Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

MicroSD Card cu bad-uri, caut solutie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
De ceva vreme (aproape 1&1/2 ani) folosesc curent un netbook cu eMMC (mic, de doar 32GB) in loc de HDD.
Pe post de o a doua partitie a avut un micro SD marca Apacer, tot de 32GB.

De ceva vreme, am fost din ce in ce mai constrans de spatiul redus de pe c:\ in care Win10 nu mai voia sa-si faca update si a facut erori si m-a obligat pana la urma sa-l instalez "pe curat" (chestiune neconvenabila deoarece imi mananca o multime de timp nu atat instalarea Win in sine cat celelalte programe cu care lucrez si reconfigurarie, customizarile, etc)

Am reusit sa scap de aceasta problema (insuf spatiu) mutand (cu folder junctions) multe din aplicatiile mai voluminoase de pe c: pe d:, adica pe acest SDCard.

Toate bune si frumoase vreo luna, apoi sistemul a inceput sa se gatuie la unele operatiuni legate de discul d:.

Am studiat problemutza si mi-am dat seama ca - din pacate - unele din aplicatiile cele mai mari (doar ca exemplu Firefox, si windowscommunicationapps), pe care le mutasem eu pe d:/ fac din pacate si operatii disk-intensive exact pe acest sd-card, in folderele hard-link-uite.). Stiam ca SD-cardurile nu permit multe operatiuni de scriere; dar din pacate nu m-a dus capul ca programatorii din ziua de azi nu mai tin cont de regulile din alte vremuri si scriu si imprastie fisiere aiurea peste tot (unele aplicatii fac sute de fisiere temporare pe minut !!!).... in loc sa le puna doar in Temp cum ar fi normal.

In afara de cache-ul Firefox, de care stiam deja de mult si-l declarasem pe un RAMDisk micut (unde am si folder Temp), pentru a fi rapid si a nu obosi eMMC-ul laptopului, am constatat ca multe aplicatii sunt disk-intensive si fac asemenea "bucurii"...

Prea tarziu m-a dus capul sa fac hardlink si la folderele disk-intensive tot pe acel RAMDisk...

Deja cateva sute-mii de sectoare de pe SDCard sunt "obosite"; se acceseaza foarte greu daca intamplator scrierea ajunge pe acolo. Nu e un spatiu considerabil, probabil e vorba de sub 1-200MB, dar din cand in cand gatuie sistemul, si chiar il blocheaza, fix cand mi-e lumea mai draga.

Daca stiti vreun software care poate sa faca un soi de "low-level format" pe SDCard, adica
  • citire sectoare intr-un buffer de memorie,
  • write block with random data,
  • declare block bad if block problem,
  • re-write data intr-o locatie noua.
sau macar daca utilitare de formatare stiu sa declare bad-block-uri pe SDCard-uri, chit ca asta inseamna sa re-scriu tot cardul apoi.
Datele de pe card le am back-up deci nu e o problema, problema ar fi doar timpul si inconvenientul.
Un utilitar care facea ceva asemanator dar la hard-uri, se numeste HDDRegenerator.

Fireste, cea mai simpla solutie este un SDCard nou, dar nu as vrea sa arunc un card maricel si inca 98% bun, doar ptr "gatuiturile" din cateva zone. Deci orice alt sfat in afara de "arunca-l, cumpara altul" sau "altul si pe asta foloseste-l pt muzica sau filme" .... Pe astea doua mi le pot da si singur.
Am cautat pe net de vreo doua zile si nu gasesc cam ce-as vrea. Poate stie cineva totusi vreun soft.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
easy-use partition?

PS. daca la performance, ai 100%, n-are nimic..eu am hdd si la fel catine..am cateva bad-uri...am instalat un program sa le repare, dar degeaba, tot le aveam..oricum, de mers imi merge:)..

Edited by jimi91, 13 May 2018 - 18:24.


#3
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
easy-us l-am incercat, nu face decat citire (pe functia de "surface" scan) asa ca e useless. Problema la SD-carduri apare la scriere sau scrieri multiple in sectoarele obosite.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postaddysoftware, on 13 mai 2018 - 18:30, said:

easy-us l-am incercat, nu face decat citire (pe functia de "surface" scan) asa ca e useless. Problema la SD-carduri apare la scriere sau scrieri multiple in sectoarele obosite.

il ai pe cel cu licenta? eu stiam ca ai optiunea sa le repari..dar, oricum nu merge:P.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cardul acela nu este 98% bunicel.
Cardul acela este 98% paradit.

Cred ca te complici prea tare.
Cit RAM ai, de-ti ajunge si de ramdisk ?
Cardurile SD nu-s facute pentru asemenea folosire.
Ia altul, daca vrei neaparat cauta unul cu rezistenta foarte mare la scriere.

Sau fa-i la asta repartitionare, pentru a izola sectoarele respective.
Nu te ajuta cu nimic programele dorite de tine.

#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Sau cel mai bine... schimba pocnitoarea aia de laptop... daca se poate numi asa jegul asta care-ti mananca nervii, cu ceva mai bun.Chiar si la 1300 RON tot gasesti ceva cu HDD.Recomand minim i3 daca poti la procesor sau... la limita limitei,chiar un Pentium.NU ai ce sa faci astazi cu rapciuga aia de te chinuie atat! Schimba-l ca-ti face viata grea!

Edited by Tehnicianul1970, 13 May 2018 - 19:34.


#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@trollerul
- repartitionare : 1. nu stiu unde sunt fizic sectoarele cu bad-uri; 2. urasc partiile multiple; toata viata am mers pe modelul cu doua partitii c:\ minuscul, ptr windows si programe; si d:\documente, media, etc. labartata pe tot restul diskului.
- RAM - are 2GB si vad ca w10 se descurca f bine cu 1.8g si un disk virtual temporar de 180MB.
- cardul este 98% bun. Functioneaza absolut normal la scriere, viteze bune, normale pt sdcard, cu exceptiile de la gãtuituri.

@tehnicianul: Nup. Acel netbook are niste avantaje pentru care l-am luat special pe ala si nu altul. Mai am doua laptopuri care functioneaza perfect. Unul e cam lent, dar acceptabil, altul e cam mare si greu, nu intru in detalii ca e offtopic.

View Postjimi91, on 13 mai 2018 - 18:36, said:


il ai pe cel cu licenta? eu stiam ca ai optiunea sa le repari..dar, oricum nu merge:P.
nu conteaza, nu "vede" nici un sector defect. Toata "suprafata" se face verde. Doar ca in unele zone incetineste oarecum la citre (m-am uitat cu atentie pret de vreo cateva linii, zic, sa vad daca se vede degradarea, si am observat ca uneori (foarte rar, cam o data-de doua ori la vreo doua-trei linii) trece mai greu de la un block de patratele la urmatorul

dac-as sti programare in assembler sa fiu al dracu' de n-as face eu un programel d-asta.

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postaddysoftware, on 13 mai 2018 - 19:52, said:




nu conteaza, nu "vede" nici un sector defect. Toata "suprafata" se face verde. Doar ca in unele zone incetineste oarecum la citre (m-am uitat cu atentie pret de vreo cateva linii, zic, sa vad daca se vede degradarea, si am observat ca uneori (foarte rar, cam o data-de doua ori la vreo doua-trei linii) trece mai greu de la un block de patratele la urmatorul

dac-as sti programare in assembler sa fiu al dracu' de n-as face eu un programel d-asta.

Prin ce ai trecut tu , am trecut si eu acum un an:P..timp de doua zile am incercat sa refac HDD-ul, nu am reusit..nu mai tin minte programele, aveam mai multe..degeaba..tot la fel merge:|...m-am dat batut:P..daca tu gasesti o solutie reala, esti bun:)...sa o postezi aici:))
PS. nu mai retin cum am facut, dar am identificat partitia care avea probleme..acolo am bagat doar filme.programele le tin pe partitia buna:) si vad ca merge:)

Edited by jimi91, 13 May 2018 - 19:59.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Ai macar posibilitatea sa atasezi un hard disc extern in format 2,5"? Asa ai elimina problema operatiunilor limitate de citire-scriere a cardurilor SD.

#10
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostHider141, on 13 mai 2018 - 20:03, said:

Ai macar posibilitatea sa atasezi un hard disc extern in format 2,5"? ...
@Hider: Da, are 2 USB, dar dispare unul dintre principalele atuuri ale acestui netbook: portabilitatea si mai ales imunitatea la miscari mai bruste; apare apoi inconvenientul conexiunii inerent imperfecte cu un hdd extern, care se poate decupla si de cateva ori pe zi daca nu esti foarte atent, si eu il folosesc mai mult de jumatate de timp in pat sau pe fotolii, reclinere, etc... si un al treilea, poate mai putin important pt majoritatea dar important ptr mine iarna (merg pe fotovoltaice): creste consumul de curent (vreo 2W in plus nu ar fi cine stie ce, dar unul din atuurile netbook-ului este consumul extrem de mic de energie, doar intre 2.6 si 3.4W in functionarea normala.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
De ce nu incerci cu un SSD de 60-80-120 GB intr-un rack extern?
Nu creste prea mult consumul si nici nu sufera de miscari bruste!
Si ai rezolvat elegant problema!

#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pentru ca:
  • nu vreau dispozitive externe atasate prin cabluri; am un NAS de 8GB (7 real) cand vreau storage extern (rareori). In rest, asa as putea bine merci inlocui SD-cardul cu unul nou, declar toate folderele write-intensive in ramdisk (cum am facut deja, dealtfel la cele de pe d: dar trebuie sa mai urmaresc si c:-ul in acelasi scop, ca nici eMMC-ul ala nu are viata infinita) si am rezolvat.
  • nu vreau sa cheltuiesc bani decat daca e neaparata nevoie (adica atunci cand carduletul va fi prea bad-uit si instabil ca sa mai faca fata; deocamdata nu-mi face cine stie ce dificultati); un SSD este (mult) mai scump decat un card de 32GB.
  • nu vreau solutii la problema altele decat cea cautata: un soft capabil sa marcheze bad-urile pe SD-cardul existent. Daca se poate, "in use" cum am scris in primul post; daca nu, o sa apelez la formatare, dar nu stiu daca formatul clasic face marcarea bad-urilor pe SD, cata vreme scanarea prin citire facuta de ease-us partition nu a gasit nimic si sunt aproape convins ca nici format-ul nu face decat citire; scrie doar tabela de alocare; eventual scaneaza "suprafata" disk-ului prin citire daca ii dai fara "quick format" si apoi scrie tabela.

View Postjimi91, on 13 mai 2018 - 19:57, said:

Prin ce ai trecut tu , am trecut si eu acum un an:P..timp de doua zile am incercat sa refac HDD-ul, nu am reusit..nu mai tin minte programele, aveam mai multe..degeaba..tot la fel merge:|...m-am dat batut:P..daca tu gasesti o solutie reala, esti bun:)...sa o postezi aici:))....
Pentru HDD cauta HDDRegenerator; face treaba reala, recupereaza sectoarele care sunt write gresit din cauze soft sau demagnetizate cand apar caderi de tensiune; in rest le declara BAD si HDD-ul nu le mai acceseaza never. Daca nu sunt probleme de capete sau electronica ci doar defecte punctuale (cum am zis mai sus), ala e softul-minune, am recuperat multe harduri cu el.

Edited by addysoftware, 13 May 2018 - 21:59.


#13
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Rulezi chkdsk /r x: unde x este litera discului, iar utilitarul va citi sector cu sector și va marca sectoarele defecte în sistemul de fișiere. Viteza mică de acces o ai pentru că cardurile de memorie nu sunt gândite pentru acces aleator, mai ales la scriere.

Edited by mhanor, 13 May 2018 - 22:33.


#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
saru'mana; daca merge te pup.

Dar mai astept si alte recomandari soft, ptr ca din cate stiu (poate ma insel) si chkdsk si scandisk-l vechi faceau doar citire.

Ah. Dar o sa-l incerc chiar acum, pe domnul "chkdsk", ca nu e ca "format", care goleste disk-ul. Revin cu rezultatul dupa restart, ca poate nu vrea sa faca direct sub win.

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postaddysoftware, on 13 mai 2018 - 22:21, said:

saru'mana; daca merge te pup.

Dar mai astept si alte recomandari soft, ptr ca din cate stiu (poate ma insel) si chkdsk si scandisk-l vechi faceau doar citire.

Ah. Dar o sa-l incerc chiar acum, pe domnul "chkdsk", ca nu e ca "format", care goleste disk-ul. Revin cu rezultatul dupa restart, ca poate nu vrea sa faca direct sub win.

e acelasi lucru ca easy use...l-am incercat:)..nu face nimic

#16
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
incercat;
D:\> chkdsk /p d:
Invalid parameter - /p
las', ca i-am dat pe /? si are help.  Se pare ca vrea parametru /R ptr scan si recovery

o sa trebuiasca sa-i dau dismount, deci probabil o sa ies de pe forum o vreme...

#17
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Am greșit eu. Era nevoie de parametrul /r. Pentru teste de verificare la scriere, poți încerca diverse utilitare, gen h2testw, dar nu cred că te va ajuta. Card-urile de memorie nu cred ca au un management al sectoarelor defecte. Iar Windows detectează sectoare defecte doar la citire. Problema ta este viteza redusă și nu cred că este cauzată de sectoare defecte, ci de modul în care funcționează cardurile de memorie și fragmentarea sistemului de fișiere.

Edited by mhanor, 13 May 2018 - 22:34.


#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am dat chkdsk, nu a gasit nimic.
Ai dreptate ref la optimizare si fragmentare; dar cred totusi ca sunt sectoare greu accesabile; m-am confruntat cu citire extrem de grea cand am accesat folderul in care erau scrise sutele de temporare; nu e din cauza numarului acestora, deoarece alte foldere continand sute de fisiere dar scrise o singura data erau citite de zeci de ori mai rapid. Am observat gatuiri si m-am confruntat cu blocari totale al sistemului de vreo 6-8 ori zilele trecute cand am facut mai multe stergeri rapide de cateva mii de fisiere (la niste verificari si curatari ale unor backup-uri); cand mai apoi am incercat "spargerea" operatiunilor necesare in "bucati" deci sa fac cateva stergeri de doar cate 4-6 foldere cu un total de 300-500 de fisiere, a functionat foarte greu dar nu s-a mai blocat. La repetarea operatiunii cu grija (adica lasandu-i timp "suficient", la fel, a mers destul de greu si la un moment dat cam la a 3-4-a operatiune tot s-a blocat, nelasandu-mi decat optiunea reset-ului.
Nu e prima data cand fac aceste lucruri, si nu s-a comportat asa inainte. Adica, sunt familiarizat cu vitezele normale de raspuns ale cardului, il am de un an si jumatate.
Dealtfel, majoritatea cardului se comporta normal, avand viteze de acces okay, cum le stiam. Doar cateva foldere si unele operatiuni (in special la scriere, dar si de cateva ori la citire) mi-au facut aceste probleme.

h2testw e o idee buna si singura de pana acum care face cat de cat ceea ce trebuie. O sa-l incerc, dar doar daca nu gasesc sau nu propune altcineva altceva care sa lucreze fara a sterge datele existente (adica as vrea ca progr sa faca read data in buffer, write random, rewrite original data) deoarece e si mancator de timp el insusi (asa e normal), dar trebuie sa si rescriu cardul dupa aceea, plus ca sunt toate acele hardlink-uri care trebuiesc desfacute si apoi refacute. Cred ca-mi va lua cam o zi intreaga.. sunt pe moment cam ne-doritor de a face asta, dar o s-o fac intr-o saptamana ulterioar daca nu am alta solutie mai aproape de ce am vrut initial. Thank you. :)

p.s. la postul #12 s-a strecurat o greseala; nas-ul e de 8 TB, nu GB... dar poate ca era evident....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate