Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

[FREEZE] Probleme aplicatie DOS in fullscreen

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Salut,

Am un PC mai vechi prin casa care inca ruleaza niste programe destul de vechi pe Windows XP SP3 (32biti) scrise in vremuri de demult apuse. In ultima vreme, cu toate update-urile la browsere si tehnologiie noi aparute, calculatorul a inceput sa sacadeze rau de tot la web surfing, dat fiind faptul ca merge pe un single core AMD Athlon si sta pe placa video integrata.

Am gasit de curand un GT 630 PNY de 1GB DDR3 care merge bine in jocuri E-sports din zilele noastre, pe rezolutie de 4:3. Dupa ce l-am instalat in PC-ul cu pricina, toate testele au mers excelent, performantele au crescut considerabil, insa a aparut o problema destul de bizara cu aplicatiile mai vechi (DOS, pe 16biti): odata ce ecranul de CMD intra in modul fullscreen, ecranul se face negru, si intreg sistemul isi ia freeze.

Am testat toate driverele pentru placa video, de la primul, pana la cel mai nou lansat, insa fara succes.

Ce ar trebui facut astfel incat sa pot rula aplicatiile DOS in fullscreen?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
DOSBox?

#3
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdani.user, on 19 mai 2018 - 19:51, said:

DOSBox?

Din pacate nu pot folosi DOSBox din cauza faptului ca folosesc si alte programe ceva "mai noi" in tandem cu cele mai vechi.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Neah, scoti placa video si aia e.
Ori vrei jocuri, ori vrei programele alea.

Programele alea noi nu mers cu dosbox ?
Sau VMWare sau orice alt emulator  / masina virtuala ?

#5
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttrollerul_de_serviciu, on 20 mai 2018 - 08:57, said:

Programele alea noi nu mers cu dosbox ?
Sau VMWare sau orice alt emulator  / masina virtuala ?

Programele alea ceva mai noi efectiv nu sunt vazute de DOSBox.
Masinile virtuale nu merg pe single-core-ul ala, nici cu HyperThreading-ul enabled din BIOS. Probabil voi considera optiunea asta cand o sa iau alt sistem. Dar deocamdata e ciudat faptul ca pe integrata functioneaza Fullscreen-ul la fereastra, dar pe dedicata, nu. Am mai avut aplicatia instalata si pe alte sisteme cu placa video dedicata, si cumva au mers fara probleme.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Sigur e vorba de aplicatii pentru DOS? Aplicatii ce le rulezi din CMD pot fi si aplicatii moderne 64-bit dezvoltate ieri.

#7
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdani.user, on 20 mai 2018 - 11:03, said:

Sigur e vorba de aplicatii pentru DOS? Aplicatii ce le rulezi din CMD pot fi si aplicatii moderne 64-bit dezvoltate ieri.

Logica aplicatiei e scrisa in FoxPro 2.6 . Scuze ca n-am precizat pana acum. Da, intr-adevar, e vechi de 40 de ani, si ar trebui sa ma mut pe altceva, dar inca ma folosesc de asa ceva si inca nu am timp sa rescriu totul.
Tocmai de asta folosesc si Windows XP, care e ultimul sistem de operare de la Windows care are suport nativ pentru CMD fullscreen.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate