Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

hosting site down

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am un site gazduit la webfactor.
Cred ca de azi dimineata sunt indisponibili. Nici site-ul lor www.webfactor.ro nu le mai merge.

Ce ma ingrijoreaza este ca pare sa fie o problema de nameserver/dns, si nu o problema banala de ceva care nu mai merge la site.

Din cate stiu eu nu pot sa transfer domeniul decat dupa ce isi dau acordul cei care l-au inregistrat...

Sper sa rezolve problema lor...

Am vre-o sansa sa mai recuperez domeniul?

Mersi

Edited by jimmyy, 07 May 2018 - 19:52.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Daca ai domeniul inregistrat pe numele tau si nu e inregitrat prin ceva oferta cu domeniu gratis care are diverse conditii, nu ar trebui sa fie o problema. Ce extensie are domeniul?

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cand iti faci un site e foarte important sa cumperi domeniul din alta parte, nu la pachet cu hostingul.
Pe urma dupa ce iei hostingul, cel mai bine e sa cumperi de la unii care ofera posibilitatea sa platesti lunar, sa nu iei un pachet pe un an-doi, pentru ca daca ai probleme cu ei, pierzi o gramada de bani si nervi apoi, cu un abonament lunar pierzi doar banii pe o luna si poti sa treci rapid la altii fara sa te chinui inutil.
Si in al treilea rand e recomandat sa te feresti de firmele romanesti, asa se iau cele mai mari tepe.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAldulescu, on 07 mai 2018 - 20:12, said:

Si in al treilea rand e recomandat sa te feresti de firmele romanesti, asa se iau cele mai mari tepe.
Hai sa nu generalizam... firmele vechi in domeniu isi fac destul de bine meseria. Probleme au uneori si gigantii de afara. Sunt cazuri cand apar probleme care nici macar nu au legatura cu firma(probleme in datacenter, probleme la isp, etc.).

Edited by tigerheart, 07 May 2018 - 20:43.


#5
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Posttigerheart, on 07 mai 2018 - 19:59, said:

Daca ai domeniul inregistrat pe numele tau si nu e inregitrat prin ceva oferta cu domeniu gratis care are diverse conditii, nu ar trebui sa fie o problema. Ce extensie are domeniul?
e .com

#6
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Uite aici explicatia pe larg: https://www.zoso.ro/...mpla-webfactor/

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjimmyy, on 07 mai 2018 - 20:54, said:

e .com
Faci rost de codul EPP, dar aici trebuie sa discuti cu cei la care ai inregistrat domeniul si apoi il transfer oriunde vrei.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbobo323, on 07 mai 2018 - 20:54, said:

Uite aici explicatia pe larg: https://www.zoso.ro/...mpla-webfactor/


http://vasilemanu.ro...urit-definitiv/

Nu chiar asa, zoso cred ca vrea sa calmeze putin apele.

Sa fim seriosi, orice chestie hardware planificata se anunta. Au clienti mari, pana mea...

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daca tot a avut host gratis de la webfactor , acum ca au crapat e rost de a face ceva trafic pe blog fara mare chinuiala .
Asta e stilul caracteristic al romanilor de a face afaceri . Ma refer aici la webfactor . Cand ai clienti importanti nu aplici politica strutului cu capul in nisip .
Oricum , pe langa procesul cu TCI se va alege cu alte cateva procese de o sa-l lase in chiloti . Sau in cazul cel mai fericit cu o slujba in folosul comunitatii plantand boscheti pe marginea drumului .

#10
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

View Postndor, on 09 mai 2018 - 15:00, said:

Daca tot a avut host gratis de la webfactor ,
să mori tu că am avut eu hosting gratis de la webfactor?

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
La cat i-ai luat apararea in comentarii si cu ce e scris in footer asta deducem .
"2005 - 2018 zoso blog - Toate drepturile rezervate // Hosted by Webfactor"
Sau e doar pentru reclama ?
O fi asa ...nu o fi , e mai putin important .
Zic si eu ....!

Edited by ndor, 09 May 2018 - 15:49.


#12
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Daca tot esti brasovean, ia-ti de la Romarg, par a fi ceva mai seriosi si sustii si economia locala.

#13
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View Postndor, on 09 mai 2018 - 15:48, said:

Sau e doar pentru reclama ?
Avand in vedere ca multi au inceput sa caute despre situatia WF si nu prea au fost pana acum asa multe informatii, iti dai seama cine primeste click-uri... nu conteaza sa fie bun continutul, important e click-ul.

#14
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Vad ca a fost admisa si cererea de executare silita a furnizorului de electricitate, mare minune daca mai revine la viata aceasta firma, poate doar pentru a le da voie oamenilor sa isi ia datele de la ei.

http://portal.just.r...941&id_inst=211

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

View Postbrasoveanul, on 09 mai 2018 - 16:05, said:

Daca tot esti brasovean, ia-ti de la Romarg, par a fi ceva mai seriosi si sustii si economia locala.

nu, că vreau să mi se răspundă la mailuri mai repede de 2-3 săptămâni dacă am o problemă.

View Postndor, on 09 mai 2018 - 15:48, said:

La cat i-ai luat apararea in comentarii si cu ce e scris in footer asta deducem .
ar fi frumos să îți păstrezi deducțiile pentru tine și nu să le scuipi ca fiind afirmații sigure. că nu sunt.

#16
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postvali, on 09 mai 2018 - 18:48, said:

nu, că vreau să mi se răspundă la mailuri mai repede de 2-3 săptămâni dacă am o problemă.


ar fi frumos să îți păstrezi deducțiile pentru tine și nu să le scuipi ca fiind afirmații sigure. că nu sunt.

Nu stiu cum era pe vremuri, insa Romarg raspunde repede la cererile de suport de cand colaborez cu ei, adica de un an si ceva, daca nu ne aflam in zile de sarbatoare. Atunci, intr-adevar, poate sa dureze si cateva ore pana te baga in seama.

#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
nu, mersi, lasă să fie alții cobai.

#18
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Unele site-uri merg dar altele nu, si asta dupa o saptamana de indisponibilitate. Le-am deschis ticket de cateva zile, n-a raspuns nimeni...

Asta nu e reclama negativa, e doar o realitate (crunta) ale unor servicii sub orice critica...

Vali, daca mai esti in contact cu ei, poti sa aflii ce se intampla? .. mai lucreaza la ele, sau le-au predat la cei de la simpliq si acum trebuie sa-i contactez pe cei de la simpliq?...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate