Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum elimin si protejez de rugina tocul unei usi de exterior?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 22.04.2017
Cum trebuie sa procedez? Curatat, strat de baza, vopsea buna de exterior, granulatie la smilgher (sau cum ii zice)?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Oskar negru mat pentru porti e fain la rezistenta la rugina si o poti da si pe rugina direct.

#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Și eu folosesc Oskar de vreo 4 ani, super vopseaua mai ales că este 3 în 1, conține grund-ul și se dă direct pe rugină, practic se curăță doar părțile grosiere și exfoliate de rugină, se șterge cu diluant și se trece la vopsit, după 12 ore se poate da un al 2-lea strat ! Posted Image

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Viorelsolar, on 26 aprilie 2018 - 22:01, said:

Și eu folosesc Oskar de vreo 4 ani, super vopseaua mai ales că este 3 în 1, conține grund-ul și se dă direct pe rugină, practic se curăță doar părțile grosiere și exfoliate de rugină, se șterge cu diluant și se trece la vopsit, după 12 ore se poate da un al 2-lea strat ! Posted Image
bună vopseaua aia care se dă pe rugină dar trebuie să cureți mecanic tot ce e praf sau scorojit.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Mai este si cea de la Hammerite.
Tot peste rugina, cu o curatare a partilor exfoliate..

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Rugina este un inamic puternic ...si tenace. Solutiile moderne sunt temporare . Rugina intra in adancime si cand o acoperi cu orice , roade mai tare . Teoretic , flexul cu smirghel , pana luceste tabla , cateva randuri de inhibitor de rugina , spalat cu apa ...iar inhibitor , iar spalat cu apa , pana cand nu mai apare reactia aia chimica care produce un praf alb in locurile cu rugina ...dupa aceea grund si dupa aceea vopsea . Solutiile cu vopsele minune sunt temporare ..incetinesc aparent , dar de fapt orice acoperire a ruginei amplifica fenomenul .

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
recent, s-a descoperit ca otelul se comporta ca aluminiul ! ... dupa ce oxideaza superficial,
devine "inoxidabil" in interior ! ...

Attached Files


Edited by realduc, 27 April 2018 - 07:55.


#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Povesti nemuritoare.

#9
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Vopseaua Oskar este inhibitor de rugină, în lipsa umidității și a oxigenului, rugina rămâne în stare latentă, am vopsit un bazin de tablă oțel gros de 8mm de capacitate 2mc pentru stocat apa la înălțime, irigații prin cădere, de 3 ani nu observ rugină vizibilă și voi mai repeta tratamentul anul ăsta și iarăși la 3-4 ani până se creează o crustă de protecție mai groasă. Posted Image

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Rugina este o oxidare, formeaza un strat de protectie si asa ramane, nu ataca in interior decat in combinatie cu un acid sau baza etc... de ex daca ai nu gard ruginit si face pipi cainele pe zona aia da, o sa avanseze degradarea.

Edited by andreic, 27 April 2018 - 10:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate