modifice planurile.

Eu as sparge partial acel stalp ( atat cat sa decopertez armatura), m-as lega cu ceva armatura de armatura stalpului si as turna o completare la stalp.

din fericire nu am turnat stalpii, daca pot sa spun asta, sunt doar cofrati si am abservat acesta diferenta...

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postimnotarobot, on 19 mai 2018 - 22:09, said:


din fericire nu am turnat stalpii, daca pot sa spun asta, sunt doar cofrati si am abservat acesta diferenta...
Pai atunci e mai simplu, daca si cuzinetul te ajuta.
Oricum mai masoara inca o data, sau de doua ori.

#8
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

View Postpasilla, on 19 mai 2018 - 21:53, said:

Probabil ca va trebui ca un inginer structurist sa iti modifice planurile.

Eu as sparge partial acel stalp ( atat cat sa decopertez armatura), m-as lega cu ceva armatura de armatura stalpului si as turna o completare la stalp.

cred ca asta ar fi cel mai fiabil...

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Daca nu ai turnat, faci cofragul in asa fel incat sa fie stalpul mai gros (sau mai lat, tu stii cum vine acolo) si grinda sa pice bine pe el.

Edited by shymano, 19 May 2018 - 23:00.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postshymano, on 19 mai 2018 - 22:59, said:

Daca nu ai turnat, faci cofragul in asa fel incat sa fie stalpul mai gros (sau mai lat, tu stii cum vine acolo) si grinda sa pice bine pe el.
Daca are si spatiu pe cuzinet, altfel trebuie "ingrosat" cuzinetul. . In plus trebuie si armatura mai "groasa"..
Dion ce a desenat reiese ca din 30 cm sprjin pentru grinda, au ramas numai 10 cm.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Se numeste expertiza sau acordul proiectantului.
Un stalp cu 20cm mai mare modifica dinamica cladirii, preia o forta seismica mai mare si dezechilibrea calibrarea dinamica a structurii.
Practic trebuie vorbit cu proiectantul si verificatorul proiectului pentru o solutie optima.

Deoarece nu stiu cum arata restul structurii nu pot sa propun o solutie.

Edited by arg, 19 May 2018 - 23:40.


#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Asemenea sfaturi nu se cer pe forumuri, decit daca vrei sa-ti pice casa-n cap. Cine face casa, Dorel SRL? Sau o faci singur? Imi aduc aminte de seriful din Unforgiven care-si facea casa singur si era plina casa de oale si tigai ca sa ploua in ele :lol:

#13
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

View PostMosotti, on 20 mai 2018 - 08:02, said:

Asemenea sfaturi nu se cer pe forumuri, decit daca vrei sa-ti pice casa-n cap. Cine face casa, Dorel SRL? Sau o faci singur? Imi aduc aminte de seriful din Unforgiven care-si facea casa singur si era plina casa de oale si tigai ca sa ploua in ele Posted Image

am apelat la sctructurist, i-am trimis un mesaj, dar vroiam sa stiu dinainte cam ce ma asteapta... si asa sunt in intarziere cu, constructia casei.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Depinde de situatie, poate fi o grinda secundara si se rezolva cu un reazem de ordin 2 sau sa fie grinda de cadru si sa nu existe solutie pentru decalarea aia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate