Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Compatibilitate componente PC

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Salutare tuturor
Recent batrinul meu PC mi-a facut probleme. Are peste 10 ani, este o platforma AM2. Am facut ce m-am priceput si de o vreme functioneaza bine.
M-am gindit la posibilele motive a problemelor. Stiu ca solutia cea mai buna este cumpararea unui PC nou. O cheltuiala neprevazuta ma impiedica sa fac acest lucru.
Doresc ca in prima etapa sa cumpar unele componente pe care sa le am daca mai imi face probleme, si care sa le pot folosi pentru un PC nou.
Una este sursa. Alegerea mea este aceasta
https://www.pcgarage...t-se-630w-gold/
A doua este un cooler performant
https://www.pcgarage...ent-12-pro-red/
In al treilea rind, daca tot trebuie sa cumpar un calculator nou m-am gindit si la o alta carcasa
https://www.pcgarage.../versa-c21-rgb/
Probabil ca pentru urmatorul calculator sa aleg o solutie AMD, respectiv pe soclu AM4.
Intrebarile mele sint daca nu voi avea probleme de natura mecanica la asamblare. Acel cooler nu incomodeaza montarea memoriilor? Pot sa aleg modele care sa nu fie foarte inalte. De asemenea incape in carcasa? In specificatii spune ca inaltimea coolerului este de 160 mm, iar inaltimea acceptata de carcasa tot 160 mm.
Motivele pentru care am ales aceste compomponente?
- Doresc un aspect mai putin sobru al viitorului calculator.
- Am deplina incredere in Thermaltake
- Cu toate ca cele alese pot parea scumpe, sint dispus sa platesc pentru a avea ceva care sa-mi placa.
Va multumesc pentru rabdare.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1. Poti cumpara componente de culoare neagra si fara leduri (eventual dezactivezi led-urile).
2. Existe alte branduri cu raport pret/performant mai bun decat Thermaltake .
3. Cu 1.023 Lei poti cumpara un kit Second Hand mai bun decat PC-ul AM2 ce il ai acum.

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Daca treci prin Bucuresti sau ai pe cineva din Bucuresti ma gandesc sa vand actualul sistem. Nu-i lenes. Deloc. i7 2600k, 16gb RAM, GTX 760Ti, si CPU si GPU racite cu lichid, SSD de 120G, HDD de 1TB, carcasa Fractal Design Focus G, placa de baza MSI Z77A-GD65, sursa Seasonic full modulara, etc. 2000 lei negociabil. Desi nu cred ca ai 2000 lei.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Sursa se alege in primul rand in functie de placa video,despre care nu amintesti nimic.
O sursa de 630W este mult prea mult,chiar daca pui GTX 1080Ti.
De asemenea de cooler ultraperformant ai nevoie in conditii speciale.Cel stock este de ajuns.AM4 are cooler inclus.
La carcasa nu ma bag,este alegerea fiecaruia.
La primele doua pozitii poti economisi ~ 300 de lei,pe care-i poti baga in placa video,de exemplu.

ps.
Lipsesc inca destule detalii,dar astea-s parerile mele.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu cred ca are 2.000 Lei ca a zis "Stiu ca solutia cea mai buna este cumpararea unui PC nou. O cheltuiala neprevazuta ma impiedica sa fac acest lucru"  Posted Image

@Gaby_M, ce a vrut @adisz sa spuna e ca tu trebuie sa raspunzi la intrebarile de mai jos daca vrei sfaturi scurte si la obiect:

Quote

Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)


#6
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Alte amanunte
- Doresc sa cumpar acum aceste componente pentru ca nu sint din categoria celor care ajung sa fie demodate, si imi este mai usor daca impart cheltuiala in doua.
- Probabil ca voi cumpara un processor Ryzen 5 cu toate ca poate sa considerati ca este prea bun pentru programele office pe care le folosesc
- Nu doresc nimic second hand
- Voi face achizitia acestor componete indata ce aflu ca sint compatibile din punct de vedere mecanic, asa cum a fost intrebarea mea.

Edited by Gaby_M, 12 May 2018 - 19:49.


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Gaby_M, te rog sa nu ma consider de moda veche dar cand vrei sa transmiti o informatie (in scris sau oral) o faci cu Subiect si Predicat.

Asadar tu vrei sa "imparti" cheltuiala cumparand o jumatate de PC, carcasa, sursa, cooler;
si mai tarziu restul kit-ului, placa de baza, procesr, RAM, SSD si poate placa video ?

Pai, in cazu' asta spune cat vrei sa cheltui maxim pe carcasa, sursa, cooler !
Eu ti-as recomanda:
sursa full modulara Seasonic M12II-520 EVO Edition Bronze 520W = 293,99 Lei 12-Aprilie-2018 pcgarage;
carcasa mare compatibila cu placi de baza E-ATX cu air flow foarte bun dar si cu un pret mai mare, carcasele astea de exemplu https://www.pcgarage...415898,1664472;
iar la cooler, iti recomand sa il cumperi dupa ce achizitionezi carcasa si placa de baza sa vezi ce forma si dimensiuni sa aiba  Posted Image

Edited by super8, 12 May 2018 - 20:20.


#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
bani aruncati pe geam. sau poate vrei ca noul sistem sa fie de 5000lei+.

Edited by 41ex, 12 May 2018 - 20:25.


#9
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
@super8 Criteriul dupa care am ales componentele nu sint banii. Am zis sa am o sursa cumparata pentru eventualitatea in care imi mai face probleme calculatorul (cea actuala poata sa dea rateuri avind peste 10ani). Avind in vedere verile tot mai calduroase s-ar putea sa am nevoie si de un cooler mai bun.
Realizind faptul ca in cele din urma trebuie sa cumpar alt PC si neavind rost sa pastrez din acesta numai carcasa, am decis sa cumpar alta. Am vazut-o pe cea pe care am ales-o si vreau sa o cumpar pina mai exista pe stoc.

@41ex Acesta este unul din putinele mele vicii. Daca calculez restul componentelor dorite si licenta pentru Windows, probabil ca ajung la 5000 lei. Si am spus ca vreau ceva care sa-mi placa si care sa folosesc timp indelungat. Daca spuneam ca dau pe un concediu 5000 de lei asa cum fac multe persoane poate ca nu parea atit de ciudat. Eu prefer sa stau acasa, sa fac economie si sa-mi iau un PC bun.

Edited by Gaby_M, 12 May 2018 - 20:35.


#10
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 Gaby_M, on 12 mai 2018 - 19:01, said:

Salutare tuturor
Recent batrinul meu PC mi-a facut probleme. Are peste 10 ani, este o platforma AM2. Am facut ce m-am priceput si de o vreme functioneaza bine.

- Probabil ca voi cumpara un processor Ryzen 5 cu toate ca poate sa considerati ca este prea bun pentru programele office pe care le folosesc
De la AM2 la AM4  e diferenta mare. Ce procesor si cata memorie ram ai ? Vrei sa-ti iei Ryzen 5 cu 6 nuclee si 12 thread-uri, e super, da eu personal nu vad sensul sa dai 10 milioane doar pe carcasa, sursa si cooler doar pentru ca un cooler stock n-ar raci bine un procesor pe soclu AM2, probabil un Athlon 64 x2 ( mai bine pune in plus un ventilator la carcasa ) sau ca o sursa mai ieftina pana in 150 de lei n-ar duce un sistem pe AM2. Depinde si ce placa video ii pui pe viitor. Bine, e alegera ta, merita oricand luata o sursa foarte buna, cooler si carcasa pentru un sistem facut pentru jocuri, da in general e bine ca orice sistem sa fie cat mai bine echilibrat de la inceput si sa nu arunci cu banii pe lucruri inutile. Daca treci peste 3 luni la Ryzen 5 e ok, daca vrei sa stai 2 ani cu sursa, carcasa si coolerul ala pe actualul sistem atunci nu e ok ca iese sursa din garantie.Posted Image

#11
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
@Motanu13 Am gasit factura de la PC- ul actual si am vazut ca l-am cumparat in decembrie 2007. Ca procesor are Athlon 64 x2 6000+. Imi pare rau  sa-l scot la pensie, dar cred ca nu multi au folosit un PC peste 10 ani. Eu am presupus ca pentru probleme poate sa fie vinovata sursa sau racirea insuficienta, dar la un calculator atit de vechi pot sa fie si alte cauze.
Cheltuiala de care am amintit a fost foarte mare, dar sper ca intr-un timp rezonabil sa am bani pentru restul componentelor. Mai am varianta sa ma imprumut din rezerva de bani de care nu am vrut sa ma ating.
Sa nu o lungesc prea mult, ca sa nu am probleme aleg un cooler mai mic (cel din prima alegere chiar ca este urias) si fac comanda.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sursa de 630 W este complet inutila.
Poti sa mergi pe 550 - 600 W maxim.

Coolerul ala, dupa cum vezi si din poze, merge si cu memorii inalte, pare destul de ingust in partea aceea spre memorii.
La inaltimea de 160 mm nu stiu ce sa zic, eu mi-as lasa oricind 3-5 mm spatiu de manevra.

Carcasa la 325 de lei, cu beculete.....
Ai mai avut pina acum beculete din astea ?
Cit de repede o sa te plictisesti / enervezi din cauza lor ? ;)

Ai fi surprins, taica-meu are cel putin 3 calculatoare de 180 de ani fiecare (un 486, un Pentium 4 parca....) care merg foarte bine.

#13
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Zilele trecute am comandat restul componentelor pentru noul PC. Am ales astfel:
- Procesor Ryzen 5 2600X https://www.pcgarage...600x-36ghz-box/
- Placa baza Gigabyte Aorus X470 Ultra Gaming https://www.pcgarage...0-ultra-gaming/
- Memorii Corsair 8 GB 2666 MHz https://www.pcgarage...al-channel-kit/
- Ventilatoare https://www.pcgarage...led-3-fan-pack/
- DVD-RW Asus http://www.dataspot....,9649,9673,9674
Pentru un PC este nevoie si de un sistem de operare https://www.pcgarage...-fpp-usb-flash/
De la vechi calculator am folosit:
- HDD Seagate 500 GB
- Placa video Gigabyte HD 7850 OC
Sistemul este intregit de urmatorul monitor [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rFzvoNCqohA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Rezultatul este acesta:

Attached Files


Edited by Gaby_M, 01 June 2018 - 16:03.


#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Gaby_M, on 01 iunie 2018 - 15:47, said:

Rezultatul este acesta:
Rezultatul e ca ai pus RAM 2667Mhz la un procesor compatibil cu 2933Mhz....
Attached File  ram__AMD Ryze 5 2600X.png   318.66K   6 downloads
...si nu vei beneficia de performanta reala a procesorului AMD Ryzen 5 2600X.

Daca sare cineva sa spuna ca nu e cine stie ce diferenta 266Mhz, atunci raspunsul meu va fi:
"e ca si cand ai pune roti de Dacia 1100 (1968) la un Mercedes-Maybach Clasa S (2018)"
Attached File  but that's not my business.gif   1.22MB   5 downloads

Oricum, tu sa stapanesti sanatos computerul  Posted Image

#15
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
@super8
Ai dreptate cu memoriile. Nu am ales model de 2933 MHz pentru ca nu erau decit de 16 GB la pret dublu si pentru ca cele mai multe aveau alimentarea de 1,35 V si nu stiam daca este in regula acest lucru.
In plus am vazut ca in multe cazuri recomandarile facute celor care au cerut sfaturi pentru configuratii au cuprins memorii din cele mai ieftine, cu frecvente reduse, fara radiator sau single channel. Eu am incercat sa evit acest lucru.
PS Multumesc pentru urare.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Inainte sa cumperi memoria RAM trebuia sa verifici pe pagina producatorului placii de baza (https://www.gigabyte...-10#support-doc) cu ce module e compatibila.
Asa ai fi aflat brandurile cat si voltajul, 1.2V cat si 1.35V.

Daca zici ca te-ai luat dupa userii ce au recomandat "memorii din cele mai ieftine, cu frecvente reduse, fara radiator sau single channel", atunci retractez ce am spus in mesajul de mai sus !
Ba chiar te intreb:
de ce ai cumparat RAM ddr4-2667 cand puteai cumpara ddr4-2133 ?! sunt si ma ieftine:
Attached File  ram.ieftin.png   420.12K   2 downloads
1x 8GB 2133Mhz costa 470,57 Lei,
2x 4GB 2133Mhz costa 509,58 Lei,
2x 4GB 2667Mhz costa 548,28Lei ==> ce ai cumparat tu.

Toate au 1.2V ! deci compatibile cu procesorul si placa de baza.
Da' in fine ! daca iti functioneaza OK computerul nu e nici o probleme.
Important e sa nu ai probleme cu AMD Ryzen (Pinnacle Ridge) 5 2600X  Posted Image

#17
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Am recunoscut ca ai dreptate cind ai spus ca era mai bine sa cumpar memorii de 2933 MHz.
Am spus de ce am ales acel model. Am mai spus si ca am vrut sa evit modelele cele mai putin performante.
Ce nu vreau sa fac este sa te contrazic pentru ca imi dau seama ca esti mai priceput decit mine.
Daca mai am intrebari putem  ontinua pe PM sau chiar la telefon?

Edited by Gaby_M, 02 June 2018 - 10:58.


#18
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Diferența nu este așa mare, între 2666 și 2933. Nu-ți fă probleme. Capacitatea este mult mai importantă, dar dacă nu faci cine știe ce pe PC, 8GB ar trebui să fie suficient.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate