Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Plex+PS4 vs a new Mediaplayer

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
-MD-

-MD-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.06.2005
Salut.

Am avut pana acum cateva zile un Egreat R6s cativa ani de care am fost foarte multumit. Vedeam fisiere BluRay si de 50 GB prin USB 3 si filmele se vedeau foarte bine. In ultimele 3 luni nu a mai functionat portul USB si l-am conectat la PC (ethernet) dar nu am mai putut vedea filme mai mari de aprox 19Gb pentru ca sacadau. (viteza pe retea nu este asa de ok la Egreat)

De curand nu se mai deschide, intrand in "celebrul" boot loop mode. (please wait for USB update).
Am incercat sa-l mai aduc la viata cu boot recovery si alte firmware de la Egreat si desi merge bootloader-ul, nu face si update la firmware si apare tot "please wait for USB update".

Avand un PS4 prin casa am cautat sa vad daca pot cumva sa vad filme de PC si solutia a fost Plex. Totul pare sa mearga ok fara scadere de rezolutie dupa ce am modificat cateva setari. Vad filmele la 1080p original quality.

Acum intrebare:

Mai are rost sa iau un mediaplayer mai nou sa ma uit la filme tinand cont ca nu am TV 4k ? (ma uit la un proiector 1080P si as fi cumparat un mediaplayer 4k doar pentru ca ar fi avut un procesor mai puternic si fiind mai nou si ethernet gigabit)

Tot ce m-ar interesa ar fi sa mearga prin retea filmele Bluray (40-50GB). Dar momentan nu am unul sa testez pe PS4+Plex.

Am incercat un 2160p dar sacadeaza la 2-3 secunde datorita Pc-ului foarte slab (procesor E8600 3.6GHz 8GB Ram)

Sau mai bine schimb PC-ul ?

Multumesc

Edited by -MD-, 17 May 2018 - 00:17.


#2
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
Daca vizionezi doar 1080p, nu vor fi probleme pe partea de server pentru ca PS4 stie sa faca decodarea. La filmele 2160p probabil este folosit h.265 de care nu stie PS4, deci PC-ul face transcodare. Ultimele procesoare Intel au in placa video integrata decodare h.265, la fel si ultima generatie de placi video, deci sacadarea de aici vine.

Daca te uiti la continut 1080p nu prea merita sa cumperi un mediaplayer dedicat. Daca ai TV 4K HDR, mai mult ca sigur playerul integrat stie sa decodeze h.265 HEVC. Eu am un Sony X83C, model din 2015 si nu stie HDR, dar stie decodeaza h.265. Exista si aplicatie Plex pentru el, asa ca partea de media player e mult simplificata pentru mine.

#3
-MD-

-MD-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.06.2005
Multumesc pentru raspuns.

Am mai facut niste teste si am descoperit ca PLEX nu poate face stream la ISO si nici BluRay m2ts files nu le poate vedea.

Asa ca....o sa apelez probabil la un mediaplayer.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate