Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Arderea plantelor - udatul

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postpasilla, on 08 mai 2018 - 18:32, said:

Daca apa are temperatura mediului nu e nici o problema ?
Chiar daca apa este la temperatura mediului socul termic tot se produce, nu la fel ca si cand apa e rece.Dar la suprafete mai mari nu ai cum incalzi apa.In plus, pamantul se va usca foarte repede si planta nu va avea timp sa isi ia apa suficienta.Daca uzi seara de exemplu, pamantul sta umed pana a doua zi cand se evapora apa.

#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostMembruAnonim, on 08 mai 2018 - 18:34, said:

Ma refeream la udatul plantei, adica punerea de apa la radacina acesteia.  La ce te refereai cand spuneai de frunze?
Personal, pun sticlã de 1l cu gura în farfuria portocalului și permanent are apã cînd lipsesc....
Credeam cã uzi planta cu pulverizator pe frunze!
Udat la rãdãcinã....chiar nu conteazã ora.

Edited by sarac.lipit, 08 May 2018 - 20:17.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In vacante cand mergeam la bunici si intram in gradina si voiam sa ud ce aveau ei pe acolo, rosii, ardei, castraveti parca tin minte. Si ei imi spuneau sa astept pana seara, ori dimineata.

Edited by MembruAnonim, 08 May 2018 - 20:20.


#22
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Multumesc de sfaturi...

Am udat intr-o zi cand soarele era sus.m-am panicat ce era prea cald si pamantul uscat...am vazut ceva plante socate de diferenta dupa apa dar au supravietuit din cauza faptului ca chiar daca apa a format acele lentile,acoperisul este dintr-un plastic care disipeaza razele soarelui... DAR .dupa cum ati spus sus,face mult sens.

Doar o intrebare...intr-o sera,daca udam seara,nu le facem viata mai usoara acelor melci fara cochilii,deoarece pamantul este mai usor de alunecat pentru ei !?
Am inteles ca "slugs" / melcii se formeaza de la multa apa sau umiditate...

Edited by EmeraldCountryHouse, 13 May 2018 - 12:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate