Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Scanare poze - alegerea formatului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Doresc sa scanez poze vechi cu ajutorul unui multifunctional HP 4615, pentru a le pastra in format digital si a le revedea si peste 30 de ani.
Nu stiu ce format se potriveste cel mai bine. Ma intereseaza calitatea si durabilitatea. Nu ma intereseaza spatiul ocupat, ca nu sunt milioane de poze, cred ca sunt maxim o mie.
Pozele sunt si color si alb negru, majoritatea pe hartie lucioasa din anii 80, 90.
Ma gandeam sa le scanez PDF la 1200 dpi. Nu doresc sa le editez ulterior pentru ca nu ma pricep.

Ce format recomandati? PDF, JPG, TIFF sau BITMAP?

Multumesc

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
TIFF comprimat lossless sau necomprimat (asta-i cam tot aia cu bitmap).

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 costinthebest, on 01 mai 2018 - 13:30, said:

Doresc sa scanez poze vechi cu ajutorul unui multifunctional HP 4615, pentru a le pastra in format digital si a le revedea si peste 30 de ani.
Nu stiu ce format se potriveste cel mai bine. Ma intereseaza calitatea si durabilitatea. Nu ma intereseaza spatiul ocupat, ca nu sunt milioane de poze, cred ca sunt maxim o mie.
Pozele sunt si color si alb negru, majoritatea pe hartie lucioasa din anii 80, 90.
Ma gandeam sa le scanez PDF la 1200 dpi. Nu doresc sa le editez ulterior pentru ca nu ma pricep.
JPG ordinar. Foloseste 1200 doar daca sunt mici sau n-ai ce face... 600 e suficient in mod normal pentru marimi 10-15

ps - vezi ca multifunctionalele sunt prastie la foto scan... scot cu zgomot si distors. Foloseste scanner fotografic dedicat gen Canon.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poti sa alegi orice format - in ordine JPG, PNG :) :) :).
Daca iti dai seama de diferenta, incerci altul.
90% nu o sa iti dai seama de diferenta.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 costinthebest, on 01 mai 2018 - 13:30, said:

Ma intereseaza calitatea si durabilitatea. Nu ma intereseaza spatiul ocupat, .
Ma gandeam sa le scanez PDF la 1200 dpi. Nu doresc sa le editez ulterior pentru ca nu ma pricep.

Ce format recomandati? PDF, JPG, TIFF sau BITMAP?

Multumesc
pentru calitate - TIFF comprimat LZW
pentru durabilitate - va trebui să verifici și să schimbi periodic mediul de stocare. Cel mai bine acum HDD-uri, minimum două la număr, preferabil trei - depinde cum stai cu finanțele și cît de importante sînt imaginile pentru tine.
rezoluție - poți încerca la 1200x1200 deși probabil că e prea mult. Fă un test și la 600x600, compară rezultatele și decide.
Scanează color chiar și pozele alb-negru. Vor ieși mai bine.

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
TIFF la 300. Poti si la 600 dar ocupa mult spatiu pe disc.

#7
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Am poze de toate dimensiunile... si mici mici si 7x10 cm si 9x13 cm si 10x15 cm si mai mari.
Am ales TIFF si sunt multumit pana acum.
Ca timp de scanare, am observat ca nu conteaza formatul in care le salvez.
O poza are in jur de 50 mb dar nu am atat de multe incat sa imi fac griji, 100 GB imi sunt de ajuns.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Fa proba cu PNG si apoi JPG (compresie/calitate 90-99% / 1-10%, depinde cum sint valorile acolo), sa vedem daca sesizezi vreo diferenta.
50 Mb/poza - 100 gb pentru poze e cam inutil.
Ce te faci cind vei vrea sa arhivezi si filmarile (sau nu ai din astea) ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 02 May 2018 - 13:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate