Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Administrator obligat sa faca CM. ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Am auzit ca s-ar fi schimbat ceva prin legislatie si acum trebuie sa ne facem si noi administratorii care lucram (in cadrul firmei)carte de munca ... Asa este ?

#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 mihaiduban, on 10 mai 2018 - 15:50, said:

Am auzit ca s-ar fi schimbat ceva prin legislatie si acum trebuie sa ne facem si noi administratorii care lucram (in cadrul firmei)carte de munca ... Asa este ?
"carte de munca" nu mai exista de mult timp! Try again!

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
desi ai firma de multi ani se pare ca nu cunosti deosebirea intre asociat al companiei,
si executiv al acesteia ! ...

Edited by realduc, 10 May 2018 - 16:04.


#4
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 realduc, on 10 mai 2018 - 16:04, said:

desi ai firma de multi ani se pare ca nu cunosti deosebirea intre asociat al companiei,
si executiv al acesteia ! ...
poti dezvolta te rog?
intreb pentru un prieten... :)
Stiu ca nu trebuia sa ai CM daca erai asociat cu functie de administrator. Cand s-au schimbat regulile?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mihaiduban, on 10 mai 2018 - 15:50, said:

Am auzit ca s-ar fi schimbat ceva prin legislatie si acum trebuie sa ne facem si noi administratorii care lucram (in cadrul firmei)carte de munca ... Asa este ?
Nu.

Articolul 196^1
(1) În cazul societăților cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuțiile adunării generale a asociaților societății.
........
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Poate avea, deci nu e obligatoriu.

#6
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Daca este SRL, da, se poate.
Daca este SA, nu, nu se poate.

Legea 31/90 art. 1371 alin. 3 (se refera la SA-uri):

” (3) Pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.” - .

Dar avem si art 197 alin (4):
” (4) Dispoziţiile privitoare la administrarea societăţilor pe acţiuni nu sunt aplicabile societăţilor cu răspundere limitată, indiferent dacă sunt sau nu supuse obligaţiei de auditare."

Edited by Fantasio, 10 May 2018 - 16:38.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Fantasio, on 10 mai 2018 - 16:36, said:

Daca este SRL, da, se poate.
El a întrebat dacă acum e obligatoriu, nu pare că vrea să-și facă.

#8
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 althea, on 10 mai 2018 - 16:28, said:

Nu.

Articolul 196^1
(1) În cazul societăților cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuțiile adunării generale a asociaților societății.
........
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Poate avea, deci nu e obligatoriu.
Multumesc frumos !

 althea, on 10 mai 2018 - 16:42, said:

El a întrebat dacă acum e obligatoriu, nu pare că vrea să-și facă.
NU vreau sa platesc bani la stat degeaba!
Presimt ca o sa vina replica aia vechie care mi-au mai zis-o multi si asa ca raspund direct:
Cand am avut pe cineva bolnav in familie am mers si am platit din buzunar pentru ca e mai sgur in privat (oricum platesti si la stat)  , pentru "batranete" am alte planuri de economii

#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 althea, on 10 mai 2018 - 16:28, said:

Nu.

Articolul 196^1
(1) În cazul societăților cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuțiile adunării generale a asociaților societății.
........
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Poate avea, deci nu e obligatoriu.
dar la SRL cu 2 sau mai multi asociati?
Exista obligativitatea de a avea CM daca unul dintre ei sau toti sunt desemnati administratori cu drepturi egale?

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu există obligativitatea asta la SRL-uri, asociații (administratori sau nu)  pot munci în firmă fără contract de muncă.

#11
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Althea, corect: poti dar nu esti obligat. Taica-miu (asociat unic si administrator, fara contract de munca) a avut control de la ITM la firma, veniti fix pe tematica asta: munca la negru. I-au cerut acte care sa ateste calitatea (le-a aratat actul constitutiv si mentiunea de la ORC) au facut o nota de constatare si basta.

Edited by Fantasio, 10 May 2018 - 20:26.


#12
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
multumesc de precizari @althea

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunea e alta: esti administrator, faci acolo sa mearga treaba dar rasplata ti-o iei abia la anu' prin dividende! E posibil si asta dar ceva da cu vigula de multe ori. Asa ca acel contract de munca iti ofera calea legala de a lua din firma niste bani pentru traiul individual.

Edited by neagu_laurentiu, 12 May 2018 - 06:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate