Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

inchidere abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
panzi1

panzi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2014
Ce se intampla daca nu ma platesc abonamentul Vodafone? E de 9 euro si nu am beneficiat de nici un telefon din partea lor.Nu am venituri,nu am proprietati pe numele meu.
Multumesc,

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpanzi1, on 05 mai 2018 - 12:06, said:

Ce se intampla daca nu ma platesc abonamentul Vodafone? E de 9 euro si nu am beneficiat de nici un telefon din partea lor.Nu am venituri,nu am proprietati pe numele meu.
Multumesc,

Ajungi pe mana recuperatorilor. Nu e nevoie sa ai venituri,  trebuei doar sa platesti abonamentul.  Daca nu ai luat telefon la incheierea contractului, vezi daca nu poti inchide anticipat contractul sa nu ajugi pe mana recuperatorilor.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Odata si odata, o sa ajungi sa ai venituri si/sau proiprietati.
Ma rog, sa vrei sa ai venituri si/sau proiprietati.
Si, daca esti ghinionist, atunci vor aparea si belelele.

#4
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ce sa patesti... ajungi un infractor ca tot romanul.
Te vor cauta recuperatorii.
Dupa ce se aduna suma maxima, cand te prind cu venituri te executa.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca nu platesti, creantele vor fi inmanate unei firme de recuperari care intr-un final te va da in judecata si se va ajunge la executare silita, si chiar daca nu ai bunuri, in functie de hotararea judecatoreasca, povestea se poate intinde pe mai multi ani pana vei dobandi bunuri sau salariu.
BONUS -  la un moment dat in viata te vei trezi ca nu poti sa iei nici un credit/imprumut de nicaieri pentru ca figurezi in cine stie ce baza de date cu datornici.

Cam asta e

#6
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
panzi1...In viitor daca tot soliciti un sfat pe forum fii mai detaliat...De cand ai incheiat contractul? Banuiesc ca stii ce clauze sunt in contract...
Cel mai simplu este sa mergi unde ai incheiat abonamentul si sa soliciti rezilierea unilaterala incepand de la 1 iunie 2018 sa zicem.
Daca operatorul iti va cere o taxa de reziliere,avand in vedere ca nu i-ai adus nici un prejudiciu(nu ai scos telefon), vei refuza motivand ca iti cunosti drepturile si vei face plangere la ANPC si ANCOM.
Im mod normal iti vor rezilia contractul in 30 de zile...Eu te sfatuiesc sa iti achiti si ultima factura..Nu are rost sa ai necazuri pentru 40 de lei...

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpanzi1, on 05 mai 2018 - 12:06, said:

Ce se intampla daca nu ma platesc abonamentul Vodafone? E de 9 euro si nu am beneficiat de nici un telefon din partea lor.Nu am venituri,nu am proprietati pe numele meu.
Multumesc,
Intrebare de baraj: cand ai facut contractul cu ei? Spui "Nu am venituri,nu am proprietati pe numele meu." si cand ti-ai facut abonament ce le-ai prezentat?  "Document de spatiu in original" "Factura de utilitati din ultima luna" ? logic cand faci abonamentul se cere asa ceva. Cumva nu e pe numele tau abonamentul ? sau cum ai procedat? Ca ceva parca nu se leaga!

Edited by stlk, 05 May 2018 - 15:31.


#8
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View Postpanzi1, on 05 mai 2018 - 12:06, said:

Ce se intampla daca nu ma platesc abonamentul Vodafone? E de 9 euro si nu am beneficiat de nici un telefon din partea lor.Nu am venituri,nu am proprietati pe numele meu.
Multumesc,
Stai linistitit ca dupa 3 ani sa prescrie. Eu am luat si telefoane si nu miau facut nimic ( mai nou am facut un abonament in ianuarie la concurenta si chiar daca mau gasit cu datorii miau aprobat cu conditia sa platesc 3 luni in avans).

#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
am un abonament de internet neplatit la portocala de vreo 8-9 ani , ma mai suna aia de la recuperari din cand in cand si acum ! In afara de faptul ca nu mai pot sa fac alt abonament nu am nici o belea ....
Nu l-am platit pentru ca nu mergea internetul in zona unde il foloseam nu ca nu aasa mi s-a sculat mie .....

Stai linistit ca nu te impusca nimeni .... Mragnea sifoneaza miliarde de la stat si nu mai face topicuri pe sp :)

View Postmadalinmdl1, on 05 mai 2018 - 17:03, said:

Stai linistitit ca dupa 3 ani sa prescrie. Eu am luat si telefoane si nu miau facut nimic ( mai nou am facut un abonament in ianuarie la concurenta si chiar daca mau gasit cu datorii miau aprobat cu conditia sa platesc 3 luni in avans).
si eu am vrut sa fac anul trecut si mi-au cerut vreo 700 lei

#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View Postpanzi1, on 05 mai 2018 - 12:06, said:

Ce se intampla daca nu ma platesc abonamentul Vodafone? E de 9 euro si nu am beneficiat de nici un telefon din partea lor.Nu am venituri,nu am proprietati pe numele meu.
Multumesc,

As vrea sa-mi incep raspunsul prin a preciza ca sunt pentru respectarea obligatiilor contractuale asumate (plata serviciilor deja prestate sau proratate>>resursele pe care ti le pun la dispozitie integral la inceputul fiecarei perioade de factuare) ; daca esti la zi cu plata abonamentului pentru a "scapa" va trebui sa faci o notificare (nu cerere ca nu le ceri voie) de reziliere unilaterala a contractului . Iti sugerez sa alegi ori varianta FAX ori scrisoare recomandata pentru a avea dovada ca aceasta notificare a fost facuta (nu spune nimeni sa nu incerci pe langa aceste metode si solutii mai rapide gen mail  formularul online de pe site  telefon la *  etc). Cel mai probabil vor pretinde "taxa de justa despagubire" insa in situatia in care nu ai beneficiat de nici un fel de reducere stipulata in contract pentru telefon/abonament (cel putin asa susti) este o cerere invalida deoarece le revne lor sarcina de a dovedi paguba produsa de incetarea aticipata a relatiilor contractuale .
In schimb daca alegi solutia ca pur si simplu sa nu mai platesti fara a rezilia efectiv contractul atunci devi "bun de plata" ; ei vor continua sa presteze servicii pentru care sunt indreptatiti legal sa pretinda plata integrala (chiar daca la un mom vor suspenda serviciul pentru neplata) . Cel mai probabil vor "vinde" creanta unei firme specializata in recuperarea lor . Tinand cont ca prejudiciul nu are cum sa fie prea mare (la o valoare de 9 E / luna) cel mai probabil nu vor demara proceduri juridice impotriva ta , dar te vor sacai o buna perioada de timp pentru a le plati ceea ce pe buna dreptate le datorezi .

#11
panzi1

panzi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2014
Ok.Am sa explic.Abonamentul l-am facut acum cateva zile pentru ca aveam nevoie de un act me numele meu ca dovada de resedinta pentru un cont bancar,si cum stau cu chirie nu am nici un fel de factura pe numele meu.Altfel eu nu mi-as fi facut abonamentul asta.Scrie in contract ca-l pot rezilia pentru suma de 100 euro ceea ce eu nu am de gand sa platesc.De asemenea mi se pare aiurea sa te forteze sa faci contract pe 2 ani.
Ideea e ca mie chiar nu-mi place idea de abonament.Sunt foarte multumit cu cartela pe care o incarc cand am eu chef.

#12
panzi1

panzi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2014

View Poststlk, on 05 mai 2018 - 15:24, said:

Intrebare de baraj: cand ai facut contractul cu ei? Spui "Nu am venituri,nu am proprietati pe numele meu." si cand ti-ai facut abonament ce le-ai prezentat?  "Document de spatiu in original" "Factura de utilitati din ultima luna" ? logic cand faci abonamentul se cere asa ceva. Cumva nu e pe numele tau abonamentul ? sau cum ai procedat? Ca ceva parca nu se leaga!

Nu ti se cere absolut nimic in afara de buletin.

#13
panzi1

panzi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2014
Ok,m-am gandit cum e mai bine sa fac.Voi mai folosi abonamentul cateva luni,il voi plati si cand imi doresc sa-l inchid ii voi instiinta cam cu 2 saptamani inainte ca de luna viitoare nu mai platesc si cel mai bine ar fi sa mi-l inchida.Daca imi vor spune ca trebuie sa le dau 100 euro cum scrie pe contract,altfel nu mi-l inchid,n-au decat sa faca ce vor.Asta mi se pare hotie din partea lor sa te forteze sa stai legat de ei pentru 2 ani.Eu nu am de gand sa le dau teapa ci doar sa-mi inchid abonamentul oricand imi doresc eu.Suma de 100 de euro mi se pare total nejustificata atat timp cat iti platesti abonamentul la zi si nu ai beneficiat de nici un telefon sau reducere pentru achizitionarea unui telefon.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hai sa vedem si noi, de curiozitate, EXACT ce scrie in contract de aia 100 de euro.
Pune o poza.

#15
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
ce sa scrie, ca se obliga sa o plateasca. semnat si parafat. acum e o hotie, dar atunci nu era

Edited by Catalinr, 09 May 2018 - 22:10.


#16
panzi1

panzi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2014

View PostCatalinr, on 09 mai 2018 - 22:09, said:

ce sa scrie, ca se obliga sa o plateasca. semnat si parafat. acum e o hotie, dar atunci nu era
Mama,ce m-as face fara oameni asa de saritori ca tine si ca ala de deasupra ta.
Acum poti sa dormi linistit ca mi-ai spus niste cuvinte asa usturatoare incat n-o sa mai "tzepuiesc" in viata mea un operator de telefonie mobila care cere 100 de euro daca vrei sa nu mai stai in lesa lor pentru 2 ani cat vor ei.

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, bine, dar poza ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate