Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Dimmer lustra led

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Folosind reactanţa capacitivă a unui condensator poţi coborâ tensiunea 230V cu câteva zeci de volţi.
Conectezi ca în figura de mai jos, pe rând, condensatoare la 450V de diferite capacități: 0,1-0,9 nF chiar 1-3 µF.
Trecând întrerupătorul pe poziția deconectat introduci în circuit condensatorul și compari cât s-a diminuat luminozitatea.
Și tot așa până obții rezultatul dorit.
Eu nu am făcut cum ți-am zis mai sus dar, teoretic, trebuie să meargă.
                                                                    Schema ar fi asta:

Attached Files


Edited by Mircel, 11 May 2018 - 23:11.


#20
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Multumesc, Mircel! Insa tot nu mi-e clar ceva: cand se aplica schema ta, daca nu merge doar cu dimmerul led in loc  de intrerupator?

#21
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postandy18v, on 11 mai 2018 - 23:13, said:

Multumesc, Mircel! Insa tot nu mi-e clar ceva: cand se aplica schema ta, daca nu merge doar cu dimmerul led in loc  de intrerupator?
Sau dimmer sau reactanță capacitivă.
Dacă nu te grăbești, mâine fac și eu practic testele-astea și-ți spun rezultatele mele.
Adică încerc un dimmer la câteva tipuri de becoLED-uri nedimmabile și în a II-a sesiune, conectez condensatoare în serie cu becoLED-urile mele.
Am legat acum un becoLED cu un dimmer.
Cum spunea SilverFlower mai sus, dacă nu-i dimmabil, LED-ul pâlpâie stroboscopic aproape pe toată cursa potențiometrtului.
Mâine voi conecta diferențiat: becoLED-uri cu redresor-oscilator-stabilizator-redresor și le voi compara cu cele cu reactanță capacitivă, în combinație cu dimmer ca să văd deosebirea.

Attached Files


Edited by Mircel, 11 May 2018 - 23:48.


#22
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Multam! Deci, daca nu merge cu dimmer-ul, avem planul B.

Nu ma grabesc, dupa ce faci teste spune-mi si mie rezultatele. Posted Image

Daca merge doar cu reactanta, voi avea posibilitatea sa "variez" luminozitatea (ca la dimmer), sau va fi doar o pozitie fixa?

#23
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postandy18v, on 11 mai 2018 - 23:34, said:

cu reactanta, voi avea posibilitatea sa "variez" luminozitatea (ca la dimmer), sau va fi doar o pozitie fixa?
Doar dacă te complici cu comutator cu un galet cu 3-10 poziții.
Așa ceva:

Attached Files



#24
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
OK. Astept rezultatele testelor tale de maine, fac si eu poza cu specificatiile lustrei si vedem.

#25
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostMircel, on 11 mai 2018 - 23:19, said:

Mâine voi conecta diferențiat: becoLED-uri cu redresor-oscilator-stabilizator-redresor și le voi compara cu cele cu reactanță capacitivă, în combinație cu dimmer ca să văd deosebirea.
- Prima schemă e cea mai obișnuită care devine stroboscop dacă se arde vreo ramură de leduri sau e tensiunea prea mică, a doua e versiunea ieftină, ce se pretează la atenuare cu variator. Am mai întîlnit la un V-Tac stabilizator analogic serie (5141D sau cam așa ceva), ce posedă senzor de sens cu 2 rez. parelel , unde în afară de mărirea valorii grupului, care nu are chiar același efect, mai înseriez o rezistență de 100ohm serie cu alimentarea. Becul nu trebuie să frigă, ci să fie cald de să poți ține mîna pe el. La prima schemă eu întrerup (de noi) una dintre cele două rezistențe montate paralel de 6,2ohm (2-8ohm) care reprezintă senzorul de sens, micșorînd intensitatea, prin urmare căldura disipată și crescînd enorm durata de viață a becului. Probabil prima versiune are și omul, dar ar trebui să o vadă un electronist sau să vedem o poză macro a părții electronice. În acest caz chiar o persoană nepricepută ar putea sub îndrumare să distrugă intenționat una dintre cele două rezistențe SMD de valoare mică cu o șurubelniță sau mai bine cu un patent cu vîrf subțire.

Edited by silverflower, 12 May 2018 - 05:55.


#26
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Era logic dar eu nu m-am gândit (îmi lipsesc cunoștințele teoretice).
Căderea de tensiune = 60V pe reactanţa capacitivă a condensatorului meu de 3,3µF (legat în serie pe tensiunea de alimentare 230V) a avut efect doar la becoLED-ul a cărui schemă conţine deja un condensator în serie (a II-a schemă de la #21).
La cele cu schema din prima poză a postării #21, CI a compensat căderea de tensiune pe condensator (55V) prin creşterea curentului prin LED-uri şi luminozitatea becului nu s-a diminuat vizibil.
Cu un condensator de 100nF becoLED-ul din schema 1 pâlpâie iar cel din a II-a luminează şi mai puţin.
Concluzia mea: nu se poate micşora luminozitatea lustrei tale de vreme ce  becoLED-urile ei nu sunt dimmabile.

Pune în practică ideea din #7: un lampadar într-un colț de cameră a cărui luminozitate o reglezi dintr-un dimmer telecomandat ptr. că, nu-i așa?, ai cumpărat la el unu-două becoLED-uri dimmabile.
http://www.materiale...istanta-vt-4083

Edited by Mircel, 12 May 2018 - 07:59.


#27
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Mai exista si varianta C: din cate am inteles,lustra e cu module LED...Daca se modifica legaturile in interior,astfel incat sa fie conectate mai putine module pe cate un circuit separat,ar fi ca o lustra clasica cu 3 becuri si 2 intrerupatoare...Depinde insa de driver-ul pe care-l are lustra (sistemul de alimentare al LED-urilor).
Poti incerca/testa cu un dimmer...Daca nu merge,nu se arde nimic,doar ca nu merge.La maxim va lumina normal,iar cand incerci sa reduci,se va stinge.
Pana nu vedem (electronistii) ce e inauntrul ei,nu stim ce solutie poate fi abordata.
Poti incerca si cu condensator inseriat cu lustra,sa vezi daca se reduce lumina.Daca da,ramane sa gasesti prin incercari (sau calcule :) ) valoarea care-ti convine.Ar fi suficiente 2-3 trepte de luminozitate.

#28
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Salutare, prieteni! Atasez pozele cu specificatiile lustrei, ca sa discutam la subiect.

Attached Files



#29
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Nu vei reuși să reglezi luminozitatea ledurilor prin reglarea tensiunii 230V.
După cum vezi, alimentatorul este proiectat să asigure funcționarea normală a LED-urilor la orice tensiune cuprinsă între 85 și 265V.
Singura soluție pe care o văd eu, dar nu o recomand, este folosirea a 5 montaje PWM montatea între ieșirea surselor și lămpile cu LED-uri.
Cu ajutorul acestor montaje vei micșora tensiunea de alimentare a lămpilor.
Citește aici: http://cs.curs.pub.ro/wiki/pm/lab/lab3

Quote

PWM (Pulse Width Modulation) este o tehnică folosită pentru a varia în mod controlat tensiunea dată unui dispozitiv electronic. Această metodă schimbă foarte rapid tensiunea oferită dispozitivului respectiv din ON în OFF și invers (treceri rapide din HIGH (5V de exemplu) in LOW (0V). Perioada de timp corespunzătoare valorii ON dintr-un ciclu ON-OFF se numește factor de umplere (duty cycle) și reprezintă, în medie, ce tensiune va primi dispozitivul electronic. Astfel, se pot controla circuite analogice din domeniul digital. Practic, asta înseamnă că un LED acționat astfel se va putea aprinde / stinge gradual, iar în cazul unui motor acesta se va învârti mai repede sau mai încet.
Uite aici o schemă cu un CI 555:   Funcție de tensiunea de alimentare și de puterea consumată vei alege tranzistorul Q1

Attached Files


Edited by Mircel, 13 May 2018 - 07:53.


#30
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Mircel,solutia cu module PWM nu merge...vad ca si tu spui "nu o recomand",dar n-ai spus de ce. Driverele din lampa sunt generatoare de curent constant (300mA),care vor incerca sa compenseze ce face PWM-ul,marind tensiunea la iesire (sa mentina curentul constant). In plus,e posibil ca impulsurile de la modulul PWM sa zapaceasca functionarea driverelor din lampa si sa arda si PWMul si LEDurile...
Cea mai simpla solutie (pe care am enuntat-o deja,e sa lege intrarile de 230V de la 2 drivere pe un intrerupator,iar celelealte 3 pe al 2-lea intrerupator.Asa va putea aprinde ori 2,ori 3 ori toate 5 modulele LED ale lampii...Presupun ca e intrerupator cu 2 butoane si sunt 3 fire in tavan,pentru lustra (standard).
Daca vrea neaparat variatia continua a luminii,simultan pe toate LED-urile,se poate face,dar e nevoie de alta electronica in lampa...inlocuite acele drivere cu alt(e) modul(e).

Edited by danpet, 13 May 2018 - 08:43.


#31
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Și eu zic ca danpet, împarte în două alimentările, 3 pe o ramură și două pe cealaltă. Ești norocos, ai lumină neutră, de 4000K (numai din asta îmi cumpăr recent), majoritatea vînzătorilor și cumpărătorilor știind doar de caldă sau rece.

Edited by silverflower, 13 May 2018 - 09:03.


#32
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
PWM-urile se montează între ieșirea surselor și lampile cu LED.
Eu cred că o sarcina rezistivă „echivalentă” montată paralel pe ieșirea surselor le va păcăli și nu vor reacționa așa cum zici tu:
„vor incerca sa compenseze ce face PWM-ul,marind tensiunea la iesire”.
Dar ideea ta cu alimentarea pe rând (2, 3 sau toate) e bună și va fi adoptată de inițiator dacă la întrerupător și sus la lustră sunt instalate 3 fire.

Edited by Mircel, 13 May 2018 - 09:12.


#33
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da,o sarcina rezistiva in paralel cu LEDurile.Curentul de 300mA s-ar imparti intre LEDuri si rezistor,dar...puterea consumata ar fi mereu cea maxima,chiar cu LEDurile aproape stinse.Neconvenabil!. PWMul nu e sarcina rezistiva si nu e in paralel ci in serie!

#34
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

View Postdanpet, on 13 mai 2018 - 08:39, said:

Cea mai simpla solutie (pe care am enuntat-o deja,e sa lege intrarile de 230V de la 2 drivere pe un intrerupator,iar celelealte 3 pe al 2-lea intrerupator.Asa va putea aprinde ori 2,ori 3 ori toate 5 modulele LED ale lampii...Presupun ca e intrerupator cu 2 butoane si sunt 3 fire in tavan,pentru lustra (standard).
Daca vrea neaparat variatia continua a luminii,simultan pe toate LED-urile,se poate face,dar e nevoie de alta electronica in lampa...inlocuite acele drivere cu alt(e) modul(e).

E intrerupator cu doua fire in tavan, deci cade si varianta asta...
Ce ar presupune inlocuirea driverelor cu alte module ca pret?

#35
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
5 d-astea costă 250 lei:                      Nu șiu cum se leagă, cum se comandă dar găsești tu un electrician priceput!
                                                           Tu știi să folosești motoarele de căutare?

Attached Files


Edited by Mircel, 13 May 2018 - 16:25.


#36
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Initiator, nu te-ai gandit sa le aprinzi pe rand?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate