Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Livington Air Cooler Deluxe - Pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
flaviuscr7

flaviuscr7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 05.05.2011
Salut,

Vine vara asa ca trebuie anul acesta sa o intampin pregatit.

Am nevoie de o solutie de racorire a unui dormitor de 11mp pe cat posibil silentioasa, eficienta si safe care sa o folosesc 80% din zi pe timpul noptii.

Nu as vrea sa ma incurc cu inca un aer conditionat pentru ca sigur va trebui sa mai instalez inca o unitate exterioara pe peretele blocului, plus, evident, una interioara la mine in camera si dat fiind faptul ca in special pe timpul noptii il voi folosi, nu cred ca ar fi nevoie, mai ales pe 11mp.

Ce parere aveti despre https://www.mediasho...er-deluxe/646/3 ? Poate fi o solutie? Ati folosit sau ati auzit pareri despre astfel de produse?

Alte recomandari?  Bugetul ar fi de 500 de lei , sa spunem, dar astept pareri si vedem pe parcurs cat mai pot scoate.

Multumesc mult !

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Mi se pare la fel de util ca si asa ceva:
http://www.top-shop....zitor-electric/
Adica, cam degeaba.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mai scoti-- din 500,sau din buzunar(mai mult?).

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
AC, restul sunt niste produse pe care arunci banii...

#5
flaviuscr7

flaviuscr7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 05.05.2011

View PostMikeSpike, on 18 mai 2018 - 13:31, said:

Mai scoti-- din 500,sau din buzunar(mai mult?).
Depinde ce recomanzi. Posted Image

@baribalu Stiu ca cea mai buna solutie ar fi un AC, dar ma gandeam ca pot exista si alte solutii avand in vedere ca nu este o camera de dimensiuni f mari.

Edited by flaviuscr7, 18 May 2018 - 13:57.


#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Solutii miraculoase nu exista, Iti trebuie ceva care sa iti raceasca aerul din camera si caldura care rezulta sa o elimine in exterior... Apropo tocmai umezeala trebuia sa o scoata din camera aparatul pe care l-ai adus in discutie nu sa iti faca sauna in casa....

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am,si am folosit un pinguin(pinguino),portabil.Raceste camera,dar are o tava pe dedesubt care strange condensul.Plus ca aerul cald trebuie eliminat exterior.Are iesire pe spate cca phi 10 pt evacuare aer cald.Parca baga si caldura daca invart butonul.( ceva 18 gr.).Ce ai vazut e jucarie cu beculete albastre(prosteala faza asta).

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Uite o parere mai documentata;
http://www.trustedre...onal-air-cooler

#9
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Dupa parerea mea, "Livington Air Cooler" nu este decat un ventilator cu vapori de apa, acesta iti da o senzatie de rece din cauza vaporilor de apa. In Romania noi NU avem caldura uscata cum spun ei in promo, avem caldura umeda care e de 10 ori mai greu de suportat, acest aparat incarca aerul in camera cu si mai multa umiditate care iti da senzatia de sufocare. Dupa cum ati vazut, aparatele de aer conditionat scot umiditatea din aer, nu invers.

Aparatul asta nu este decat o alta teapa marca teleshopping, nu recomand ! Cred ca or sa apara in curand recenziile dezamagitoare ale celor care isi iau teapa.

#10
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008
Eu am alt necaz, mult mai mare, anume că de ani grei, bag în mine toată noapte același aer plin cu umezeală bașca cu bioxid de carbon expirat: asta din pricina patului suspendat pe care mi l-am meșterit într-o încăpere de 2/3 metri în care lucrez jos toată ziua la computer, iar noaptea dorm sus. Există vreun aparat care să-mi primească aerul ăsta de sus? care dat fiind că e mult mai cald (de la corpul și expirația mea caldă) decât cel de jos, nu vrea nici d-al dracului să mai circule, adică să facă schimb cu aerul rece de jos care se știe că e mai greu decât cel cald. Că dacă nu există așa ceva, voi fi nevoit să fac un găuroi în peretele de la bucătărie, unde voi băga un ventilator cu temporizator.

Edited by MelosNegros, 21 September 2018 - 13:39.


#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Tine geamul deschis noaptea...

#12
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008
Mersi de sfat, îți dai seama că am făcut'o - mai ales pe căldurile mari din timpul verii. Dar în rest, nu prea merga decât cu riscul de-a mă trezi înțepenit, ceea ce nu mi s-a întâmplat doar odată...Și chiar dacă țin ușa deschisă la maxim, tot degeaba, că aerul nu apucă să circule așa cum se întâmplă când e geamul deschis câtuși de puțin, fiindcă atunci mai bate câte o boare ce mă scapă de aerul cald stătut de sus.

Edited by MelosNegros, 21 September 2018 - 19:46.


#13
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Eu as interzice reclamele astea mincinoase la tv..vrajeala pe fata..AC este sfant, nu tampenia asta.

#14
mariustin

mariustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.12.2013
Pe o tăviță patru Pastile/Rezerve/Pinguini de răcire și un ventilator sa adie prin tunelul făcut :))))


#15
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMelosNegros, on 21 septembrie 2018 - 19:28, said:

Mersi de sfat, îți dai seama că am făcut'o - mai ales pe căldurile mari din timpul verii. Dar în rest, nu prea merga decât cu riscul de-a mă trezi înțepenit, ceea ce nu mi s-a întâmplat doar odată...Și chiar dacă țin ușa deschisă la maxim, tot degeaba, că aerul nu apucă să circule așa cum se întâmplă când e geamul deschis câtuși de puțin, fiindcă atunci mai bate câte o boare ce mă scapă de aerul cald stătut de sus.

Eu am auzit de niște purificatoare de aer gen https://www.emag.ro/...8/pd/DZPCTCBBM/

Cică asta fac absorb aerul cumva, îl trec printr-un filtru și apoi îl trimit prin alt orificiu. Adică un fel de ventilator care mai filtrează puțin aerul. Poate te ajută cu împrospătarea aerului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate