Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Bonurile de masa trebuie sa fie pe numele tau?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
speranţa mea era să se schimbe RON cu BON de masă..apoi eurobon.... păream şi noi mai serioşi în ţigănie...
încă mai poţi cumpăra cu BON orice.

explicaţii pentru evaziune fiscală????? de unde evaziune? sunt bătute în beci?

Edited by sarac.lipit, 16 May 2018 - 14:40.


#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 16 mai 2018 - 12:42, said:

Bonurile astea de masa sint o porcarie. Parca sintem in timpul razboiului.
Se dau si in occident nu am descoperit noi apa calda

#21
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postslai, on 16 mai 2018 - 12:51, said:

Si ai senzatia ca ori se duce cu bonuri ori cu lei in sacosa, nu e tot aia? Care e diferenta?
Nicidecum cea la care te referi dar ea exista vezi mai jos:

View PostOPEDI, on 16 mai 2018 - 12:18, said:

Traim intr-o tara bananiera.
Avem ""institutii" care vegheaza , slujbasi platiti cu sudoare de popor, visam la integrare europeana si avem inca o moneda "neoficiala".
rusine, se face evaziune fiscala la greu, datorita acestei gaselnite.
Care evaziune cand pe ceva care nu sunt bani platesti impozit de 10% acuma?

LEGAL

Poti transforma bonurile in lei?

Nu.

Poti primi rest in lei daca cumperi produse in valoare mai mica decat cea inscrisa pe bon?

Nu.

Interzis sa platesti pentru bautura si tigari (droguri legale).

Da.

Bonurile sunt ca si banii sau Leii = moneda Romaniei?

Nu.

Daca bonurile de masa sunt altceva decat banii sau moneda oficiala, de ce sunt impozitate in Lei???????????????

Pentru ca noi romanii estem prosti? (raspuns posibil dar insuficient) Posted Image

Ar trebui ca cei care le primesc sa plateasca tot cu bonuri de masa, nicidecum cu lei? Posted Image (raspuns corect fara semnul intrebarii) Posted Image

Pentru ca Administratorii tarii = politicienii fac tot ce vor muschii lor sau chiar mai mult? (raspuns posibil dar insuficient) Posted Image

Edited by poadol, 16 May 2018 - 15:51.


#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpoadol, on 16 mai 2018 - 15:45, said:

Nicidecum cea la care te referi dar ea exista vezi mai jos:
Care evaziune cand pe ceva care nu sunt bani platesti impozit de 10% acuma?

LEGAL

Poti transforma bonurile in lei?

Nu.

Poti primi rest in lei daca cumperi produse in valoare mai mica decat cea inscrisa pe bon?

Nu.


Interzis sa platesti pentru bautura si tigari (droguri legale).

Da.

Bonurile sunt ca si banii sau Leii = moneda Romaniei?

Nu.

Daca bonurile de masa sunt altceva decat banii sau moneda oficiala, de ce sunt impozitate in Lei???????????????
Pentru ca noi romanii estem prosti? (raspuns posibil dar insuficient) Posted Image

Ar trebui ca cei care le primesc sa plateasca tot cu bonuri de masa, nicidecum cu lei? Posted Image (raspuns corect fara semnul intrebarii) Posted Image

Pentru ca Administratorii tarii = politicienii fac tot ce vor muschii lor sau chiar mai mult? (raspuns posibil dar insuficient) Posted Image

Depinde ce fel de bonuri daca sunt bonuri electronice iti ia la casa  fix cat costa produsele respective si ramai cu restul!

Edited by stlk, 16 May 2018 - 15:55.


#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poststlk, on 16 mai 2018 - 15:55, said:

Depinde ce fel de bonuri daca sunt bonuri electronice iti ia la casa  fix cat costa produsele respective si ramai cu restul!

in bucuresti am vazut ca iti da rest..am fost surprins:)....ln alte orase, nu prea:)...trebuie sa cumperi de tot bonul, fara tigari/bautura:)

#24
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

Quote

aldulescu, zici c-ai trait intr-un turn de fildes pana la varsta asta si abia acum ai coborat si incepi sa decoperi lumea inconjuratoare. ziceai la alt subiect ca n-ai calatorit niciodata cu trenul, la subiectul cu bancnotele, nu auzisei de aproape nici-una dintre cele 100 de femei din Romania...
Cred ca ma confuzi, n-am zis niciodata ca nu am calatorit cu trenul...iar lista cu cele 100 de femei e plina de nume necunoscute de care putine persoane au auzit.

Quote

cum doamne iarta-ma nu stii cum stau treburile cu tichetele de masa, cand ele sunt pe piata din 1998 ?
Pai ce treaba am cu ele ca in 1998 eram in liceu, pe urma am fost la facultate, apoi am inceput sa lucrez ca freelancer, niciodata nici eu, nici ai mei nu au avut bonuri de masa, doar in ultimele luni a inceput sa primeasca maica-mea unele ca ajutor de la primarie.

Quote

ai vazut tu vreodata, la vreun magazin, sa ceara vanzatoarea actul de identitate al cumparatorului, sa verifice daca apare acelasi nume si pe tichetele de masa ?
AM FOST CHIAR AZI CU BONURILE LA CATENA SI MI-A CERUT BULETINUL!!!!

Quote

serios acum, ce se intampla cu tine ? unde ai trait ascuns/izolat pana acum si cum ai ajuns sa descoperi lumea reala abia la aceasta varsta ?
Sunt convins ca o droaie de oameni nu au avut de a face cu bonurile de masa pana acum, ce esta asa iesit din comun?

Quote

Nu-ţi cere nimeni buletinul la casă, aşa că le poţi folosi fără nicio problemă sau grijă.
Am scris mai sus ca mi l-a cerut la farmacia Catena, am cumparat niste dopuri de urechi de acolo si mi-a zis ca asa e regulamentul, la Carrefour nu mi-a cerut insa, dar ma framanta faptul ca m-a bagat in calculator acolo, stie cineva ce se poate intampla?

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca nu te prinde maica-ta cand i le iei din portofel, poti sa le folosesti linistit.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ai dreptate, te-am confundat cu un alt user al carui nume este asemanator, scuze !!
Dar nu inteleg, cum sa cumperi cu bonuri de masa produse de la farmacie ? Daca mama ta primeste bonurile de la primarie, ca un fel de ajutor social, inseamna ca aceste bonuri sunt diferite de cele pe care le primesc angajatii unei firme. Asa cum ai pus tu intrebarea, se intelegea ca intrebi despre tichetele de masa clasice, primite de salariati.
Cumva este vorba de acest tip de tichete ? Daca da, e posibil sa aiba un regim diferit de decontare si de aceea sa-ti fi cerut buletinul la farmacie. Intre noi fie vorba, dopurile pentru urechi nu prea se incadreaza in categoriile de produse mentionate in descrierea de mai jos.
https://www.edenred....istenta-sociala

Ce "marca" sunt bonurile mamei tale, ce valoare nominala are unul si ce scrie mai exact pe bon ? Poti sa pui o poza cu bonul, stergand datele personale tiparite pe el ?

#27
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
UpRomania - Cheque de Services. 10 RON fila.
[ https://image.ibb.co/jbebbJ/Tichete_CDR_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
In acest caz, da, este posibil ca aceste bonuri sa aiba un regim mai strict de evidenta si decontare, si de aceea se cere un act de identitate in anumite magazine/farmacii. Repet, eu, poate si altii, am crezut ca intrebi despre tichetele de masa clasice, pentru care nu se cere niciodata act de identitate atunci cand platesti cumparaturile efectuate in reteaua magazinelor afiliate.

#29
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
Ce ne-ai pus tu acolo sunt tichete sociale, tichete cadou si tichete de masa. au regimuri diferite.

View PostAldulescu, on 16 mai 2018 - 17:36, said:

Sunt convins ca o droaie de oameni nu au avut de a face cu bonurile de masa pana acum, ce esta asa iesit din comun?

Exista droaie de oameni nu au avut de a face cu bonurile de masa pana acum. dar, acestia nu au trait intr-un glob de cristal. stiu despre ele si, daca le pui unul in mana se vor descurca instant.
nu pot sa cred ca n-ai vazut la casa, oameni platind cu bonuri de masa ...

View PostAldulescu, on 16 mai 2018 - 17:36, said:

dar ma framanta faptul ca m-a bagat in calculator acolo, stie cineva ce se poate intampla?
te-au bagat cu totul, sau doar ti-au transcris numele ?
daca te temi de ceva (reclamne indecente sau vanzare de date personale) invoca GDPR. cere direct amenda 10% din cifra de afaceri. daca tot ne jucam, macar sa fie cifre mari !

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2018 - 12:51, said:

Hei, nu-l certa! O fi tanar. Posted Image
sau o face misto? nu credeti ca varianta asta e mai aproape de adevar?

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostValmont43, on 16 mai 2018 - 14:46, said:

Se dau si in occident nu am descoperit noi apa calda
Or fi si aia in criza. Asta nu e apa calda, e o strutocamila. Poti cumpara mancare dar nu se calculeaza la pensie. Iar firnele iti scot ochii cu ele.

View Poststrongsss, on 16 mai 2018 - 22:09, said:

Exista droaie de oameni nu au avut de a face cu bonurile de masa pana acum. dar, acestia nu au trait intr-un glob de cristal. stiu despre ele si, daca le pui unul in mana se vor descurca instant.
Nu stiu daca instant, trebuiesc completate.

#32
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 17 mai 2018 - 09:51, said:

Or fi si aia in criza. Asta nu e apa calda, e o strutocamila. Poti cumpara mancare dar nu se calculeaza la pensie. Iar firnele iti scot ochii cu ele.


Nu stiu daca instant, trebuiesc completate.

treaba cu completatul era in urma cu "10" ani, nicidecum acum, sau cel putin n am mai completat unul de ani de zile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate