Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

canon pixma ip 1600

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Matanay

Matanay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2007
salut!
am si io un mp 160, o ip 1600 si una bucata de ip 1700. initial nu stiam care e treaba cu refillul. inventiv la inceput ca orice roman si fara o documentatie prealabila am luat cartusele si un cutter si m-am pus pe treaba! am dat la o parte complet capacul cartusului(dupa cv efort trebuie sa mentionez) si am umplut pana buretele a inceput sa se inchida la culoare; dupa aceea am lipit capacul cu o banda. chestia lasa urme de cerneala pe maini dar la mine a functionat, numai ca dupa vreo 30-40 de reumpleri cartusul sa stricat iar imprimanta este foarte murdara inauntru. de altfel si imprimanta(mp 160) s-a stricat deoarece am printat cam 7000-8000 de pagini in vreo 3 saptamani. dupa aceea am achizitionat un ip 1700 si ip 1600 (urmeaza sa il primesc). la acestea am folosit chitul de refill care l-am gasit pe piata(15 lei cel negru si 16,5 cel color).dezavantaje la acestea:
1.efortul de a prinde cartusul in suport(dak uiti curge cerneala prin diuze)
2.la cartusul color se termina o culoare si nu toate odata, si nu ai de unde sa sti cat tree sa mai adaugi la culorile celelalte
3.trebuie sa nu uiti sa tragi un mililitu prin orificiul suportului
4.dak o culoare e intr-o cant mai mare decat celelalte, la primele teste culorile o sa fie influentate de culoarea respectiv a
ps:in legatura cu atentionarea de cartuse goale: cnd imi arata apas o singura data pe butonul de sub on/off; in acst caz butonul are functie de continuare si cu cartusele goale; reau sa va zic ca primele doua cartuse s-au strica si akum lucrez la un sistem de refill continuu. sper sa iasa....
salut.. raspund la orice intrebari

#20
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Cum se numeste kitul de refill sau de cine este produs, eu nu am reusit sa gasesc kit si ma chinui cu siringa care nu reusste sa scoata si aerul din cartus astfel ca trebuie sa astept aprox 30 min pana se elimina aerul. In al doilea rand cartusul color e cam ciudat dupa ce s-a golit l-am reumplut, cerneala a iesit prin duze din fiecare culoare dar cand dau sa printeze imi scoate foaia alba desi cartusul nu e infundat :o

#21
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 Matanay, on Jun 27 2007, 22:02, said:

salut!
am si io un mp 160, o ip 1600 si una bucata de ip 1700. initial nu stiam care e treaba cu refillul. inventiv la inceput ca orice roman si fara o documentatie prealabila am luat cartusele si un cutter si m-am pus pe treaba! am dat la o parte complet capacul cartusului(dupa cv efort trebuie sa mentionez) si am umplut pana buretele a inceput sa se inchida la culoare; dupa aceea am lipit capacul cu o banda. chestia lasa urme de cerneala pe maini dar la mine a functionat, numai ca dupa vreo 30-40 de reumpleri cartusul sa stricat iar imprimanta este foarte murdara inauntru. de altfel si imprimanta(mp 160) s-a stricat deoarece am printat cam 7000-8000 de pagini in vreo 3 saptamani. dupa aceea am achizitionat un ip 1700 si ip 1600 (urmeaza sa il primesc). la acestea am folosit chitul de refill care l-am gasit pe piata(15 lei cel negru si 16,5 cel color).dezavantaje la acestea:
1.efortul de a prinde cartusul in suport(dak uiti curge cerneala prin diuze)
2.la cartusul color se termina o culoare si nu toate odata, si nu ai de unde sa sti cat tree sa mai adaugi la culorile celelalte
3.trebuie sa nu uiti sa tragi un mililitu prin orificiul suportului
4.dak o culoare e intr-o cant mai mare decat celelalte, la primele teste culorile o sa fie influentate de culoarea respectiv a
ps:in legatura cu atentionarea de cartuse goale: cnd imi arata apas o singura data pe butonul de sub on/off; in acst caz butonul are functie de continuare si cu cartusele goale; reau sa va zic ca primele doua cartuse s-au strica si akum lucrez la un sistem de refill continuu. sper sa iasa....
salut.. raspund la orice intrebari

Pentru Priciu si Voaidas...cartusele reumpute tiparesc "intrerupt" in doua cazuri:
- o parte din duzele cartusului sunt infundate - fenomenul se manifesta la FIECARE trecere a cartusului peste hartie;
- cerneala nu ajunge in cantitate suficienta la duzele de printare - fenomenul se manifesta dupa (la) mai multe randuri tiparite corect - cauza: in zona duzelor de imprimare, in burete, exista "pungi de aer" care impiedica curgerea normala a cernelei. Pungile de aer apar de obicei daca cerneala a fost injectata rapid la reumplere. Se elimina prin absorbtia cernelei prin duze cu suportul din kit-ul de refil prezentat de matanay pana in seringa de absorbtie ajunge numai cerneala fara bule de aer. Mai sunt si alte metode...

Pentru matanay:
Daca ai incarcat cartusul de 30-40 ori esti bun...pe bune... si electronica cartusului a rezistat bine (este proiectata sa functioneze pentru o singura incarcare facuta in fabrica).
1- "dak uiti curge cerneala prin diuze" - gresit...cerneala prin duze curge numai daca incarci cartusul prea repede, buretele din interior nu are timp sa absoarba cerenala si aceasta se scurge prin duze, SAU daca supraincarci cartusul. Practic din experientza mea de vreo 7 ani nu este nevoie de dispozitiv de absorbtie a cernelei daca sti cum sa incarci cartusul.
2 - "la cartusul color se ..." - corect  - dar trebuie sa incarci fiecare camera de culoare cu cernela pana aceasta apare sub forma de bule de aer la orificiul de incarcare, apoi extragi cu seringa 1 ml. De fapt nu prea conteaza cat extragi atata timp cat seringa si flacoanele de cereneala iti sunt la indemana...nu este necesar sa incarci fiecare camera de culoare la capacitatea maxima.
4 -...da, este normal, fiindca cand injectezi cerneala intr-o camera, acesata difuzeaza pe la baza cartusului si in celeleta doua camere. Fenomenul se poate evita privind la duze: cand apare o dunga de "yellow" sa zicem, incetezi injectarea. Se pot tipari catava pagini de test pana culorile ies normal.

Gabi
consumabile.org

#22
Matanay

Matanay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2007
Gabi
consumabile.org
[/quote]
chiar am reusit.. ideea e ca akum s-a stricat si nu mai printez decat cursuri de mana sau alte chestii de genu asta(unde nu se observa :P). mersi oricum.. ideea e ca ma cam grabesc de obicei la reincarcare.. o sa fiu mai rabdator de azi(nu de alta dar am cartuse noi). va salut cu respect

#23
Matanay

Matanay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2007
o intrebare pt gabicen: "la cartusul stricat(la test liniile negre nu mai apar complete) ii mai pot face cv?" am auzit de cv solutie pentru curatat diuze? mersi

#24
vic2005

vic2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2007
Am si eu un PIXMA IP 1600 si de ceva timp imi apare o eroare ca un cartus nu este recunoscut (cel color).
Cartusul color nu l-am folosit de cand s-a golit prima data. Ma intereseaza sa pot lista NEGRU.
Se poate anula cumva eroarea?

#25
florenti

florenti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2007

 vic2005, on Sep 15 2007, 14:28, said:

Am si eu un PIXMA IP 1600 si de ceva timp imi apare o eroare ca un cartus nu este recunoscut (cel color).
Cartusul color nu l-am folosit de cand s-a golit prima data. Ma intereseaza sa pot lista NEGRU.
Se poate anula cumva eroarea?


cam aceeasi problema, ma intreb daca ai rezolvat-o. la acelasi pixma am inlocuit doar pe cel negru cu unul nou. le vede pe fiecare, ca unul e nou nout, ca cel color e terminat. si nu ma lasa sa printez numai cu negru. de ce?

#26
vic2005

vic2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2007
PLS o solutie  :confuzzled:
Ca nu vreau sa cumpar un cartus color numai ca sa pot lista negru.
Daca mai stau mult pe ganduri cred ca o sa se usuce si cel negru

#27
maverik20062006

maverik20062006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.10.2007
Am si eu o intrebare am si eu o multifunctionala mp210 am reincarcato si imi apare "low ink " dar problema cea mai mare este ca dureaza foarte mult pana incepe printarea si asta nu dureaza doar la o singura pagina .. la fiecare pagina in parte face cam asa ... sta cam 10 sec de pagina ce este de facut ca sa ia pagina una dupa alta si sa nu mai dureze asa d mult .. merrsi mult aspt un raspuns

#28
paul14

paul14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.10.2007
Am si eu o intrebare: "s200" in cazul imprimantelor, este vreun model de cartus sau vreun tip de cerneala?? :D
si daca stiti va rog sami spuneti daca cerneala Inktec C8445/100 este buna pentru cartusul Pg-40. eu unu am incarcat si parca textul nu mai are aceeasi claritate ca si cerneala originala.multumesc anticipat

#29
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Canon S200 foloseste cartusele BCI 24. Eu personal fac refill cu tus Inktec C424/100 (specific cartuselor BCI 24) si pentru cartusele PG 40, fara probleme pana acum. Recomandabil este totusi sa respecti compatibilitatea tusului pentru modelul respectiv.
Succes !!!

#30
paul14

paul14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.10.2007
o sa folosesc aceeasi cerneala pana se termina(sau se sctrica cartusul) si cartusul la cate reincarcari poate rezista maxim? iar pentru cartusul color(cl-41) ce tip de cerneluri sunt compatibile sau imi recomandati? si varig frumos sa numi spuneti modele de refill pt ca la mine in oras nu se gasesc sau daca se gasesc sunt scumpe si proaste:D. multumesc anticipat si o sa mai revin cu informatii despre cum a rezistat cartusu la incarcarii sau ce tipuri de cerneluri am auzit ca sunt bune.   numai bine!

#31
paul14

paul14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.10.2007

 Matanay, on Jun 28 2007, 23:24, said:

o intrebare pt gabicen: "la cartusul stricat(la test liniile negre nu mai apar complete) ii mai pot face cv?" am auzit de cv solutie pentru curatat diuze? mersi
da se poate face ceva. am citit pe un site, nu mai stiu exact care dar daca chiar de intereseaza o sal caut.exista o solutie de curatat, dar numai pentru curatat diuzele

#32
stef9

stef9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.11.2005
salutare

pt pixma 1600 , pana la urma a gasit cineva solutia pt cartusul color stricat, uscat?

eu tot incerc sa trag cu cel negru dar nu ma lasa, zice ca cel color e stricat sau lipseste si ledul de sub on/off clipeste

#33
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006
[quote name='stef9' date='Nov 13 2007, 10:12' post='3644643'
pt pixma 1600 , pana la urma a gasit cineva solutia pt cartusul color stricat, uscat?
eu tot incerc sa trag cu cel negru dar nu ma lasa, zice ca cel color e stricat sau lipseste si ledul de sub on/off clipeste
[/quote]

Salut,
Daca cartusul color este semnalizat de imprimanta ca fiind "stricat" sau "lipseste"...probabil ca este distrusa electonica din cartus sau cel putin contactele electrice.
Cred ca trebuie sa cumperi un cartus nou.
Cartusele cu duze uscate nu trimit astfel de erori.

ID consumabile_imprimante

#34
stef9

stef9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.11.2005

 gabicen, on Nov 14 2007, 02:03, said:

Salut,
Daca cartusul color este semnalizat de imprimanta ca fiind "stricat" sau "lipseste"...probabil ca este distrusa electonica din cartus sau cel putin contactele electrice.
Cred ca trebuie sa cumperi un cartus nou.
Cartusele cu duze uscate nu trimit astfel de erori.

ID consumabile_imprimante

si nu as putea sa improvizez inginereste sa mearga doar cel negru? fara sa cumpar color!
ptc nu ma mai intereseaza sa trag color pe imp. asta

am bifat sa foloseasca doar pe cel negru , dar nu vrea sa mearga , el cere si pe cel color

Edited by stef9, 27 November 2007 - 02:16.


#35
Fat_Joe

Fat_Joe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.06.2007
Salut.
Am si eu o problema.Am o imprimanta Canon PIXMA ip1600,si dupa ultimul refil a inceput sa scoata culoarea neagra in dungi.Arata in genul materialului raiat-o dunga mai puternic colorata,una mai putin.Arata foarte nasol,si as vrea sa va intreb care este cauza acestei probleme.Si daca se poate sa-mi dati un sfat pt a o putea rezolva.
Ms anticipat.

#36
ovidiu_vr

ovidiu_vr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.07.2005
RESETARE CARTUS PG40,CL41 IP1600,IP1800, etc
Am doua imprimante IP1600 si ip1800 la ambele nu mai recunoaste cartusul color CL-41, am pus-o de-o imprimanta noua 2x75=150, Ceva idei?
http://www.ipt.nm.ru/

Attached Files


Edited by ovidiu_vr, 06 July 2008 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate