Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Apartament retras cu terasa la ultimul etaj bloc vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna tuturor,

Sapt trecuta am vazut in zona Lacul Tei apartamente retrase la ultimul etaj cu terasa generoasa.

Mi se pare apartamentul ideal si mi-as dori sa pot cumpara unul. Am mix intre o casa (terasa de stat la soare) si apartamentul la bloc.

Daca cineva sta in asyfel de apartamente - care sunt minusurile? Preturi?

Alte zone - recomandari?

Eu am stat mult timp in Titan, mi-as dori fie in zona asta dar nu cunosc exemple fie in alta zona din Buc cu access usor la metrou si parc.

P.S. Nu cer exemple de anunturi de vanzare, ci pareri - poate e o porblema la apartam astea pe care nu o vad acum.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prețul.
Asta e singura problemă.

#3
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 exceswater, on 11 mai 2018 - 16:08, said:

Prețul.
Asta e singura problemă.

Stii vreun exemplu de pret? Oricum sunt rare si greu de cautat pe site-uri.

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si cost de exercitiu - ascensor, femeie de serviciu.... + frustratia ( asta depinde de la om la om ) pt furturile administratorului / asociatie...

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Principalele probleme ale unui astfel de apartament sunt;
- pretul mai mare
- caldura din timpul verii (se rezolva cu aer conditionat dar care va functiona cam non-stop)
- frigul din timpul iernii (caldura costa mai mult)
- problema izolatiei (trebuie sa repari izolatia cam la fiecare 5 ani iar pe vecini ii cam doare'n cot de problemele tale)

#6
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 Naijax, on 11 mai 2018 - 16:14, said:

Principalele probleme ale unui astfel de apartament sunt;
- pretul mai mare
- caldura din timpul verii (se rezolva cu aer conditionat dar care va functiona cam non-stop)
- frigul din timpul iernii (caldura costa mai mult)
- problema izolatiei (trebuie sa repari izolatia cam la fiecare 5 ani iar pe vecini ii cam doare'n cot de problemele tale)

De acord cu astea. Frigul e principala mea porblema - iubesc caldura. Oricum am centrala individuala la apt de acum, as pune si la altul - sa zicem ca tai asta de pe lista. La fel, pun AC.

Izolatia cat m-ar costa?

Ce-mi aduce in plus un astfel de apartament cred eu e liniste si o terasa la soare - m-am saturat sa aud galagie de la vecinii mei de sus si de jos :)

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu știu preț. Poți afla foarte ușor la orice agenție imobiliară.

Cât să coste izolația la ce ?
Și ce izolație ?

Costurile de genul acesta sunt strict calculabile pe un exemplu concret.

Altfel e ceva de genu: "Cam câte broaște mânâncă un avion pe oră ? "

Găsești penthousu  că asta vrei, afli detalii dimensiuni preț, și apoi faci calcule de consum curent, izolații și restu.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De galagia vecinilor de jos nu prea ai cum sa scapi
Costul hidroizolatiei depinde foarte mult de materialele folosite iar cele de calitate pot depasi 20EUR / mp
Si cu linistea este discutabil
Daca blocul este in centru, nu vei avea liniste nici noaptea

#9
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Ia o casa la tara dincolo de Bucuresti si o sa fii extrem de fericit, nu stiu unde ai vazut tu terasa la blocurile acelea, sau faptul ca au un balcon mai lung se pune ca terasa ?

#10
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 karapok, on 11 mai 2018 - 17:06, said:

Ia o casa la tara dincolo de Bucuresti si o sa fii extrem de fericit, nu stiu unde ai vazut tu terasa la blocurile acelea, sau faptul ca au un balcon mai lung se pune ca terasa ?

Din pacate nu-mi pot permite sa merg zilnic in si in afara Bucurestiului pt servici. Deci caut doar in oras.

Apartamentele de care ziceam eu au o terasa aprox 10-15m2. pt mine e arhisuficient sa stau la soare. Nu e balcon, ala e acoperit de vecinul de deasupra, esti pe terasa blocului.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 castoras, on 11 mai 2018 - 16:05, said:

Am mix intre o casa (terasa de stat la soare) si apartamentul la bloc.

 castoras, on 11 mai 2018 - 16:17, said:

Ce-mi aduce in plus un astfel de apartament cred eu e liniste si o terasa la soare - m-am saturat sa aud galagie de la vecinii mei de sus si de jos

Tu cauti o casa. De ce te uiti dupa un surogat?

#12
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 castoras, on 11 mai 2018 - 17:09, said:


Din pacate nu-mi pot permite sa merg zilnic in si in afara Bucurestiului pt servici. Deci caut doar in oras.

Apartamentele de care ziceam eu au o terasa aprox 10-15m2. pt mine e arhisuficient sa stau la soare. Nu e balcon, ala e acoperit de vecinul de deasupra, esti pe terasa blocului.

Iti permiti sa dai cateva zeci de mii pe apartamentul ala dar nu poti sa faci o plimbare zilnic, ma rog, unde ai vazut tu apartamentele acelea? eu nu am vazut in viata mea apartamente cu iesire la terasa blocului , ceva asemanator  am vazut la blocurile vechi de pe Dinicu Golescu, iesi din apartament si ai usa care da in terasa, daca nu ai vecini bulangii poti sa stai linistit acolo, poti sa faci un gratar, dar parerea mea este ca tot la curte este mai bine

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
Ia-l fara remuscari daca iti ajunge suprafata locuibila. Totusi, 10-15m2 e cam putina terasa, dar daca zici ca ti-ar ajunge, nu mai e un punct de discutie.

Caldura si frigul se rezolva, terasa nu poti adauga unui alt apartament.

#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
In ce an e construit??
Daca a prins cutremurul din 77, iti iei efectiv cavou.
Nu da banii pe caramizi putrezite.

#15
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Si ai numai tu singur acces la terasa respectiva? Daca e revendicata si de vreun vecin, ce te faci? Ciudata constructie!

#16
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Blocurile interbelice au etaje retrase.
Daca e bloc interbelic, e praf si pulbere, poti sa-i pui cruce.

#17
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Blocurile interbelice ies din discutie sunt prea vechi. Blocurile din zona lacul tei cred ca sunt anii 70 - habar n-am. Le-am vazut intamplator cand treceam prin zona. Mai sunt sigur si in alte zone din buc, doar ca nu le stiu eu de asta intreb.

Terasa ar trebui sa fie pt fiecare apartam privata - iarasi, nu sta nimeni in asa ceva ca mi zica exact cum e?

Dinicu Golescu nu stiu cum sunt blocurile, s-ar putea sa aiba terasa, dar cat de vechi sunt?

2. Cum se poate cauta fix tipul asta de apartament? Agentiile imobiliare imi dau ce au ele, nu cauta pt mine ceva special.

#18
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Apartamente de genu' gasesti pe Iuliu Maniu .Cum mergi de la Turbomecanica ( autogara Militari ) inspre autostrada , pe partea stanga .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate