Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Pareri Rockrider 560 / 540

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Salutare. De ceva vreme mi-a sosit si voucherul de 500 lei reducere de la primarie si urmeaza sa iau si bicicleta. Am o cursiera care m-a rupt din punctul de vedere al confortului prin Bucuresti. Am bagat-o peste tot, teren accidentat, orice si inca merge fara absolut nici-o problema, dar a trecut multi ani peste ea si s-a invechit, merge mai greu. De aceea vreau sa iau un mountain bike si modelele la care m-am oprit sunt  Rockrider 560 / 540 . Ca pret e o diferenta de 1000 lei intre ele, insa cand m-am pus pe 560 mi s-a parut altceva, m-am simtit mai bine, ghidonul parca il tin altfel in mana, manerele sunt de alta calitate. Nu ma pricep asupra pieselor insa calitativ vreau ceva bun si de aceea inclin spre 560. Stiu ca pretul i-a oscilat de la 2749 pana la 3.000 in prezent, insa o bicicleta daca o iau o tin 10 ani ca popa si de aceea nu stau sa ma zgarcesc. Oricum, 2500 lei ar fi bugetul maxim maxim la care sa ma intind. De umblat o sa merg in Bucuresti , delta vacaresti, etc. si aceea vreau mountain bike confortabil.
Vreau sa iau Rockrider pentru ca am o garantie, magazinul Decathlon e mare, au piese la biciclete, service, etc. in detrimentul magazinelor mai mici de cartier care nu stiu cat o sa stea pe piata si sa nu ma lovesc de probleme ulterioare cu garantie, piese, service...
Din ce am citit pe internet pana acum, lumea spune ca 560 ar avea cel mai bun raport calitate / pret, insa posturile erau de cativa ani si daca are cineva de aici acest model sau cunoaste / experienta cu el sau orice parere este binevenita.
Multumesc.

#2
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Rockrider este o marca buna, daca ai si testat-o ca ergonomie, spor la cumparaturi. Sa ne impartasesti ulterior impresiile de pe traseu.

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Are roti de 27.5, asta ar fi singurul inconvenient...
Eu as alege ceva pe 29 acum.

560 vine cu cauciucuri de 2.1, un pic mai late ca la 540 (2.0), o mica diferenta care poate sau nu conta la viteza si efort deplasare.

560 vine cu 2 foi, 540 cu 3. Nu stiu exact raportele, insa poate una e mai avantajata pe teren accidentat in detrimentul vitezei

#4
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Multumesc pt. informatii. Da am vazut ca are roti de 27.5 si mi se pare cel mai ok. M-am suit si pe 29 si parca e prea mare, nu ma simteam atat de bine cat ma simt pe 27.5. O iau pentru plimbare, nu raliu sau curse pe teren accidentat.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
560 e clar mai buna dar sa stii ca nici 540 nu e rea.
Pacat ca au roti mici, eu am trecut la 29" si e mult mai placut in oras.
Uita-te si la Cross si Devron.

Edited by Kroghy, 06 May 2018 - 14:26.


#6
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Sincer la bugetul respectiv as uita complet de Rockrider care de altfel este doar o bicicleta care ofera un raport pret calitate foarte bun nicidecum nu exceleaza la calitate.
M-as uita la un Sprint GTS sau mai scump.
Cauciucurile se pot schimba foarte usor astfel in loc de 1,8 sau 1,9 cu cat a venit bicicleta mea am pus de 2,3 dar nu m-as risca cu 2,4
Foile crede-ma cea mai mare este mai mult pt decor in sensul ca nu o vei folosi aproape deloc. Ba chiar multi au renuntat la ea si merg doar cu 2 foi.
Bicicleta cu roti de 29 in oras nu m-as gandi sa folosesc in oras in primul rand pt ca e vb de manevrabilitate.
Stiu ca 27,5 a devenit noul 26 dar nu as trece pe 29. Mai trebuie sa iei in considera si pretul de achizitie diferit al pneului tot timpul 26 va fi mai ieftin si mai accesibil decat 27,5 iar 29 vei gasi doar la magazinele specializate la un pret pe masura

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
E ok rr 560, 3000lei e cam mult, pretul sau era acolo la ~2700, dar o iei si pt garantia oferita, desi nu stiu la ce ajuta ..

Totusi de la cursiera la mtb e ca si cum cobori din masina F1 si urci pe tractor, esti sigur ca asta vrei ?

De ce nu ceva de oras ?
Mai rapida ca mtb-ul si cu mai mult confort decat cursiera.

Edited by sirgoofy, 07 May 2018 - 07:12.


#8
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Rr 560 e 3.000 lei in  magazin si cu voucherul o iau cu 2.500 lei. Da, mountain bike vreau, imi place cum arata, cum merge, m-am saturat de cursiera...

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostMihaitza07, on 07 mai 2018 - 09:31, said:

Da, mountain bike vreau, imi place cum arata, cum merge, m-am saturat de cursiera...
Sunt de acord, practic la orice drum prin oras ma felicit ca am luat MTB. Borduri, gropi, denivelari, portiuni in lucru, canalizari, etc.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostNytro84, on 06 mai 2018 - 17:42, said:

Sincer la bugetul respectiv as uita complet de Rockrider care de altfel este doar o bicicleta care ofera un raport pret calitate foarte bun nicidecum nu exceleaza la calitate.
o contradictie totala acolo...

View PostNytro84, on 06 mai 2018 - 17:42, said:

Cauciucurile se pot schimba foarte usor astfel in loc de 1,8 sau 1,9 cu cat a venit bicicleta mea am pus de 2,3 dar nu m-as risca cu 2,4
RR 520 si 540 au cauciucuri de 2.0 si cred ca sint mai mult decat suficient, de ce ai pus de 2.3? mergi in oras sau pe munte?
Am mers cu una cu 2.2 imediat dupa un 520 cu 2.0 si senzatia a fost ca sint enorm de groase, prea groase
2.4 nici macar nu am  vazut pe mtb-uri in general... nici 2.3

View PostNytro84, on 06 mai 2018 - 17:42, said:

Foile crede-ma cea mai mare este mai mult pt decor in sensul ca nu o vei folosi aproape deloc. Ba chiar multi au renuntat la ea si merg doar cu 2 foi.
eu merg 99% din timp pe cea mare si schimb doar pinioanele din cand in cand la urcus.
Ce-i drept nu am urcat rampe abrupte

#11
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu am R560 si ma declar multumit.
Daca ai intrebari specifice pot sa iti raspund.

#12
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Nu am intrebari specifice. Eram curios daca isi merita banii, nu au probleme si posesorii sunt multumiti de alegerea facuta.
Ma urcasem pe masura M in comparatie cu L si pe M ma simt mult mai bine fata de L la inaltimea mea de 1.81-82. L mi se parea mare, lunga, mai greu de luat virajele ( in scurt nu mai zic ) desi recomandat pe site la ei ar fi L la inaltimea mea. Cred ca o sa iau M ca nu stiu daca o sa ma obisnuiesc cu L, nu-mi place si parca imi sta pe creier cat de bine ma simt pe M.

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
Daca atunci cand stai peste bicicleta ai ~5cm pana la teava de sus a cadrului e marime ok pt tine.
Banuiesc ca la marimea L stai aproape PE bara aia...

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsirgoofy, on 09 mai 2018 - 10:12, said:

Daca atunci cand stai peste bicicleta ai ~5cm pana la teava de sus a cadrului e marime ok pt tine.
adica daca nu se strivesc outzele?

e o varianta de evaluare, dar nu functioneaza la toate bicicletele din cauza designului cadrului.

In cazul celor de la decathlon, nu functioneaza, pt ca sint considerate biciclete cu design mixt, si pt femei si barbati, si bara coboara f mult.

"MTB de damă sau de bărbați? MTB Rockrider 560 S este o bicicletă mixtă.
Bicicleta MTB ROCKRIDER 560 W a fost creată special pentru femei. Șa și pipă adaptate conformației feminine."

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Am vazut ca la biciclete de la Dechatlon li se cam dezlipesc stickerele de pe ele . Asa e la toate bicicletele?

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostClovis, on 19 iunie 2018 - 17:26, said:

Asa e la toate bicicletele?
nu, la cele bune nu e asa, uneori sint chiar vopsite inscriptiile, deci nu se pot dezlipi.

#17
victor28

victor28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.12.2005
eu oscilez intre rockrider 540 si x fact pro kilimanjaro de la hervis 29 inch. ambele sunt pe la 2000 lei (exact bugetul meu).

pro si contra 540:
- furca mai buna xcr
- piese ok la decathlon
- design mai frumos
- cu card decathlon, acumulezi 1000 puncte, care inseamna voucher 50 lei in magazin
- roata mai mica, 27,5
- schimbatoare slabe altus, microshift

pro si contra x fact pro:
- schimbator spate shimano xt si fata tot shimano
- roata mare
- frane mai bune (cred)
- mai multe chestii shimano pe ea
- design super urat
- furca mai slaba xct
- cu card ing, ai reducere 5% la hervis, ceea ce inseamna 100 lei inapoi pe cardul tau
- din pacate pretul 2000 lei de pe site nu este valabil si in magazin (unde nu mai poti folosi voucherul de la primarie)

intre 540 si 560, merita clar 560, daca ti-o permiti, are furca rochshox, schimbatoare mai bune si arata mult mai bine :)

Edited by victor28, 09 July 2018 - 15:48.


#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
Au fost devroane mai echipate - furca Rockshox, transmisie 3x9 cu deraior deore.
Modelul acesta, la alte magazine 1900lei.

din cele 2 ale tale nu merita niciuna imo, oricum ar trebui sa zici ce inaltime ai si pe unde vei merge.

Edited by sirgoofy, 10 July 2018 - 12:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate