Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Software GPS - pieton

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Buna ziua

Incep acest topic marturisindu-va ca nu le prea am cu soft-urile GPS de aceea pun intrebarea aia. Urmeaza sa ajung in week-end la Budapesta si as vrea sa pun pe telefon (android sau ios) un soft de navigatie "pentru pietoni" la care sa pot pune diverse puncte de interes, de exemplu locatia hotelului pentru a nu ma rataci si a sti sa ma intorc mai ales ca nu stiu limba maghiara si sa imi arate si distante. Ce soft ar face asta? Multumesc

#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
N-ai net in roaming? Daca ai, google maps e solutia cea mai buna, are si transport in comun, obiective turistice, tot ce vrei.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Google Maps, Offline Maps, cred că și Waze ar merge...

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Google Maps - iti downloadezi hartile local

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postserban_bogdan, on 26 aprilie 2018 - 13:26, said:

Buna ziua

Incep acest topic marturisindu-va ca nu le prea am cu soft-urile GPS de aceea pun intrebarea aia. Urmeaza sa ajung in week-end la Budapesta si as vrea sa pun pe telefon (android sau ios) un soft de navigatie "pentru pietoni" la care sa pot pune diverse puncte de interes, de exemplu locatia hotelului pentru a nu ma rataci si a sti sa ma intorc mai ales ca nu stiu limba maghiara si sa imi arate si distante. Ce soft ar face asta? Multumesc

Vezi sa nu cumva sa ceri paine in limba romana Posted Image S-ar putea sa fii servit.
Distractie placuta.

Edited by adisz, 26 April 2018 - 13:53.


#6
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Multumesc tuturor.

#7
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Merge foarte bine cu Google Maps Offline ce vrei tu sa faci. Eu asa am facut prin toate locurile din afara Romaniei si nu am avut probleme. Oricum, Budapesta nu este chiar un oras complicat si cam peste tot lumea vorbeste engleza decent si te vor putea ajuta/indruma in caz ca nu te descurci.

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Locus map cu Brouter si harta OSM offline salvata ai putea incerca.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postwhiteboy, on 26 aprilie 2018 - 14:35, said:

Merge foarte bine cu Google Maps Offline ce vrei tu sa faci. Eu asa am facut prin toate locurile din afara Romaniei si nu am avut probleme. Oricum, Budapesta nu este chiar un oras complicat si cam peste tot lumea vorbeste engleza decent si te vor putea ajuta/indruma in caz ca nu te descurci.

Esti sigur? In cazul in care nu si-au schimbat mentalitatea de acum 3 ani jumate, o sa fie o mica surpriza: nu se omoara cu engleza, nici macar politistii. Mai bine germana.

Ontopic: ori Google Maps offline, ori Here (iar daca are cineva cu care mergi un telefon cu Windows, Harti Microsoft, sunt aceleasi ca Here si parca mai bune, in sensul ca Goolgle zice la inceput: "Mergeti spre Nord-Est", iar Here: "Mergeti X metri si apoi virati la ... (dreapta/stanga)".

Ca raspuns subiectiv: recomand Here (parca mai nou le zice Here We Go sau ceva de genul).

#10
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cu google maps offline nu te indruma deloc, nici pe jos, nici transport in comun. si nici nu-ti arata detalii la fel cand maresti o zona.

pe windows nu prea nimereste timpii la transportul in comun.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru timpi am vazut ca au in statii afisaj electronic. Nu le-am vazut pe toate (statiile) dar cele din centru au asa ceva,deci n-ar fi o problema.

#12
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPololica, on 26 aprilie 2018 - 15:16, said:

Esti sigur? In cazul in care nu si-au schimbat mentalitatea de acum 3 ani jumate, o sa fie o mica surpriza: nu se omoara cu engleza, nici macar politistii. Mai bine germana.
Am fost in august 2017 si nu am avut nici o problema cu limba engleza, nefiind vorbitor de maghiara. Am fost 4 persoane si am ales sa calatorim cu transportul in comun, sa nu ne chinuim cu parcari si alte balarii, cand am ajuns in prima statie de metrou am primit toate informatiile de care aveam nevoie, in plus, doamna de acolo ne-a indrumat catre un abonament de grup (pana la 5 persoane) care costa apoape la jumatate fata daca am fi cumparat un abonament fiecare. Acel abonament se poate folosi pe toate mijloacele de transport din Budapesta timp de 24h si costa ~4000HUF. De asemenea, am cerut o harta a mijloacelor de transport in comun si desi avea harti printate alb-negru, m-a pus sa astept 2 minute sa imi poata da una color pentru a intelege mai bine liniile de transport. In tot acest timp am vorbit in engleza. La fel si la muzee, restaurante si magazine(chiar si chioscuri mici), toata lumea a fost foarte calda si serviabila. Singurul loc in care nu m-am inteles in engleza cu cineva a fost la un control la metrou, fiind abonament comun si prietenii mei luand-o inainte, controlorul nu intelegea cu cine sunt si a trebuit sa imi chem prietenii sa ne vada, dar nu a fost nici o problema, a asteptat linistit pana au venit acestia si dupa ne-a urat o zi buna.
Pentru punctele de interes alese de noi, metroul si tramvaiul a fost arhi-suficient, reteaua lor de transport in comun chiar daca este mica, este destul de bine gandita si nu am intalnit prea multa aglomeratie si nebunie in statiile de metrou sau chiar si in statiile de tramvai.
Pentru "navigatie" am folosit dupa cum am spus Google Maps Offline. Pur si simplu intram in maps si ma localiza, fara date mobile, doar cu GPS-ul. O singura data nu a reusit sa ma localizeze, dar m-am conectat la o retea WiFi publica si totul a mers ca pe roate dupa aceea. Probabil trebuie sa faci un test inainte sa vezi cum este situatia, cred ca tine si de telefonul tau chestia asta cu localizarea si transportul.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De crăciun, in 2014, când am fost la ei, am reusit sa mă "pierd" si am tot intrebat in engleza cum ajung la Dunăre si abia am reusit sa ajung din aproape in aproape. In punctele turistice n-am avut probleme (ca sunt turistice), dar poate am avut eu ghinion.

#14
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Multumesc frumos tuturor. M-am descurcat foarte bine cu Google Maps. In ceea ce priveste transportul am folosit masina personala si am fost norocos ca parcarile au fost gratuite fiind si la ei sarbatoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate