Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

SACD, DVD Audio, HDCD

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
hightech

hightech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.04.2008
Salut!
De ce credeți că aceste formate nu au prins la public?
Tehnic păreau a fi cele mai bune.
Am niște cd-uri hdcd. Văd că nici playere HDCD nu se mai comercializează.
Se pare că viitorul va fi al streamingului.
Sau poate mă înșel.

#2
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Problema de pret....saturatie  a pietei.
La  auz  diferenta  se  putea sesiza  doar  pe  aparate de calitate si cu disc de calitate.
La  fel a fost  cu  sistemul  de  videocasetofon  video V 2000 , singurul cu caseta  video reversibila.
Dar a venit prea tarziu.
In mod normal,  reactia pietei din SUA, cea mai mare din lume, da tonul.
Macar la  sistem de televiziune  in culori  Romania are PAL, sistemul german cel mai bun de pana acum.
Bine, cea mai buna imagine de televiziune color din lume o au  britanicii ( tot  PAL ).
Scuze  pentru  divagare...nu m-am  putut  abtinePosted Image

Edited by Adrexx, 04 May 2018 - 12:01.


#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pentru ca mp3-urile domina piata.

#4
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Diferenta  intre  noi si  EU  este  ca  acolo  pirateria  este  redusa  fata de aici.
De necrezut  dar asa este.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Cam asta cred si eu, streamingul ne mananca pe toti. Deja avem video, audio, jocuri. Urmeaza mancarea si bautura.
Cat despre ce formate ce nu au prins, au fost destule cauze, dar cam piata americana hotaraste ce si cum.

Edited by danyel61, 04 May 2018 - 12:05.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Principala cauza a disparitiei a fost ca toate au aparut in acelasi timp (1999-2000) si promiteau calitate audio superioara care, bineinteles, venea cu un pret pe masura.
Ei bine, cel putin in cazul SACD, nu s-a dovedit a fi superior calitativ comparativ cu un CD obisnuit si mult mai ieftin deci ...
DVD-Audio a fost o victima colaterala a razboiului dintre SACD si CD iar sfarsitul a fost oarecum firesc
In fine - HDCD - ca orice produs Microsoft nou lansat avea oarece erori care l-au cam terminat. Oricum, principalul motiv se pare ca a fost numarul relativ limitat de HDCD din piata asa ca, eventualii consumatori au uitat repede de el

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Streaming-ul si stocarea au devenit ieftine.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pentru ca s-au nascut gata inutile.

Ai stick-urile de toate capacitalile, ai flac, faci copy/paste in 2 secunde, ce sa mai faci cu programe instalate ca sa "burn CD" care oricum se strica de cald sau de frig in masina sau chiar si in casa.

Formatul CD a fost o mare teapa.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
SACD nu a dispartut deloc. Capabilitati DSD(stremul digital folosit de SACD)sunt prezente pe multe aparate HI Fi,receivere A/V, diverse playere, etc. Ba chiar DSD-ul folosit e la parametri superiori fata de standardul SACD.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Paz, on 04 mai 2018 - 12:27, said:

Pentru ca s-au nascut gata inutile.

Ai stick-urile de toate capacitalile, ai flac, faci copy/paste in 2 secunde, ce sa mai faci cu programe instalate ca sa "burn CD" care oricum se strica de cald sau de frig in masina sau chiar si in casa.

Formatul CD a fost o mare teapa.
Gresesti fundamental. Calitatea audio a unui material sonor nu e data doar de format. Un disc prost produs si masterizat suna prost atat pe mp3 cat si pe DSD sau 24/96. Si invers.
De partea de conversie digitala ai auzit? De partea de bit transport ai auzit? Probabil ca nu ai avut vreodata un CD player standalone de calitate de faci afirmatii din astea. Nu-i tot una sa rulezi acelasi fisier wav pe un pc fata de rularea pe un CD player cu un CDA. Diferenta de calitate sonora e drastica ,indiferent de placile de sunet folosite. Tocmai partea de transport si partea de conversie (DAC) fac diferenta.
Formatul CDA ,adica 16/44,1 e formatul optim de stocare digitala ,suficient de bun pentru aparatura de toate tipurile de la entry level la high end. De asta a si rezistata atat.
Alta gogorita intens mediatizata in prezent este faptul ca multi au pretentia ca aud diferente intre wav 16/44.1 si wav hires 24/96 pe toate ieftiniturile de sisteme ,ba chiar intra aici si sisteme entry sau mid level. Unii chiar pe smartfoane si boxutze BT.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Se poate sa gresesc fundamental.

Am fost mare consumator de muzica dintotdeauna ( nu am zis audiofil ).
La 25 de ani imi curgeau balele prin magazinele hi-fi din Germania si Italia.
In '91 am dat 150.000 de lire ( circa 75 de euro ) pe un walkman, pentru mine erau bani grei pe vremea aia.

Mergeam la salile demo sa ascult "ambience" pe la magazinele mai importante din Roma. Tot ce era de inalta fidelitate era pe discuri, nu CD.
Multi isi fac ditamai lantul cu sursa - dac - dsp... preamp... Mai anul trecut citeam pe un blog italian ca a descoperit unul ca de fapt tot CD-ul ar fi baza, si ca de fapt muzica lichida nu are nici un viitor.
Personal, mai plang si acum dupa casete.

Stiu foarte bine ce e un dac, in Italia are toata pustimea asa ceva in masina... +dsp, +flac player cu ssd... plus ca se gaseste integat in orice player.
Sunt dac-uri de calitate f. buna la 30 de euro pe Amazon.

Eu am un player chinezesc pe care il folosesc si in masina si acasa si sunt unul dintre ciudatii de care zici tu... simt diferenta intre 24/44 si 24/96.
Italienii pe forumuri sustin ca n-are sens hi-res flac in masina, ca ajunge mp 3, eu ma gasesc bine cu flac, ce sa-i faci, fiecare cu urechile lui.

Poate trebuie sa precizez ca tot ce spun eu e doar punctul meu de vedere si nu pretind sa conving pe nimeni de nimic dar eu sunt convins ca peste 5 ani, orice forma de cd cu laser va fi istorie.
Si da, sunt oarecum dezamagit pt toti banii aruncati pe CD-uri si CD-player-uri.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asa o fi in Italia dar stiinta si cifrele spun altceva.
Testele comparative se fac blind ,nu cand vezi exact ce fisier ruleaza. Fa o proba si in mod sigur nu mai sesizezi acele diferente.
DAC-urile de calitate foarte buna incep de pe la 200 euro. Restul sunt legende propagat inclusiv de pustii din Italia.
Calitatea superioara a sunetului analogic este iarasi o gogorita ce se poate extrem de usor demonta.
Sunetul din masina ,indiferent de cate mii de euroi costa sistemul ,n-are absolut nimic in comun cu sunetul HI-FI ,nici macar cu un sunet cat de cat corect. Normal ca la masina CD -urile sunt nepotrivite si sunt de preferat alte suporturi si streaming. Dar nu din pdv al calitatii sonore ci datorita altor aspecte.

Edited by edigee, 04 May 2018 - 14:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate