Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 

Ghid debransare RADET fara aprobare Radet, de Radu Opaina

* * * * - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
60 răspunsuri în acest subiect

#37
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.378
  • Înscris: 21.04.2005
Am inteles acum . Tu esti Alfa si Omega acolo ! Nimic nu se face fara acordul tau . Tu esti asociatia . Tu ...si nimeni altul ! Posted Image
Numai ca intre timp oamenii au mai descoperit si alte surse de incalzire in afara de centrala . Aer conditionat , panouri radiante ...si cate altele . Posted Image
Stiu o gramada de cazuri ....Aaa...da stiu , nu era despre mine topicul . Posted Image   Era despre realizarile lui  guru Opaina .

View Postunbrutus, on 11 mai 2018 - 19:58, said:

Ai si ceva constructiv de spus?
Vad ca-ti place sa te contrazici aiurea .Plus comentarii pe texte scoase din context .
Deja e pierdere totala de timp . Pentru mine .
Partea constructiva ar fi ca recomand la oricine sa nu se uite in gura lui Opaina .

#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017

View Postndor, on 11 mai 2018 - 20:43, said:

Numai ca intre timp oamenii au mai descoperit si alte surse de incalzire in afara de centrala . Aer conditionat , panouri radiante ...si cate altele . Posted Image
Incearca sa pastrezi discutia la un nivel civilizat si lasa discutiile despre mine si despre tine, atacurile la persoana nu sint permise de regulament.
aerul conditionat nu produce apa calda. Centrala termica este deci obligatorie.
Lasand asta la o parte, te legi de niste detalii inutile. Tu ai zis ca se incalzesc cu gazul de la aragaz... acum insiri aer conditionat, panouri...

View Postndor, on 11 mai 2018 - 20:43, said:

Partea constructiva ar fi ca recomand la oricine sa nu se uite in gura lui Opaina .
S-a notat opinia ta neargumentata, dar s-a notat. Multumim

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postndor, on 11 mai 2018 - 19:05, said:

Esti tu asa sigur ca toti care se debranseaza isi pun centrala ?
Majoritatea.
Alții mai bogați pot opta pentru alte surse de înlălzire, treaba lor.
Dar care e relevanța?
Fără RADET nu există viață?

#40
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.320
  • Înscris: 13.03.2017
Nu toti care se debranseaza monteaza centrala pe gaz din simplul motiv ca in zona, pur si simplu NU exista gaze.
Exemple - Constanta (nu tot orasul are gaze), Orşova (orasul nu este alimentat cu gaze), Navodari (foarte rar gaze la bloc), etc.
Sunt foarte multe localitati si zone din tara unde clasica butelie se foloseste intens.
Alt motiv ar fi ca oamenii NU au bani pentru instalarea centralei. Sunt adevarate drame in minunata noastra tara  

Oamenii se debranseaza din cauza saraciei si se incalzesc cu aer conditionat, radiatoare electrice, aeroterme sau ... sobe pe lemn.
Pentru spalat folosesc incalzitoare instant electrice sau pur si simplu metoda clasica ... incalzesc apa

Editat de Naijax, 12 mai 2018 - 08:51.


#41
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.311
  • Înscris: 16.08.2016
Fără radet nu exista o gaura fără fund în care primăria sa verse milioane de euro anual și unde sunt puși oameni ce trăiesc pe alte planete :)

#42
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.378
  • Înscris: 21.04.2005

View Postericmario, on 11 mai 2018 - 21:45, said:

Dar care e relevanța?
Fără RADET nu există viață?
Relevanta era in contextul discutiei cu colegul de forum de mai sus in care el afirma ca toti care se debranseaza isi monteaza neaparat centrale de apartament . Fals.
Exista si tocmai asta am vrut sa subliniez , ca nu-i nevoie de nu stiu ce ghid de debransare plus consiliere Posted Image , cand lucrurile se pot face infinit mai simplu cu o notificare catre asociatia de proprietari .

#43
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.585
  • Înscris: 11.01.2008

View PostNaijax, on 12 mai 2018 - 08:50, said:

Nu toti care se debranseaza monteaza centrala pe gaz din simplul motiv ca in zona, pur si simplu NU exista gaze.
Exemple - Constanta (nu tot orasul are gaze), Orşova (orasul nu este alimentat cu gaze), Navodari (foarte rar gaze la bloc), etc.
Sunt foarte multe localitati si zone din tara unde clasica butelie se foloseste intens.
Alt motiv ar fi ca oamenii NU au bani pentru instalarea centralei. Sunt adevarate drame in minunata noastra tara  

Oamenii se debranseaza din cauza saraciei si se incalzesc cu aer conditionat, radiatoare electrice, aeroterme sau ... sobe pe lemn.
Pentru spalat folosesc incalzitoare instant electrice sau pur si simplu metoda clasica ... incalzesc apa

Există centrale termice pe GPL (butelie)
https://www.emag.ro/...p/pd/D7YRM0BBM/

#44
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.346
  • Înscris: 12.08.2010
In stilu asta, cred ca mai eficient se proba sistemul pre platit de furnizare caldura asa ieseau si ei in cistig (radetu).

#45
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.320
  • Înscris: 13.03.2017

View Postsorin40, on 12 mai 2018 - 19:45, said:

Există centrale termice pe GPL (butelie)
https://www.emag.ro/...p/pd/D7YRM0BBM/

Pai asta costa tot vreo 2000 lei si consuma o butelie in 2, max. 3 zile deci are costuri de exploatare foarte mari.
Repet - Oamenii se debranseaza din cauza saraciei iar 2000 lei reprezinta vise umede pentru unii

#46
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.426
  • Înscris: 10.01.2005
Discutia este de rahat, iar Opaina se baga si el singur in seama pentru ca oricum nu-l mai baga nimeni. In seama. Posted Image
Iti pui robinet de trecere pe tur si robinet de trecere pe retur, la fiecare calorifer din casa. Chemi reprezentantii asociatiei si pui sigiliu pe acele robinete pe pozitia inchis si gata, platesti doar partile comune pe care oricum esti obligat sa le platesti.
Intelegerea se poate face intre user si asociatie, nu inteleg de ce ar fi nevoie de vreun mare ghid pentru asta.
Dar na... Opaina are si el nevoie de bani si se gasesc destui guvizi care sa plateasca. Posted Image

LE: Mai interesant decat pretul gigacaloriei nesubventionate va fi pretul la gazele naturale. ;)

Editat de CapitanuPICARD, 16 mai 2018 - 07:35.


#47
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017

View PostCapitanuPICARD, on 16 mai 2018 - 07:34, said:

Intelegerea se poate face intre user si asociatie, nu inteleg de ce ar fi nevoie de vreun mare ghid pentru asta.
Asta spune Opaina si asta incearca sa popularizeze. Pana acum eu de ex nu stiam asta.

La fel si alte mii si mii de oameni care anual incearca sa se debranseze depunand zeci de mii de avize la Radet, proiecte tehnice etc

Proiectele costa 2000 ron minim... Opaina ii invata pe oameni cum sa rezolve fara. Cum e de rahat discutia?
De rahat e ce face radetul. Ai vazut cum arata formularul lor pt acordul vecinilor? In care ovrbesc de explozii si au tiparit linkuri catre stirileprotv.ro??

uite lista completa ceruta de radet: https://www.radet.ro...are-sistare.php
ameninta ca se dau si amenzi daca nu urmezi tot

#48
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 07.06.2006
Conform unei directive Europene trebuie sa eliminam subventia la caldura. Asta de la 1 aprilie 2018. Guvernul o sa amane aplicarea (2, 3 anii) dar nu este nimic scris in aceasta privinta.
Ce se va intampla cand RADET va mari preturile cu 50% ??
vezi 1.
vezi 2.

Ca sa previna deconectarea in masa RADET impinge o lege sa nu ne mai putem deconecta.
RADET-ul va da faliment cat de curand. Daca mai asteptam 5 - 6 ani nu o sa mai avem de la ce sa ne deconectam.

#49
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004
dragi colegi...multa agitatie si nimic concret...
pana la uram a reusit careva sa se debranseze fara RADET?
LEGAL ma refer....

#50
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.014
  • Înscris: 17.12.2005
Nu.

#51
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
Da.
Chiar un vecin mi-a spus că există nu știu ce formular care se completează pt asociație și după debranșare se notifică Radet

El s-a debranșat așa.

#52
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postzzhunt, on 26 august 2019 - 13:52, said:

Da.
Chiar un vecin mi-a spus că există nu știu ce formular care se completează pt asociație și după debranșare se notifică Radet

El s-a debranșat așa.
unde cat cum..poti detalia te rog?

#53
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postzzhunt, on 26 august 2019 - 13:52, said:

Da.
Chiar un vecin mi-a spus că există nu știu ce formular care se completează pt asociație și după debranșare se notifică Radet

El s-a debranșat așa.
Cind se facea mai lejer debransarea , se facea asa , dar fix pe dos .
Cu hirtia de debransare de la RADET , mergeai la asociatie , sa te scoata de la plata . Ma rog , partial ....

#54
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postrodanny, on 26 august 2019 - 14:54, said:


unde cat cum..poti detalia te rog?

Nu l-am întrebat prea multe.

Blocul cu 4 scări 2 au fost anvelopante acum 2 ani

După 1 an cică se coceau in casa de.caldura dar multi nu doreau să mai oprească din căldura

Și atunci cică s-a debarasat anul trecut.

Așa mi-a spus.

A completat o cerere către asociate și după aprobare cică a notificat radetul.

Daca stau să mă gândesc are sens pt și pe scara mea s-au mai debarasat parca 3 persoane tot așa





Când îl întâlnesc că suntem vecini de.scari diferite îl întreb ce hârtie a completat.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate