Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De ce ierbivorele sunt astfel?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Tocmai ce ma uitam pe nat geo wild si am vazut documentar despre lei care atacau turme de elefanți , bivoli , caprioare etc etc
In oricare documentar de genul ierbivorele la vederea leilor o rupeau la fuga si nu ripostau. De ce chestia asta? Sunt ierbivorele asa de proaste? In materie de tactică ar fi fost mai bine pentru ele să se aseze in evantai , fiecare să dea cu copita, coarnele etc și astfel să formeze un grup compact pe care nu ai cum să il împrăștii și să il învălui. Personal cand vad in documentarele astea prostia erbivorelor înțeleg de ce prădătorii sunt mai dezvoltați. Și inteleg că unica strategie a erbivorelor e ala al numărului mare. A si o intrebare: cum se aplică asta la oameni?

#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
[ https://i.imgur.com/uxIAlys.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu zic sa te mai uiti la cateva......

#3
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
La oameni nu prea se aplică,omul este omnivor,dar până și ierbivoarele se repliază la un anumit moment,mai ales cele de talie mare.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Posibil să fie si vreo strategie a astora de la national geo wild sau animal planet. Sangele si vanatoarea atrag probabil.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Nu se aplica la toate ierbivorele.

In general, fiecare animal isi stie capacitatile si dusmaul. Deci stie daca il poate infrunta sau nu.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In majoritatea cazurilor asa am văzut

#7
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Corecta observatie. Rare sunt cazurile in care turma riposteaza in fata atacatorului.De obicei fiecare individ e pe cont propriu iar atacatorul isi poate alege nestingherit victima.
Treaba se aplica si la oameni. Sunt multe cazuri in care un scandalagiu terorizeaza un sat intreg iar oamenii nu se unesc impotriva lui ci se ascund dupa porti speriati. Fiecare e multumit ca nu e el victima si se preface ca nu a vazut ce s-a intamplat.
E la fel cu asazisii smecheri care fac scandal pe strazi. Lumea nu stie cum sa fuga din calea lor. Daca ar fi uniti i-ar baga cu capu-n tomberoane.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgreenlife, on 03 mai 2018 - 18:52, said:

Corecta observatie. Rare sunt cazurile in care turma riposteaza in fata atacatorului.De obicei fiecare individ e pe cont propriu iar atacatorul isi poate alege nestingherit victima.
Treaba se aplica si la oameni. Sunt multe cazuri in care un scandalagiu terorizeaza un sat intreg iar oamenii nu se unesc impotriva lui ci se ascund dupa porti speriati. Fiecare e multumit ca nu e el victima si se preface ca nu a vazut ce s-a intamplat.
E la fel cu asazisii smecheri care fac scandal pe strazi. Lumea nu stie cum sa fuga din calea lor. Daca ar fi uniti i-ar baga cu capu-n tomberoane.

Subscriu. Ce ai zis ai zis extrem de bine.

#9
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postkarax, on 03 mai 2018 - 18:09, said:

Tocmai ce ma uitam pe nat geo wild si am vazut documentar despre lei care atacau turme de elefanți , bivoli , caprioare etc etc
In oricare documentar de genul ierbivorele la vederea leilor o rupeau la fuga si nu ripostau. De ce chestia asta? Sunt ierbivorele asa de proaste? In materie de tactică ar fi fost mai bine pentru ele să se aseze in evantai , fiecare să dea cu copita, coarnele etc și astfel să formeze un grup compact pe care nu ai cum să il împrăștii și să il învălui. Personal cand vad in documentarele astea prostia erbivorelor înțeleg de ce prădătorii sunt mai dezvoltați. Și inteleg că unica strategie a erbivorelor e ala al numărului mare. A si o intrebare: cum se aplică asta la oameni?

te-ai "gandit" vreodata la faptul ca....poate n-au evoluat, ci asa au fost de la inceput !?

Edited by LORELYAN, 03 May 2018 - 19:11.


#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009
erbivor, erbivoră,
erbivori, erbivore

Edited by lex2010, 03 May 2018 - 19:15.


#11
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sunt multe cazuri in care daca  turma ar fi unita s-ar putea apara. Eu cred ca erbivorele si-au pastrat instinctul cu ruptul la fuga de pe vremea carnivorilor mari .

Edited by Benderbut, 03 May 2018 - 19:16.


#12
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostBenderbut, on 03 mai 2018 - 19:16, said:

Sunt multe cazuri in care daca  turma ar fi unita s-ar putea apara. Eu cred ca erbivorele si-au pastrat instinctul cu ruptul la fuga de pe vremea carnivorilor mari .

adica....in cazul lor nu s-a produs...'evolutia" !

#13
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
O știi pe aia cu „Nu trebuie să fug mai tare decât ursul, ajunge să fug mai tare decât tine”? E valabil și la animalele de turmă - exemplarele mai slabe, rănite, bolnave etc. sunt cele care rămân în urmă și cel mai adesea ele cad în ghearele prădătorilor. Nu sunt foarte sigur că oamenii reacționează altfel decât luând-o la fugă să-și scape propria viață atunci când sunt atacați de un prădător net superior. Singura condiționare e probabil familia imediată (și omul, și ierbivorele vor încerca instinctiv să salveze/protejeze „puii” - ierbivorele fac cerc în jurul exemplarelor tinere, pe margine rămân masculii mari și exemplarele bătrâne).

Pe de altă parte, generalizezi - animalele ierbivore, chiar dacă stau în turmă nu sunt neapărat și animale sociale (cum sunt cel mai adesea prădătorii lor). Chiar și în situația asta, în anumite situații ripostează și pun pe fugă prădătorii.

Apoi, tu te legi din motive doar de tine știute doar de ierbivorele mari - unele specii sunt pur și simplu prea mici pentru a putea replica prin forță în fața unui răpitor, fuga rămâne singura lor soluție, se vor bate cu atacatorul doar în situații disperate (din nou, cel mai adesea când salvarea puilor devine imperios necesară). Ce te-ai aștepta să facă un grup de iepuri atacați de vulpe? Să o ia pe aia la bătaie?

#14
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Ce carnivore mari au existat?

Cred că natura e făcută aşa încat să aibă ce pune pe masă şi carnivorele, altfel ar disparea sau ar trebui să devină ierbivore.

Cred că şi carnivorele uneori atacă mai multe deodată însă apoi luipta se dă între ele pt impartirea prazii şi e risc mare si ptr ele in acel caz.

De regulă ierbivorele sunt in grupuri numeroase, astfel se mai pot apăra, în situaţiile când unii indivizi ajung batrâni sau cu diverse defecte devin singuratici si victime sigure.

#15
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008
Bivolii africani omoara o leoaica:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DN2h6QX51vY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkarax, on 03 mai 2018 - 18:23, said:

Posibil să fie si vreo strategie a astora de la national geo wild sau animal planet. Sangele si vanatoarea atrag probabil.
Daaa, au ei categoria lor de clientela, care se holbeaza la scenele filmate de ei si-apoi o dau pe filozofie.

Edited by myshyk, 03 May 2018 - 19:51.


#17
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Scena cu omorat leoaica cred ca e ori falsă ori aranjată de om, sau leoaica era batrana sau ranită.
E veche stiu ca am mai vazut-o, e ca un fel de excepţie.
Ar trebui sa vedeţi cum e atacată o girafă de mai multe carnivore. Elefantii si rinocerii nu cred ca sunt atacati decat in cazuri cand sunt raniti sau batrani.
Nu stiu daca ati vazut filmul ala in care un rinocer fugareste un leu

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postkarax, on 03 mai 2018 - 18:09, said:

Tocmai ce ma uitam pe nat geo wild si am vazut documentar despre lei care atacau turme de elefanți , bivoli , caprioare etc etc
In oricare documentar de genul ierbivorele la vederea leilor o rupeau la fuga si nu ripostau. De ce chestia asta? Sunt ierbivorele asa de proaste? In materie de tactică ar fi fost mai bine pentru ele să se aseze in evantai , fiecare să dea cu copita, coarnele etc și astfel să formeze un grup compact pe care nu ai cum să il împrăștii și să il învălui. Personal cand vad in documentarele astea prostia erbivorelor înțeleg de ce prădătorii sunt mai dezvoltați. Și inteleg că unica strategie a erbivorelor e ala al numărului mare. A si o intrebare: cum se aplică asta la oameni?
Sint ierbivore care nu se pot apara, deci singura aparare e fuga.E practic selectie naturala, tot timpul va fi mancat ala care fuge cel mai incet din turma si vor supravietui exemplarele mai valoroase.La animale, nu exista nici pensie nici ajutor social.
De aplicat se aplica intr-o oarecare masura si la oameni, si la noi se intampla de multe ori sa fugim de panica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate