Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

PC gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
5. Placa video nu trebuie schimbată, nu am ales-o pentru că este frumoasă. Și așa în jocurile noi se chinuie să țină 60 fps-uri pe ultra. Eu dau în a mea de-i sare vrm-ul.
4. Memoria eu aș lăsa-o pe cea pusă de mine. Dual channel-ul a început să impacteze performanța simțitor. În jocurile open world am observat că aduce ~20 fps-uri în plus.
Astea 2 puncte mi se par importante. Restul mai puțin.
----------------------
2. SSD-ul ăla este tot sata 3, chiar dacă are interfața m.2
Doar cele cu suport nvme merită puse în slotul m.2. . .în rest eu aș merge pe formatul clasic, nu mai preiau căldura degajată de placa video.

3. Sursa aia este chiar bună, are și garanție 5 ani. Eu o mai foloseam în configurații când a fost 200 de lei la emag. Dacă poate să mai adauge câțiva zeci de lei la buget merge. (toată treaba este să nu taie de la placa video și ram)

1. Și carcasa aleasă de tine este o alegere buna. Eu am ales zalmanul pentru că este mai ieftină și are un ventilator în plus. La fel, dacă poate să adauge câțiva lei în plus este ok și silentium, are un design mai modern.

p.s. Am discutat despre componente în funcție de importanță.

Edited by AwkwardMe, 03 May 2018 - 18:25.


#20
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
5. Discutia e mare de aceea am spus eventual.
4. Oricum ii mai trebuie un baton de RAM in viitorul apropiat. Deci 82 RON economie acum orientati catre carcasa, sursa si SSD.
2. Orice dar nu Green sau New Green.
3. Da de ceva ani Sirtec umbla cu "cioara vopsita" zice ca-i Bronze dar nu e.
1. Da, e mai ieftina are un vent in plus dar cu toate astea e cam "tigaie" e mai bine compartimentata Silentium, asa cum spui e ceva mai moderna.

#21
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
5. ok, în câteva luni apare oricum seria gtx 2xxx. Până atunci rămâne ca mine Posted Image
4. Tocmai, aștia 82 de lei îi cumpără câteva fps-uri. Viitorul apropiat înseamnă 1-2 ani.
2. ok, dacă nu se complică cu m.2 poate să pună altceva.
3. De seria hpq nu am auzit nimic rău. De seriile noi simplicity mă feresc. . .pentru ca nu apar review-uri serioase pentru ele. Mă rog. . .ambele sunt variante bune.
1. Au plusuri și minusuri. Pentru configurația lui alegerea (între cele doua) poate să o facă în funcție de design.

Edited by AwkwardMe, 03 May 2018 - 19:38.


#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 YourFan, on 03 mai 2018 - 14:13, said:

Ar fi pacat sa dai 500 ron pe o petarda de monitor..
Ca o paranteză, nu toate monitoarele în jurul a 500 de lei sunt petarde. Unele sunt chiar OK, spre exemplu: https://www.pcgarage...-freesync-75hz/

#23
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 28.09.2008
Vreau sa-mi cumpar si eu un PC si de saptamani bune am studiat preturile la cele mai cunoscute site-uri gen emag, pc garage, media galaxy, ......si iti pot confirma ca la pc garage sunt cele mai mari preturi. Pur si simplu e jecmaneala ce se intampla la pc garage. Am vazut la ei surse de alimentare, placi video,... cu aprox 100 lei mai scumpe decat in alte locuri. Pai daca ajungi sa platesti in plus 100 lei pt fiecare componenta se ajunge la o suma frumusica platita aiurea.

Ideal ar fi sa cumperi componentele si sa le asamblezi acasa. In bugetul tau poti lua comonente cu un raport pret/performanta foarte bun. Recomandarea mea ar fi sa le achizitionezi de la media galaxy/ altex care au taxe transport 0 lei si preturi f bune. Sunt peste emag si pc garage la preturi.
Daca te uiti la specificatiile unei unitati centrale o sa vezi ca pe nici un site nu gasesti informatii detaliate despre producatorul fiecarei componente. In general se incearca impresionarea clientului cu un procesor rapid si restul componentelor ... dumnezeu cu mila. Iti baga un hdd ieftin gen toshiba, placa de baza petarda marca biostar, memorii cele mai lente si producator modest,.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate